ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Dinosaury na Slovensku – prvý raz po dvesto miliónoch rokov !

23.4.2007 09:44:32 | * q
| Počet zobrazení: 2489x

V pondelok 26. marca 2007 bola v nákupno zábavnom centre Aupark v Petržalke slávnostne otvorená výstava „Dinosaury z Patagónie“, ktorú zostavili pracovníci Museo Paleontologico Egidio Ferrugino (MEF) v Trelew Chubut v Argentíne. Projekt je realizovaný pod záštitou Medzinárodného roku planéty Zem v spolupráci s Euro Emeka, Univerzitou Komenského a nákupným centrom Aupark.

 

Dinosaury obývali pred 250 až 60-timi miliónmi rokov tri odlišné provincie sveta: z európsko-americkej bioprovincie poznáme iguanodony, stegosaury, alebo diplodoky, z ázijsko-americkej bioprovincie rohaté veľjaštery alebo populárne tyranosaury. Ohromné kostry, s ktorými sa môžete stretnúť na výstave, predstavujú zvyšky dinosaurej fauny tretej bioprovincie z veľkej južnej pevniny Gondwana (jej rozpadom neskôr vznikla India, Austrália, Antarktída, Afrika a južná Amerika). O tomto zaniknutom svete vieme dosiaľ len málo. O to cennejšia je možnosť, ktorú nám (aj širokému spektru záujemcov) ponúka táto populárnovedecká výstava až do 20. mája.

 

Výstava sa skladá z desiatich kostier veľkých druhohorných dinosaurov (Eoraptor, Herrerasaurus, Piatnitzkysaurus, Amargasaurus, Gigantosaurus, Epachosarus, Gasparinisaura, Carnotaurus, Titanosaurus, Abelisaurus). Najstaršie primitívne typy zastupuje Marasuchus, drobný dvojnohý dravý tvor nájdený v strednotriasovom súvrství Los Chanares v provincii San Juan.

 

Najstarší dinosaurus Eoraptor pochádza z doby pred 230 miliónmi rokov. Mal štíhle telo s pružnými zadnými nohami, prezrádzajúcimi dobrého bežca. Jeho chrup pozostával vpredu zo zahnutých hákovitých zubov, zuby po stranách boli ploché, pílovité, kým zuby v hornej čeľusti mali listovitý tvar. Iným starobylým typom bol Herrerasaurus s ostrými drápami na predných končatiných, ktorými uchopoval korisť, malé rynchosaury a drobné plazy.

picture
 
 

Legendárne jurské obdobie zastupuje Piatnitzkysaurus, svižný dvojnohý dravec, ktorý bol príbuzný alosaurovi zo Severnej Ameriky. Predné nohy boli vyzbrojené ostrými hákovitými pazúrmi na trhanie koristi.
Najviac nálezov pochádza z kriedového obdobia, kedy táto fauna dosiahla vrchol rozvoja. Podivný sauropódny dinosaurus Amargasaurus príbuzný populárnemu brontosaurovi je známy od Patagónie až po východnú Afriku. Ostré neurálne výbežky stavcov jeho krčnej a hrudnej chrbtice predĺžené až na 0,8 metra do akejsi kostenej „hrivy“, možno chránili zátylok pred útokmi dravcov. Jeho lebka bola malá, trojboká, nozdry boli umiestené medzi očnicami. Zuby boli malé, kolíkovité.

picture
 
 

Hrôzu naháňal rohatý „mäsožravý býk“ Carnotaurus („mäsožravý býk“). Mal svižné dlhé zadné nohy, kým malé predné končatiny trčali do strán a slúžili skôr k udržovaniu rovnováhy. Na mocnom krku spočívala krátka vysoká lebka s papuľou plnou kolíkovitých zubov s pílovitými hranami.

picture
 
 

Najväčším suchozemským dravcom všetkých čias bol Giganotosaurus („obrovský južný jašter“). Jeho mohutné telo, dosahujúce dĺžku štrnásť a výšku päť metrov pri hmotnosti deväť ton, nieslo nízko posadenú temer dva metre dlhú dlhú torpédovitú hlavu s obrovskou papuľou (bezmála o tretinu dlhšou ako mal známy Tyrannosaurus). Bola plná zubov s pílovitým okrajom, ktoré sa počas života vymieňali. Masívne zadné nohy dávajú tušiť schopnosť zdrvujúceho bleskového útoku.

picture
 
 

Bratislava je tretím miestom v Európe, kde sa výstava obrovských patagónskych dinosaurov (po Madride a Prahe) poriada. Navyše, treba zdôrazniť, že na Slovensku ide o prvú výstavu takéhoto druhu, ktorá širokej verejnosti sprístupňuje bezprostredný kontakt so zvyškami legendárnych pravekých tvorov. Odbornými sprievodcami po výstave sú mladí doktorandi Geologického ústavu SAV a katedry geológie a paleontológie pvfUK. Oceniť treba organizačné úsilie pracovníčok Auparku (sl. L. Majtánovej a M. Ilčíkovej), ktoré v spolupráci s dr. M. Kováčovou, PhD z katedry geológie a paleontológie UK v Bratislave umožnili jeho realizáciu. Na Slovensko sa tak dinosaury dostávajú po prvý raz od doby pred dvesto miliónmi rokov (!) z ktorej pochádza známy nález dinosaurích stôp v Tichej doline Vysokých Tatier.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,58
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.