ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Airbag pre cyklistov

12.10.2011 20:24:58 | * q
HÖVDING | Počet zobrazení: 1098x

Švédska "helma" HÖVDING funguje ako airbag pre cyklistov. Pri jazde je ukrytá v golieri bundy, hlavu obalí až v momente nárazu.


 

Airbagy automobilistov slúžia svojmu účelu už dvadsať rokov a vo veľa prípadoch pomohli zachrániť ľudske životy. Oveľa horšie na tom doteraz boli cyklisti a motocyklisti. V mnohých krajinách je uzákonené nosenie bezpečnostných pribieb, ale jazdci, hlavne ženy sa im často bránia. Dvojica švédskych priemyselných dizajnérok aj z tohto dôvodu prišla so zaujímavou ochranou hlavy pre ohrozené skupiny ľudí. Tá podobne ako airbag v aute nie je v kľudovom stave vidieť.
Terese Alstinová a Anna Hauptová pre cyklistov vyvinuli nafukovaciu helmu, ktorú pomenovali Hövding, švédsky náčelník. V kľudovom stave nie je helma vidieť, je ukrytá v golieri bundy alebo šiat, takže určite nekazí estetický dojem jazdca ani neničí účes. Hneď ako cyklista golier zapne okolo krku, automaticky sa dá do pohotovostného stavu. Pokiaľ jazdcovi hrozí nehoda, "hlavový airbag" sa v zlomku sekundy (za 0,1 sek.) aktivuje, nafúkne a zakryje hlavu. Senzory by mali odlíšiť náraz od bežného pohybu. Samozrejme ako všetky podobné prostriedky aj táto "neviditeľná helma" prešla riadnymi skúškami v simulačnom laboratóriu. Pri simulovanej situácii medzi figurínou a autom prebehla zrážka, pri ktorej auto na umelého cyklistu nabúralo z rôznych smerov rýchlosťou až 20 km / hod.
Technická realizácia helmy je podobná ako pri airbagoch pre autá. Airbag je vybavený extrémne citlivými pohybovými čidlami na báze mikrotechnológie. Pri prekročení určitej medze zrýchlenia alebo spomalenia v akomkoľvek smere aktivujú spínač. Spínač počas jednej desatiny sekundy do airbagu vypustí dávku hélia, ktoré je ukryté v malej valcovitej nádržke.
Cyklisti vo Švédsku stále odmietajú nosiť klasické prilby, hoci je to švédskymi zákonmi nariadené, a práve to inšpirovalo návrhárky na vývoj nafukovacej helmy. Špeciálny golier s náhlavným airbagom bude stáť asi 50 dolárov. Pripevňuje sa k oblečeniu, ktoré obopína krk a vrchnú časť hrudníka. Rôzne varianty dokonca ladia s rôznymi typmi oblečenia.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,67
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.