ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Oxid uhličitý možno neoteplil planétu až tak ako sa zdá

25.11.2011 18:41:07 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1455x

Klíma našej planéty je zrejme menej citlivá na oxid uhličitý než si myslíme. Nárast teploty môže byť v tomto storočí tiež nižší ako očakávame. To sú prekvapivé výsledky novej analýzy poslednej doby ľadovej. Zistenia však pochádzajú len z úvah jedného klimatického modelu a pokiaľ ich ďalšie modely nepotvrdia, vedecká obec ich neprijme.

 

S pribúdajúcimi skleníkovými plynmi v atmosfére sa so zadržaným teplom zvyšuje teplota – ale o koľko? Najlepšie odhady hovoria, že ak by sa zdvojnásobilo množstvo oxidu uhličitého v atmosfére, teplota by stúpla o 3 °C.

Vzorec s 3 °C je ale len odhad. V roku 2007 Medzivládny panel o klimatických zmenách (IPCC) uviedol, že klimatické citlivosť, ako sa toto zvýšenie teploty označuje, by mohla byť na úrovni kdekoľvek medzi 2 až 4,5 °C. To znamená, že nárast teploty v súvislosti s množstvom CO2 je stále nejasný.

Andreas Schmittner z Oregonskej univerzity chceli zúžiť odhad klimatickej citlivosti, preto skúmali poslednú dobu ľadovú v jej maxime, ku ktorému došlo pred približne 20 000 rokmi. Využili v minulosti publikované údaje na vytvorenie detailnej celosvetovej mapy teplôt pri povrchu. Ukázalo sa, že planéta bola vtedy v priemere o 2,7 °C chladnejšia než dnes. z iných pozorovaní vedci vedia, že hladina CO2 v atmosfére bola v tom čase oveľa nižšia ako dnes.

Schmittner vložil koncentrácie skleníkových plynov z doby ľadovej do klimatického modelu a snažil sa získať teplotné zmeny v tom čase. Zistil, že pre najlepšiu zhodu modelu musel uvažovať relatívne malú klimatickú senzitivitu na úrovni 2,4 °C.

Ak je klimatické citlivosť relatívne malá, globálne otepľovanie v tomto storočí bude na spodnej hranici odhadu IPCC. Ak predpokladáme, že aj naďalej budeme intenzívne spaľovať fosílne palivá, odhaduje IPCC, že do roku 2011 narastú teploty o 4 °C. Schmittner predpokladá, že otepľovanie bude bližšie k spodnému odhadu na úrovni 2,4 °C.

Podľa Gavina Schmidta z NASA nám môže skúmanie počasia v minulosti pomôcť nájsť skutočnú klimatickú senzitivitu. Povedal ale tiež, že Schmittnerove výsledky ho ešte nepresvedčia. Schmittnerov model totiž zanedbáva ochladzovanie Antarktídy a oblastí v stredných zemepisných šírkach. Podľa neho by iný klimatický model dával pre senzitivitu iné výsledky.

Schmittner súhlasí, že je príliš skoro robiť závery, preto chce pokračovať v experimentoch s ďalšími modelmi, aby zistil, či sa jeho výsledky budú opakovať.

Ak by aj bola klimatické senzitivita na úrovni 2,4 °C, neznamená to podľa Schmittnera, že nám nechrozia klimatické zmeny. Počas poslednej doby ľadovej bola planéta chladnejšia len o 2,2 °C, existovali však veľké ľadové pláty, iný rastlinný život a hladina mora bola o 120 metrov nižšie.

„Aj malé zmeny teploty spôsobujú obrovské zmeny v určitých oblastiach,“ povedal Schmittner. Takže aj pri menšom náraste teploty než očakávame budeme klimatické zmeny pozorovať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,38
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.