ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Nové chápanie vývoja vesmíru

1.12.2011 18:58:17 | * q
techpark.sk | Počet zobrazení: 1832x

Pozorovanie vykonané pomocou ďalekohľadu ESO / VLT prvýkrát poskytlo priamy dôkaz, že mladé galaxie mohli priberať na váhe vďaka tomu, že nasávali chladný plyn zo svojho okolia a získanú hmotu využili na nekontrolovanú tvorbe nových hviezd. V prvých miliardách rokov po veľkom tresku veľmi výrazne vzrástla hmotnosť priemernej galaxie a prečo sa tak stalo je jednou z najzaujímavejších tém modernej astrofyziky. Výsledky štúdie boli publikované v časopise Nature.

 

Prvé galaxie sa sformovali vo vesmíre pred necelou miliardou rokov a boli oveľa menšie ako obrie hviezdne ostrovy - vrátane našej Galaxie. Z toho jasne vyplýva, že priemerná galaxia sa musela v priebehu vývoja vesmíru zväčšiť. Dôležitým mechanizmom pri raste galaxií je proces vzájomných kolízií a spájania. Existuje však aj iný, oveľa miernejší mechanizmus.

Tím európskych kozmonautov použil ďalekohľad ESO / VLT na otestovanie možností, či mladé galaxie môžu rásť prostredníctvom nasávania prúdov chladného vodíka a hélia zo svojho okolia. Mladý vesmír bol týmito plynmi doslova naplnený a galaxie ho pretvárali do podoby hviezd. Tak sa napríklad malá firma môže zväčšiť zlúčením s inou spoločnosťou alebo naberaním nových zamestnancov a zákaziek, aj mladé galaxie môžu rásť dvoma spôsobmi - vzájomným spájaním alebo akréciou (narastaním) hmoty.

Giovanni Cresco (Osservatorio Astrofisico di Arcetri), vedúci tímu k tomu hovorí: "Nové výsledky získané pomocou ďalekohľadu VLT sú prvým priamym dôkazom, že narastaniu hmoty vďaka plynom naozaj dochádzalo. Akrécia bola dostatočne mohutná na to, aby zvýšila hmotnosť galaxií v rannom vesmíre a zároveň bola hnacím motorom aktívnych procesov tvorby hviezd. "Objav bude mať významný vplyv na naše chápanie vývoja vesmíru od veľkého tresku dodnes. Teóriu formovania a evolúcie galaxií bude zrejme potrebné upraviť.

Výskum začal výberom trojice veľmi vzdialených galaxií, s vlastnosťami vhodnými na získanie dôkazu o prítoku pôvodného plynu z okolia a s ním spojeného formovania nových hviezd. Vedci museli byť pri výbere veľmi starostliví. Museli sa uistiť, že vybrané exempláre neboli porušené interakcií s ďalšími galaxiami. Zvolené galaxie majú tvar veľmi pravidelného rotujúceho vďaky, podobného Galaxii, a pri červenom posune z ~ 3 je dnes pozorujeme tak, ako vyzerali v čase asi 2 miliardy rokov po veľkom tresku.

V galaxiách, ktoré pozorujeme v súčasnom vesmíre, je obsah ťažkých prvkov [1] väčší v ich centre ako na okraji. Pri mapovaní vybranej trojice vzdialených galaxií pomocou spektrografu SINFONI [2] však Cresco a jeho tím objavili, že vo všetkých troch skúmaných prípadoch obsahovalo okolie centra galaxie menej ťažkých prvkov. Napriek tomu tu prebiehala tvorba hviezd, čo by mohlo naznačovať, že materiál na tvorbu hviezd prichádza z okolia galaxie, a že ide o pôvodný plyn s nízkym obsahom ťažkých prvkov. Mohol by to byť doteraz najlepší dôkaz potvrdzujúci nasavanie pôvodného plynu mladými galaxiami a jeho transformáciu procesom formovania hviezd.

"Výskum sa mohol vykonať len vďaka mimoriadnym schopnostiam spektrometra SINFONI na ďalekohľade VLT. Prístroj otvoril nové okno pre výskum chemických vlastností veľmi vzdialených galaxií. Prináša nielen informáciu o obrazových a priestorových rozmeroch, ale aj o spektrálnej dimenzii, ktorá umožňuje pozorovať pohyby hmoty vo vnútri galaxie a sledovať zloženie medzi-hviezdneho plynu, "uzatvára Cresco.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,00
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.