ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Baktérie majú domov v zdravých bunkách

27.12.2011 16:45:22 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1042x

Baktérie si dokážu vytvoriť maskovaný domov vo vnútri zdravých buniek a spôsobiť chorobu manipuláciou prirodzených bunkových procesov. Vedci z univerzity Purdue v USA skúmali, ako pár bielkovín z baktérie Legionella pneumophila, ktorá spôsobuje tzv. legionársku chorobu, menili hostiteľskú bielkovinu s cieľom využiť pevný materiál v bunke na vytvorenie štruktúry, v ktorej by sa baktéria ďalej replikovala.

 

Zhao-Qing Luo, ktorý viedol výskum, povedal, že modifikácia hosťujúcej bielkoviny vytvára akoby hrádzu, za ktorou môžu blokujúce bielkoviny vytvoriť štruktúru pre vakuolu, v ktorej sa počas replikácie nachádza baktéria. Pretože vakuola obsahuje materiály, ktoré sú pre bunku prirodzené ostáva nespoznaná ako cudzí objekt.

„Bakteriálne proteíny využívajú bielkoviny bunkových membrán na vytvorenie akoby balóna,“ povedal Luo. „Musí sa pri replikácii baktérií naťahovať a rásť. Membránový materiál pomáha vakuole byť pružnejšou a tiež ju maskuje. Baktéria kradne z pôvodnej bunky materiál a potom sa maskuje, takže s splýva s okolím.“

Najprekvapivejšou bola pre vedcov metóda tejto krádeže. Bakteriálne bielkoviny, AnkX a Lem3, zmenili hostiteľskú bielkoviny pomocou biochemického procesu, tzv. fosforylcholinácie, ktorý sa v zdravých bunkách používa na riadenie imunitnej reakcie. Lem3 sa nachádza von z vakuoly a obracia modifikovanú hosťovskú bielkovinu aby sa uistil, že ju možno použiť ako stavebný materiál pre baktériovú štruktúru.

Výskum bol podľa Luoa prvým, ktorý identifikoval bielkoviny priamo pridávajúce a odstraňujúce fosforylcholínovú zložku.

Počas infekcie prinesú baktérie do zdravých buniek stovky bielkovín, ktoré zmenia bunkové procesy tak, aby vytvorili prostredie vhodné na replikáciu baktérie. Podľa Luoa je dnes známa špecifická úloha len 20 bielkovín. Hľadanie úloh bielkovín je podľa neho dôležité pre dobré nasmerovanie liečby antibiotikami, ktoré môžu blokovať konkrétne ich konkrétne aktivity.

Luo chce využiť bakteriálne bielkoviny ako nástroj na pochopenie bunkových procesov riadených fosforylcholináciou a na určenie úlohy biochemických procesov v bunkovej signalizácii.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,22
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.