ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

140-tisíc ľudí a nová éra IT. To prinieslo Las Vegas

18.1.2012 10:14:30 | * q
style.hnonline | Počet zobrazení: 2270x

V Las Vegas sa skončil veľtrh spotrebnej elektromiky. Ukázal, akým smerom sa vydá svet IT.

 

Televízia užšia ako rám obrázku, počítače tak tenké, že je možné ich poslať v obálke, fotoaparáty s pripojením k internetu a spôsob, ako konečne skoncovať s neustálym hľadaním strateného diaľkového ovládača televízie. To sú len niektoré z noviniek, ktoré sa predstavili na prehliadke spotrebnej elektroniky CES, ktorá v piatok skončila v americkom Las Vegas.

Viac ako 140-tisíc ľudí zaplavilo sály CES, aby videlo nové vynálezy, výtvory aj vylepšenia, z ktorých niektoré menia na skutočnosť sci-fi filmy, ako je Minority Report alebo Návrat do budúcnosti. Niektorých návštevníkov prinútila žmurkať demonštrácia televízie, kedy figurant menil televízne programy len pohybmi rúk, zatiaľ čo tabletom kontrolovaný skateboard nemal ďaleko k futuristickej vznášajúcej sa doske Michaela J. Foxa v Návratu do budúcnosti.

Zďaleka najvýraznejším trendom, ktorý sa tento rok na CES objavil, je ale neuveriteľné zmenšovanie prakticky čohokoľvek. Všetko od televízií cez mobily až po laptopy bezprecedentné zostihli.

Ako Samsung tak LG predstavili radikálne stenčené modely televízorov s prototypmi s hrúbou deväť, respektíve štyri milimetre, vďaka čomu je ešte jednoduchšie zavesiť ich na stenu. Televízory využívajú technológiu OLED (organic light-emitting diode), ktorá ponúka jasnejší obraz, väčší kontrast a spotrebuje menej energie.

Laptopy na CES tiež značne ubrali na váhe i sile. Firma Acer predstavila najtenší laptop na svete deň pred začatím CES, len aby o svoj primát už nasledujúci deň prišla. Model Aspire S5 Ultrabook značky Acer je maximálne 1,5 centimetra hrubý, napriek tomu má trinásťpalcovú obrazovku a sľubuje využitie jedného z nadchádzajúcich procesorov Intel novej generácie.

Firma Samsung ale Acer tromfla, keď predstavila upravené notebooky Series 9, ktoré tento rok pôjdu na trh s hrúbkou iba 1,29 centimetra. A medzi rekordérov sa zapísal aj zatiaľ najtenší chytrý telefón značky Huawei Ascend P1S, ktorý má hrúbku iba 6,68 milimetra.

Ďalším prevládajúcim trendom na CES bolo využitie hlasu a gest na ovládanie najrôznejších nástrojov. Sony, LG a Samsung zhodne predstavili nové hlasové ovládanie televízie, kým LG a Samsung tiež k niektorým televíznym obrazovkám pripojili kamery, aby umožnili zmenu programov či nastavenie hlasitosti pohybom rúk. Toto vylepšenie znamená, že diváci pri sledovaní televízie už nebudú musieť hľadať zatúlaný diaľkový ovládač, ale z rôznych možností budú vyberať šermováním rúk vo vzduchu.

Aj Intel predstavil hlasové vstupy pre nové ultrabooky. Tie umožnia užívateľom počítača zaobísť sa bez klávesnice a diktovať dokumenty, alebo slovne požiadať o informácie bez nutnosti špeciálneho softvéru alebo slúchadiel s mikrofónom.

Podstatné zmeny na CES zaznamenali aj digitálne fotoaparáty, z ktorých mnohé majú internetové pripojenie k okamžitému odosielaniu snímok na web. Ako nová DSLR zrkadlovka firmy Canon EOS 1D-X, tak nový Nikon D4, predviedli skrytý port k priamemu odoslaniu fotiek na web. Wi-fi pripojenie dostalo aj veľa lacnejších kompaktov vrátane nových aparátov Bloggie firmy Sony či štyroch fotoaparátov od Samsungu.

CES ale predstavil aj kuriózne novinky. Patria medzi ne napríklad motorizované korčule SpnKix, ktoré sa pripínajú na topánky a dokážu ísť rýchlosťou až 16 kilometrov za hodinu. Rýchlosť sa reguluje diaľkovým ovládačom, ktorý jazdec drží v ruke. Ich batérie ale zatiaľ vydržia len na zhruba štyri kilometre.

Miniatúrny prehrávač ION LP To Go vyzerá ako svorka a presne tak sa aj zovrie okolo vinylovej dosky. Vďaka predĺženej ihle a zabudovaným reproduktorom dokáže prehrávať dosky a funguje na štyri tužkové batérie. "Chytré hodinky" G-Shock Bluetooth firmy Casio sa vedia spojiť s vaším chytrým telefónom, aby si stiahli presný čas. Vibrujú, keď vám príde nový e-mail a ukážu vám, kto vám posiela smsky.

A na trende "chytrých" zariadení sa vezie aj multifunkčný fotoaparát Polaroid Android HD Smart Camera. Na jednej strane je fotoaparátom, na druhej šikovným telefónom. Dokáže - okrem iného - zhotovovať fotografie o veľkosti 16 megapixelov a rýchlo sa o ne podeliť na internete.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.