ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Top 10 činností, ktorými si denne ničíme život

20.2.2012 09:50:22 | * q
| Počet zobrazení: 2953x

Anglický denník Daily Mirror zverejnil zoznam 10 prehreškov, ktorými denne ohrozujeme naše zdravie. Často krát si totiž nedokážeme uvedomiť, že i nepatrné znásobenie zaužívaných činností nemusí byť prospešné a v zhode s tým, čo by náš organizmus skutočne potreboval.

Časté sprchovanie 

Moderný človek sa v súčasnosti podľa vedcov stáva čoraz viac upjatým na hygienu. Kedysi by nás ani nenapadlo chodiť viac krát za deň pod sprchu. Dnes je to už bežná záležitosť. No žiaľ podaktorým už najnovšie nestačia ani dva pobyty pod vodou a do kúpeľne zavítajú kvôli vlastnému pocitu aj viac ráz za deň. Zabúdajú pritom však na to, že pre našu pokožku to nie je tým najlepším riešením, nakoľko sa v dôsledku stupňovania pokožka viac a viac ničí. Vplyvom horúcej vody sa totiž vysušuje, stáva sa citlivejšou a nehovoriac o účinku sprchových gélov, ktorými sa ničí prirodzený jemný mazový filter - ten si pokožka ale vytvorila ako prirodzenú ochranu pred vonkajším prostredím.

Osem hodín spánku 

Jedná sa opäť o mýtus súčasnej doby. Telo si však najlepšie odpočinie počas prvých dvoch hodín spánku. Za normálnych okolností vám tak pri priemernej dennej záťaži postačia štyri hodiny takého spánku. Pokiaľ si myslíte, že si organizmus behom ôsmych hodín viac odpočinie, mýlite sa. Budete sa naopak cítiť viac unavene. Ideálne by to malo byť okolo šesť až sedem hodín denne, pričom spávať by ste mali chodiť vždy okolo polnoci. Keď vás prepadne v priebehu dňa únava doprajte si maximálne štvrť až pol hodinku v posteli a sila bude opäť späť.

Vyplachovanie úst po umytí zubov 

Zubné pasty majú vo svojom zložení množstvo zástupcov, ktoré zuby neskôr ochraňujú pred baktériami spôsobujúcimi zubný kaz a zápach z úst. Tento účinok sa však dá zničiť veľmi jednoduchým úkonom - pokiaľ si po umytí zubov, ústa vypláchnete vodou. So zvyškami pasty sa tak vyplavia aj ochranné látky. Aby ste mali z umývania nielen estetický zážitok, mali by ste dodržiavať tento rituál: Najskôr si zuby dôkladne umyte pastou, jej zvyšky vypľujte a nasledujúcu pol hodinu nič nekonzumujte ani nepite.

Dlhé vysedávanie na wc 

Aj vy patríte do skupiny, čo si na wc so sebou berie drobnú knihu alebo časopis? Keď áno, rýchlo sa toho zlozvyku zbavte. V najmenšej miestnosti bytu by ste mali totiž tráviť čo najmenej času. Príliš dlhé vysedávanie totiž nie je prirodzené pre konečník a môže viesť až ku gastroenterologickým problémom. Tým najčastejším sú práve hemoroidy, ktoré si najjednoduchšie privodíte práve dlhým pobytom na wc.

Prehnané čistenie domácnosti 

Hygiena sa neustále posúva do čoraz vyššieho levelu. Keď sa teraz pozrieme na zvyky našich predkov, často krát len neveriacky krútime hlavou ako len dokázali v takej špine žiť. Ale pozor, ani súčasnosť nie je výhrou pokiaľ to s čistotou preháňate. Tým, že denne odstraňujete z vášho okolia baktérie, nedokážete si voči nim vytvoriť odolnosť. Nehovoriac o tom, že pri používaní toľkého množstva prípravkou si môžete privodiť až astmu. Čistota je super, ale namiesto každodenného umývania podlahy, tento úkon stačí opakovať raz za tri dni. Taktiež spreje na odstraňovanie prachu používajte maximálne jeden krát týždenne na zostávajúci čas vám predsa musí bohato stačiť prachovka.

Nesprávne dýchanie 

Deti majú prirodzene od narodenia správny rytmus dýchania. Ako však stárneme, tak si osvojujeme stále horší spôsob naberania čerstvého vzduchu. Správne by ste mali naberať hlboké nádychy do oblasti brucha. My však robíme krátke nádychy do hrudníka. Všetko sa však dá opätovne naučiť. Stačí si len na päť minút denne nájsť čas a pozorovať svoje dýchanie. Položte si pritom ruku na brucho a sledujte či sa správne nadychujete. V priebehu minúty by ste mali zopakovať 12 - 20 nádychov s menšími pauzami. Postupne to tak preberiete znova za samozrejmosť ako za detských čias, prípadne vám pri tom môže pomôcť aj cvičenie jógy.

Odpočívanie po jedle 

V tomto bode by ste mali jednoznačne počúvať rady všetkých fitnes trénerov o tom aby ste po jedle nepadli do postele, ale radšej zvolili mierny pohyb. Pokiaľ si ľahnete, tak sa pokrm začne z väčšej časti meniť práve na nežiadaný tuk. Vhodné je preto po jedle zájsť aspoň na 20 minútovú prechádzku, ktorá pomáha s trávením obzvlášť vo vyššom veku. Nezabudnite však aj na to, že najväčšie jedlo si doprajte v čase, keď ste najaktívnejší.

Denné čistenie uší 

Časté čistenie ušného mazu vedie paradoxne k jeho zvýšenej produkcii. V tomto prípade platí presná úmera ako pri umývaní vlasov a ich mastení. Pokiaľ máte neprimeraný pocit špinavých uší, jedná sa skutočne len o pocit. V skutočnosti vám ich stačí umývať dva až tri krát do týždňa. Pri čistení samozrejme nezabúdajte na to, aby ste nezašli tyčinkou príliš hlboko nakoľko tým riskujete poškodenie bubienku ako aj zápal ucha. Nemali by ste taktiež často krát používať voľne dostupné spreje na čistenie uší. Tento úkon totiž patrí do ordinácie lekára a vy si ním môžete privodiť buď podráždenie alebo aj väčšie problémy.

Používanie veľkého množstva kozmetiky 

V skutočnosti by ste si mali vystačiť s jednoduchým mydlom, sprchovým gélom, krémom, zubnou pastou a šampónom. Zvyšok je len veľmi dobrý biznis kozmetického priemyslu. Ak si však chcete dopriať aj iné prípravky aj pritom samozrejme platí - všetko s mierou. Telo musí dýchať aby bolo krásne.

Raňajky bez predchádzajúceho nápoja 

V priebehu noci sa vám v žalúdku hromadia baktérie. Tie potrebujeme ráno vyplaviť a pripraviť tak telo na príjem jedla. Pred jedlom by sme teda nemali zabúdať vypiť pohár odstatej vody alebo čertvého bilinkového čaju, čo váš organizmus správne naštartuje. Nikdy neraňajkujte bez toho aby ste pred jedlom vypili aspoň deci vody. Do nápojov sa však neráta káva, tá žalúdku na lačno ešte viac škodí.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,51
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.