ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prví obyvatelia Madagaskaru boli možno z Indonézie

21.3.2012 16:52:52 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1483x

Madagaskar je krajinou paradoxov. Leží len 400 km od brehov Afriky a napriek tomu sa zdá, že bol kolonizovaný len v posledných 1500 rokoch. Ešte zvláštnejšie ale je, že väčšina žien, ktoré obývali ostrov nepochádzala z Afriky, ale z Indonézie.

 

Ľudia žijúci na Madagaskare majú podľa reči a kultúry predkov z Afriky a Indonézie. Vedci z Massey University na Novom Zélande chceli zistiť, odkiaľ pochádzali prvé matky tohto ľudu, preto analyzovali mitochondriálnu DNA 266 Madagaskarčanov a 2745 Indonézanov. Mitochondriálna DNA sa dedí od matiek.

Podľa ich výsledkov sa skladala prvá populácia Madagaskaru z asi 30 žien v reptoduktívnom veku, ktorých 93 % génov naznačuje väzby na Indonéziu. Malá populácia by mohla znamenať, že ľudia kolonizovali ostrov po nešťastí v oceáne.

Murray Cox, ktorý viedol výskum, hovorí, že náhodné prekonanie Indického oceána nie je nereálne. „V druhej svetovej vojne po bombardovaní Jávy sa na Madagaskar dostalo množstvo trosiek a v jednom prípade aj preživší človek,“ povedal. „Môžete si teda predstaviť loď, ktorú odfúklo z plánovaného kurzu v Indonézii a pristála na Madagaskare.“

Predchádzajúce teórie pripúšťali, že kolonizácia Madagaskaru bola plánovaná, pretože ostrov bol vhodným prístavom na hodvábnej ceste. „Musíme prehodnotiť náš pohľad na kolonizáciu ostrova,“ povedal Cox.

Peter Foster z Cambridgeskej univerzity pripomenul, že prvá populácia nepochádzala celá z Indonézie, čo by mohlo znamenať, že sa po ceste na Madagaskar krížila s obyvateľmi Afriky. Jeho pozorovania hovoria o 60 % DNA zhodnej s Indonézanmi. Skúmal menej žijúcich Madagaskarčanov a kratšie úseky DNA, ale jeho štúdia zahŕňala všetky štyri etnické skupiny žijúce na ostrove, kým Cox skúmal len tri z nich.

Cox chce opakovať svoje simulácie s chromozómom Y, aby zistil, koľko bolo v prvej populácii mužov, pretože „toto nie je len príbeh o ženách“.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,76
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.