ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Fajčenie ubližuje kostiam tínedžeriek

9.12.2012 18:18:41 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 4050x

Môže sa zdať, že stredná škola je priskoro na začiatok premýšľania o rednutí kostí a osteoporóze. Nová štúdia zistila, že tínedžerky, ktoré fajčia, si možno nahromadia menej kostných minerálov ako tie, ktoré nefajčia. Osteoporóza je strata hustoty kostí, ktorá ľudí predurčuje k zlomeninám a ohrozuje najmä ženy. Aj keď sa kosti počas života nonstop regenerujú a obnovujú, pubertálny vek je kritický pre vývoj silnej a hustej kostry.

 

Lorah Dorn z Cincinnati Children’s Hospital Medical Center povedala, že v tomto veku by sa malo nazhromaždiť asi 50 percent kostného tkaniva. Nedostatočná stavba silnej kostry v puberte by mohla znamenať pre mladé ženy nedostatočnú rezervu kostného tkaniva, ktorú budú potrebovať, keď dosiahnu menopauzu a začnú toto tkanivo strácať.

Dorn a jej tím našli 262 zdravých dievčat vo veku 11 až 17 rokov. Tieto dievčatá odpovedali na dôverné otázky o ich stravovaní a životnom štýle a išli na každoročné merania hustoty kostí po dobu troch rokov. Dievčatá, ktoré hlásili, že pravidelne fajčili, nemali takmer žiadny nárast hustoty kostí v dolnej časti kostry a zaznamenali stratu hustoty panvových kostí. Nefajčiarky ukázali normálny rast hustoty na oboch meraných miestach. Keď dosiahli vek 19 rokov, každodenné fajčiarky zaostávali za nefajčiarkami o celý rok v hromadení kostných minerálov.

Dorn dodala, že tieto dievčatá idú počas dospievania po úplne inej trajektórii. Analýza brala do úvahy rozdiely v rase, váhe, príjme vápnika, fyzickej aktivite a v príjme vitamínu D u fajčiarok a nefajčiarok. Kenneth Ward z University of Memphis povedal, že identifikácia fajčenia ako rizikového faktoru u tak mladej skupiny ľudí na neho urobila silný dojem. Účinky fajčenia sa zvyknú hromadiť a dospievajúci ľudia ešte nemali dosť príležitosti na fajčenie. Avšak táto štúdia ukazuje jasný trend.

Ward dodáva, že tieto výsledky zdanlivo súhlasia s výsledkami získanými od dospelých ľudí. Štúdia z roku 2001, urobená Wardom a Robertom Klesgesom, odhadla nárast šance zlomeniny u dospelých fajčiarov až o 13 percent. U žien bolo dokonca toto riziko u panvových kostí vyššie až o 31 percent. Táto štúdia by podľa neho mala doviesť lekárov k tomu, aby sa detí viac pýtali na fajčenie. Vďaka takýmto otázkam by pediatri mohli poskytnúť lepšiu prevenciu budúcich problémov. Ward a Dorn však nakoniec dodali, že nevedia aké konkrétne látky sú zodpovedné za zníženú mineralizáciu kostí u fajčiarov.

http://www.sciencenews.org/view/generic/id/346875/description/Smoking_hurts_teen_girls_bones

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,05
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.