ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Žubrienky s očami na chvostoch vidia svetlo

2.3.2013 21:11:06 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 1420x

Michael Levin a Douglas Blackiston z Tufts University vo svojom laboratóriu vypestovali žubrienky, ktoré dokážu vidieť pomocou očí rastúcich z ich chvostov napriek tomu, že tieto oči nie sú priamo spojené s mozgom. Tento experiment môže vedcom pomôcť lepšie porozumieť komunikácii medzi mysľou a telom, čo by sa dalo využiť v regeneratívnej medicíne a výrobe protéz. Vedci už desaťročia transplantujú žabie oči do iných častí tela, no až doteraz nikto neukázal, že takéto čudne umiestnené oči naozaj fungujú. Tieto takzvané ektopické oči na chvostoch žubrienok im umožňujú rozlíšiť modré svetlo od červeného.

 

Levin sa snažil zistiť, či je mozog naprogramovaný na to, aby dostával vizuálne informácie len od očí v hlave, alebo či dokáže použiť aj údaje prichádzajúce z iného zdroja. Aby toto zistili, on a Blackiston odstránili normálne oči žubrienok afrických pazúrových žiab. Následne transplantovali bunky, ktoré sa vyvinú na oči, do chvostov žubrienok. Tento test bol vytvorený na zistenie, ako dobre sa dokáže mozog prispôsobiť na niečo nečakané.

Vedci umiestnili žubrienky s transplantovanými očami do komôr, ktorých polovica bola osvetlená modrým svetlom a druhá polovica červeným. V jednej polovičke komory dostávali žubrienky slabý elektrický šok, čo ich viedlo k tomu, spojiť si danú farbu s nebezpečenstvom. Vedci farby obmieňali, aby si žubrienky nezvykli, že zostať na jednom mieste po celý experiment je bezpečné.

Žubrienky, ktorých nervy z chvostového oka sa spojili s miechou, boli schopné sa naučiť spojenie medzi farbou a šokmi a odplávať na miesto s bezpečnou farbou. Žubrienky, ktorých chvostové oko sa spojilo so žalúdkom alebo s inou časťou tela, sa túto súvislosť nenaučili. Žubrienky bez očí sa takisto túto súvislosť nenaučili. Výsledky tejto štúdie naznačujú, že vizuálne informácie putujú hore miechou až do mozgu, ktorý ich dokáže spracovať.

Tento výsledok bol prekvapením, pretože predchádzajúci výskum naznačil, že oči musia byť priamo prepojené s mozgom na to, aby sa vizuálne informácie doňho dostali. Mozog je však schopný rozlíšiť signály o farbe cez iné údaje, ktoré putujú miechou. Všetky tieto správy prichádzajú do mozgu ako elektrické signály, ktoré pre vedcov vyzerajú rovnako. Avšak tento experiment naznačuje, že mozog ich vie rozlíšiť. Zistiť, ako mozog spracováva vizuálne informácie z údajov iného typu, je dôležité pri vytvorení umelých očí alebo liečbe problému, keď mozog nedokáže správne spracovať vizuálne informácie.

Prevzaté z originálu "Tadpoles with eyes in their tails see the light" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.