ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Korene mayskej civilizácie sú možno v rituáloch

27.4.2013 18:59:14 | Ján Klučár
sciencenews.org | Počet zobrazení: 1615x

Podľa novej štúdie sa mayská civilizácia zrodila z verejných rituálov pred niekoľkými tisícami rokov, pri stretnutiach viacerých skupín v rámci južného Mexika a Guatemaly. Tieto provokatívne závery sú založené na vykopávkach najstarších ceremoniálnych budov v tejto oblasti nachádzajúcich sa v Ceibal v Guatemale. Tieto 3 000 rokov staré vykopávky odhalili štvorcovú plošinu a dlhú plošinu, ktoré boli oddelené námestím, pričom tieto stavby smerovali z východu na západ.

 

Úpravy štvorcovej plošiny ju zmenili na 6-8 metrov vysokú pyramídu pred približne 2 700 rokmi. Vtedy bola takisto postavená nová verzia dlhej plošiny za pôvodnou plošinou. Umiestnenie spojenia pyramídy s plošinou, orientované z východu na západ, tvorilo rituálne miesta v mnohých neskorších mayských mestách. Vedci si preto myslia, že stavby v Ceibal boli začiatkom kultúry mayskej civilizácie, ktorá neskôr dokázala vytvoriť písmo, zložitý kalendár a obrovské svätyne.

Rádiouhlíkové datovanie Ceibalu vrhá pochybnosti na predchádzajúce hypotézy, ktoré vravia, že mayská civilizácia vznikla buď samostatne, alebo vplyvom mexickej civilizácie Olmecov, ktorá fungovala v období pred 3 500 až 2 400 rokmi. Niektorí archeológovia si myslia, že olmecká usadlosť La Venta blízko pobrežia mexického zálivu je miesto, kde sa zrodili mayské rituály.

Avšak stavby v Ceibali boli postavené 200 rokov pred La Ventou. Podobne tvarované stavby staré 3 000 rokov sa takisto našli na náleziskách 400 kilometrov vzdialených od Ceibalu. Predpokladá sa, že kultúrna výmena medzi Olmecmi a Maymi sa začala pred vyše 3 000 rokmi. Francisco Estrada-Belli z Tulane University povedal, že toto je hypotéza, ktorú podporujú vykopávky v Cival, čo je mayská usadlosť blízko Ceibalu, kde sa našla ďalšia pyramída a námestie staré 2 800 rokov.

Táto nová štúdia, vedená Takeshim Inomatom z Arizonskej univerzity, narúša doteraz zaužívaný názor, že rituály a verejné priestranstvá vznikli až po vytvorení ekonomického a sociálneho systému. Vedci skúmajúci Olmecov s touto hypotézou súhlasia, no podotkli, že ňou nie je možné vysvetliť korene Mayov. Stavby v Ceibale sú síce staršie než La Venta, avšak je možné, že obyvatelia usadlosti San Lorenzo - ktorí mali zložitú kultúru, o ktorej toho archeológovia doteraz moc nevedia - možno stavali podobné stavby. San Lorenzo mala podľa dostupných informácii zaniknúť pred 3 150 rokmi.

Michael Coe z Yale Univeristy nakoniec dodal, že v San Lorenzo umenie a náboženstvo už dávno prekvitalo keď sa Mayovia ešte len učili vytvárať keramiku. Olmecovia možno priamo nevytvorili náboženské stredisko v Ceibale, no predsa len boli istým druhom materskej kultúry, ktorá inšpirovala Mayov a ďalšie národy v danej lokalite pri vytvorení ich vlastných kultúr.

Prevzaté z originálu "Maya civilization's roots may lie in ritual" na sciencenews.org

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,97
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.