ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Najradšej kupujeme mlieko v kartónovej škatuli s uzáverom

8.8.2013 12:21:30 | Ján Klučár
Tetra Pak Česká republika s.r.o. | Počet zobrazení: 2620x

Bratislava, 21.6.2013 - Na Slovensku sa synonymom pre mlieko stali kartónové obaly. Pri slove mlieko si až šesť z desiatich Slovákov predstaví typický obal v tvare tehly. Takmer polovica z nás pritom pije mlieko denne alebo takmer denne. Vyplýva to z online ankety, ktorú realizovala spoločnosť Tetra Pak a do ktorej sa zapojilo vyše 1400 respondentov.

 

Takmer 70 percent slovenských spotrebiteľov by uprednostnilo pri nákupe mlieka znovu uzatvárateľné obaly s plastovým skrutkovým uzáverom. Výhody tohto typu balenia sú zrejmé: Je praktický, uchováva senzorické vlastnosti mlieka a súčasne chráni mlieko pred pachmi z chladničky. V segmente trvanlivého mlieka však prevažujú kartóny s perforáciou a na obaly so skrutkovým uzáverom pripadá len jedna tretina výrobkov.

„Spotrebiteľský trend, podľa ktorého zákazníci uprednostňujú skrutkové uzávery, je v okolitých európskych krajinách ešte silnejší,“ hovorí Roman Straka, regionálny riaditeľ pre marketing spoločnosti Tetra Pak. „Napríklad v Nemecku, kde je podiel uzáverov na trvanlivom mlieku väčší ako 90 percent, je jedným z najrozšírenejších obalov pre trvanlivé mlieko Tetra Brik ® Aseptic Edge LightCap. Tento typ obalu má široký skrutkový uzáver, ktorý umožňuje spotrebiteľovi ľahkú manipuláciu a pohodlné nalievanie.

Popri spotrebiteľských preferenciách je pre Tetra Pak prioritou aj znižovanie nákladov pri výrobe a balení mlieka. Odpoveďou spoločnosti na požiadavky výrobcov je nová platforma plniacich liniek Tetra Pak A3/Flex iLine. Jej hlavnými prednosťami sú kratšia doba na inštaláciu a uvedenie do prevádzky, vyššia kapacita, spoľahlivosť a flexibilita linky. Náklady na prevádzku sú v porovnaní s linkami predchádzajúcej generácie nižšie až o 30 percent.

Ďalšiu inováciu v segmente spracovateľských riešení predstavuje technológia One Step, ktorá skracuje dobu spracovania trvanlivého mlieka z dvoch dní na niekoľko hodín, čím znižuje prevádzkové náklady až o 50 percent. Inovácia tkvie v spojení tepelného ošetrenia, odstredenia a štandardizácie do jediného kroku, čo uľahčuje a urýchľuje výrobný proces.

TRVANLIVÉ MLIEKO

Trvanlivé mlieko sa vyrába z čerstvého kravského mlieka iba pôsobením tepla a je balené do aseptického obalu s hliníkovou fóliou, ktorá neprepúšťa svetlo ani vzduch a bráni prenikaniu baktérií z okolitého prostredia. Metóda tepelného ošetrenia trvanlivého mlieka sa nazýva UHT, tj. ošetrenie pri vysokej teplote. Mlieko sa veľmi krátko, na 2-3 sekundy zahreje na teplotu 135 - 137 °C., potom sa rýchlo ochladí a plní. Trvanlivé mlieko je 100% prírodný produkt bez konzervačných látok. Výhodou tohto mlieka je možnosť dlhodobého skladovania pri izbovej teplote mimo chladničky. Jeho trvanlivosť v uzatvorenom kartónovom obale je 3 – 6 mesiacov. Nutričné hodnoty po tepelnom spracovaní zostávajú zachované.

CHLADENÉ MLIEKO S PREDĹŽENOU TRVANLIVOSŤOU

Mlieko s predĺženou trvanlivosťou vzniká zahriatím na teplotu minimálne 125 - 130 °C na 2 - 4 sekundy. Takéto mlieko stojí z hľadiska trvanlivosti i senzorických vlastností medzi pasterizovaným a trvanlivým mliekom. Zvyčajná doba spotreby chladeného mlieka s predĺženou trvanlivosťou vyrábaného v SR je 14 - 20 dní. Toto mlieko je plnené do neaseptických obalov a musí byť skladované a distribuované v chladnom prostredí pri teplote do 6 °C.

www.tetrapak.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.