ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Tenký aktívny plášť neviditeľnosti

13.11.2013 21:51:37 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 3156x

Neviditeľnosť už nie je len objektom vedeckej fantastiky. Vedci demonštrovali efektívny plášť neviditeľnosti, ktorý je tenký, ale dá sa prispôsobiť rôznym veľkostiam a tvarom objektov. Vedci pri vývoji tohto zariadenia otestovali inovatívnu metódu dosiahnutia neviditeľnosti - obklopili objekt malými anténami, ktoré kolektívne vyžarujú elektromagnetické pole. Toto pole ruší všetky rozptýlené vlny odrazené od objektu.

 

Ako príklad sa dá zobrať poštová schránka. Keď do nej narazí svetlo, odrazí sa do našich očí a vidíme ju. Keď sa od nej odrazia rádiové vlny do radaru, radar ju detekuje. Novovyvinutý systém neviditeľnosti schránku obalí malinkými anténami, ktoré smerom od schránky vyžarujú elektromagnetické pole. To zruší všetky vlny, ktoré by sa od schránky chceli odraziť a tým sa stáva schránka pre radar neviditeľná.

Vedci teda namiesto toho, aby objekt obalili hrubou schránkou z metamateriálov, použili len tenkú vrstvu malinkých antén rušiacich vlny odrazené od objektu. Pri demonštrácii ich metódy úspešne zneviditeľnili kovový valček v oblasti rádiových vĺn. Aj napriek tomu, že teraz ešte antény treba manuálne nastaviť na vlnovú dĺžku vĺn, ktoré majú byť rušené, v budúcnosti by tieto antény mohli fungovať aj ako senzory a prispôsobovať svoje pole aktuálnym vlnovým dĺžkam v prostredí, podobne ako technológia rušenia hluku v slúchadlách.

Vývoj plášťa neviditeľnosti sa začal v roku 2006, avšak počiatočné systémy boli veľmi nepraktické. Napríklad, ak by sme nimi chceli spraviť auto neviditeľným, museli by sme ho obaliť viacerými vrstvami metamateriálov. Veľkosť a neflexibilita takéhoto prístupu ho robila v praxi nepoužiteľným. Dávnejšie prototypy tenkých vrstiev neboli aktívne a dokázali obaliť len malé objekty špecifického tvaru.

Okrem vojenských využití vo výrobe neviditeľných vozidiel a monitorovacích zariadení by sa táto technológia dala použiť aj na eliminovanie blokovania rádiových signálov budovami. Takisto by sa dal objekt spraviť zdanlivo väčší alebo menší. Napriek tomu, že tento systém bol vyvinutý pôvodne na maskovanie rádiových vĺn, mohol by sa v budúcnosti nastaviť aj na svetelné vlny rovnakým princípom, len s pokročilejšími anténami.

Prevzaté z originálu "Thin, Active Invisibility Cloak Demonstrated for First Time" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.