ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Bolí ma to, čo som videl

19.6.2007 11:57:32 | Q
Nature | Počet zobrazení: 1660x

Dotyková synestézia je zvláštny ale reálny jav, ktorý môže byť podľa psychológov veľmi rozšírený. Ľudia s touto schopnosťou cítia dotyk na vlastnej koži, keď sa pozerajú na niekoho iného, ktorého sa niekto dotkol. Pravdepodobne ako dôsledok vykazujú aj väčšiu schopnosť empatie ako iní ľudia

 

Synestézia súvisí so spájaním zmyslov, ktoré sú normálne oddelené. Príkladmi môže byť „videnie“ hudby alebo vnímanie rôznych farieb ako chutí.

Vedci z Londýna zaviedli pojem dotykovej synestézie na popísanie iného premiešania zmyslových vnemov. Ľudia vnímajú bolesť svojím hmatom keď vidia, ako sa niekto dotýka druhého človeka.

Je známe, že ak pozorujeme pohyby iných ľudí, alebo ich počujeme rozprávať, v našom mozgu sú aktivované rovnaké nervové obvody, ktoré by sa aktivovali ak by sme sa hýbali alebo ak by sme sami rozprávali. Vedci sa domnievajú, že tento „zrkadlový“ systém môže byť dôležitý pri empatii – pochopení cítenia iných osôb.

Na tento druh syenstézie prišli vedci náhodou na konferencii neurológov, kedy jednému z nich napadlo skúmať, čo ľudia cítia, keď sa pozerajú na obraz dotyku. Vedci si myslia, že schopnosť cítiť reálny dotyk pri pohľade má množstvo ľudí, ktorí to však považujú za úplne normálny jav.

Na jednom pokuse vedci už pred dvoma rokmi ukázali, že pri videní dotyku na inom človeku boli sa v mozgu skúmaného subjektu aktivovali tie isté časti ako keby sa niekto dotýkal jeho.

Vedci skúmaním vplyvu dotykov na desiatich ľudí s vlastnosťou dotykovej synestézie ukázali, že tento jav je skutočný.

Pre ostatných je ťažké predstaviť si, aké je to cítiť každý videný dotyk – v metre, hororovom filme, na diskotéke. Pre ľudí, ktorí to cítia, je rovnako ťažké predstaviť si, že by to tak nebolo. Nevnímajú však svoju schopnosť negatívne. Považujú ju za výhodnú pomoc pri vnímaní pocitov iných ľudí.

picture

Cítite niečo pri pohľade na tento 
obrázok? Prispejte do diskusie!

 

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,85
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.