ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Pulzy morských sopiek možno dokážu ovplyvniť klimatické podmienky

9.2.2015 01:29:29 | Ján Klučár
sciencedaily.com | Počet zobrazení: 1295x

Nová štúdia ukázala, že podmorské sopky vypúšťajú materiál až prekvapivo pravidelne a cykly vypúšťania individuálnych sopiek môžu trvať dva týždne až 100 000 rokov. Takisto sa ukázalo, že erupcie sa väčšinou vyskytujú počas prvých šesť mesiacov roka. Pulzy podmorských sopiek, ktoré dokážu spôsobiť prirodzené klimatické zmeny, sú zdanlivo prepojené na krátkodobé a dlhodobé zmeny v obežnej dráhe Zeme a v úrovni morskej hladiny. Vedci si už dávnejšie myslia, že cykly pevninových sopiek ovplyvňujú klimatické podmienky na Zemi (keďže vypúšťajú veľké množstvo oxidu uhličitého), avšak doteraz neboli dôkazy, že by podobné zákonitosti platili aj pre podmorské sopky. Nový objav teda naznačuje, že bude treba upraviť doterajšie modely prirodzených zemských klimatických procesov a ľuďmi spôsobených klimatických zmien.

 

Veľké morské chrbty plné sopiek, ukryté pod morskou hladinou, boli vedcami dlho považované za jemných obrov našej planéty, ktorí len pomaly vypúšťajú lávu. Problém je, že táto domnienka podľa Mayi Tolstoy z Columbia University nie je pravdivá. Povedala, že tieto sopky reagujú na veľké aj malé tlaky. Vulkanicky aktívne podmorské chrbty predstavujú stále rastúce okraje tektonických platní. Tam, kde sa láva dostáva do vody, tvorí sa nové morské dno. Doteraz sa predpokladalo, že z nich uniká materiál viac-menej konštantne, avšak Tolstoy zistila, že tomu tak nie je. Tieto sopky ročne vypustia osemkrát toľko lávy ako pevninové sopky, avšak vďaka rozdielnemu chemickému zloženiu ich magmy uvoľnia do ovzdušia len približne toľko oxidu uhličitého, koľko uvoľnia pevninové sopky (približne 88 miliónov ton ročne).
 
Niektorí vedci si myslia, že sopky sa riadia Milankovičovými cyklami, čo sú opakujúce sa zmeny v tvare obežnej dráhy Zeme a v naklonení a smere jej osi. Počas 100 000 rokov trvajúceho cyklu sa obežná dráha okolo Slnka zmení z kružnice na elipsu a táto elipsa každoročne približuje a vzďaľuje našu planétu vo vzťahu k Slnku. Nedávne doby ľadové zdanlivo silneli v rámci tohto cyklu, avšak zrazu, pri najväčšej excentricite obežnej dráhy Zeme, sa Zem opäť prudko oteplila. Presné mechanizmy, ako k tomuto došlo však dodnes nie sú známe.
 
Jedna teória hovorí, že pri raste ľadových čapičiek na súši sa vyvíja narastajúci tlak na sopky pod nimi, ktorý zabráni erupciám. Avšak keď sa začne kvôli otepľovaniu ľad topiť, tlak sa uvoľní a dlho blokované erupcie udrú ohromnou silou. Oxid uhličitý spôsobuje globálne otepľovanie, ktoré topí ľad a topiaci sa ľad dá sopkám priestor vylúčiť viac oxidu uhličitého, ktorý ešte viac oteplí Zem. Táto reťazová reakcia vytvorí na našej planéte teplé obdobie. Harvardská štúdia z roku 2009  ukázala, že pevninové sopky zaznamenali v období od 10 000 rokov pred naším letopočtom až po 5 000 rokov pred naším letopočtom šesť až osem extrémne silných erupcií - ďaleko nad úrovňou ich bežnej aktivity. To bolo obdobie veľkého topenia ľadovej pokrývky. Čo sa týka podmorských sopiek vedci predpokladali opačný jav. Pri ochladzovaní Zeme hladina morí poklesne o 100 metrov, pretože veľké množstvo vody sa zmení na ľad. To zmierni tlak na podmorské sopky, ktoré môžu následne pohodlnejšie chrliť lávu. Vedci sa preto pýtajú, či by mohol únik oxidu uhličitého z podmorských sopiek po istom čase spôsobiť otepľovanie, ktoré roztopí ľad nad sopkami na súši?
 
Táto záhada sa dlho vyhýbala pokusom o riešenie, keďže je takmer nemožné podmorské erupcie adekvátne pozorovať. Avšak Tolstoy a jej tímu sa nedávno podarilo detailne monitorovať desať lokalít takýchto erupcií pomocou citlivých nových seizmických prístrojov. Vo svojom výskume vytvorili detailnú mapu prúdov lávy z minulosti. Tolstoy tiež analyzovala seizmické údaje morských chrbtov v Tichom, Atlantickom a Arktickom oceáne, zozbieraných za posledných 25 rokov.
 
Celkový prehľad 700 000 rokov dlhej histórie erupcií ukázal, že počas najchladnejších období, keď sú hladiny morí nízke, podzemné sopky chrlia veľké množstvo lávy. Keď sa klíma oteplí, a hladina morí sa vráti na úroveň podobnú tej dnešnej, rozsah a počet erupcií sa zmenší. Zmena výšky hladiny morí však nie je jediným faktorom, ktorý tento cyklus ovplyvňuje. Aj zmeny v obežnej dráhe Zeme naň majú vplyv. Keď je obežná dráha našej planéty eliptická, Zem sa stláča a následne uvoľňuje gravitáciou Slnka. Tento proces dokáže podľa Tolstoy „masírovať“ podmorskú magmu, čím jej pomáha dostať sa na povrch. Takisto dokáže otvoriť v kôre tektonické pukliny, cez ktoré môže láva ďalej unikať. Keď je obežná dráha kruhová (nikdy však nie je úplne kruhová), ako je tomu v dnešnej dobe, stláčanie je minimalizované a erupcií je menej.
 
Myšlienka, že gravitačné sily ovplyvňujú vulkanizmus je tiež potvrdzovaná krátkodobými údajmi meraní. Tolstoy povedala, že podľa seizmických údajov podmorské sopky v dnešnej dobe ožívajú hlavne počas periód, ktoré nastávajú každé dva týždne. To je časový interval počas ktorého kombinovaná gravitácia Mesiaca a Slnka spôsobuje, že príliv a odliv dosiahnu najnižší bod, čím sa mierne uvoľní tlak pôsobiaci na sopky. Seizmické signály, interpretované ako erupcie, potvrdili túto domnienku v ôsmich z deviatich skúmaných oblastí. Tolstoy tiež zistila, že všetky erupcie v dnešnej dobe sa vyskytujú od Januára po Jún. Január je mesiac, kedy je Zem najbližšie k Slnku, v Júli je zas od neho najďalej. Táto zmena vzdialenosti od Slnka účinkuje podobne ako dlhodobé cykly gravitačného stláčania Zeme. Dodala, že sopky reagujú aj na oveľa menšie tlaky než sú tie, ktoré vo veľkej miere menia klimatické podmienky na Zemi.

Prevzaté z originálu "Seafloor volcano pulses may alter climate: Strikingly regular patterns, from weeks to eons" na sciencedaily.com

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,53
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.