ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Znečistenie spôsobuje 40% úmrtí na svete

15.8.2007 13:37:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2568x

Okolo 40% všetkých úmrtí na svete je podľa najnovšieho výskumu spôsobených znečistením vody, vzduchu alebo pôdy. Zhoršenie stavu životného prostredia a nárast populácie sú dôvodom nárastu chorôb. Oba faktory majú vplyv na podvýživu a chorobnosť 3,7 miliardy ľudí.

 

Zo 6,5 miliardy ľudí na Zemi je 57% podvyživených. V roku 1950 to bolo len 20% z 2,5 miliardy. Podvýživa nie je len priamou príčinou každoročnej smrti 6 miliónov detí, ale aj faktorom, ktorý prispieva k zvýšenej náchylnosti na smrteľné choroby ako pľúcne infekcie alebo malária.

Hlavné body štúdie vedcov z Cornellovej univerzity:

· Takmer polovica svetovej populácie obýva územia miest a predmestí bez adekvátnej hygieny a je vystavená epidémiám osýpok a chrípky.

· 1,2 miliardy ľudí nemá pitnú vodu a infekcie pochádzajú z vody predstavujú 80% všetkých infekčných ochorení. Znečistenie vody tiež pomáha množeniu komárov prenášajúcich maláriu, ktorá zabíja 1,2 až 2,7 milióna ľudí ročne a znečistenie vzduchu ročne zabije 3 milióny ľudí. Nehygienické podmienky prispievajú k 5 miliónom úmrtí, z ktorých je polovica detí.

· Znečistenie vzduchu zabije ročne 3 milióny ľudí. Len v USA sú do ovzdušia ročne vypúšťané 3 milióny ton toxických chemikálií. Spôsobujú rakovinu, telesné postihnutie pri narodení, poruchy imunitného systému a mnoho ďalších zdravotných problémov.

· Pôda je znečistená množstvom chemikálií a patogénov, ktoré sa prenášajú na človeka priamo jedlom a vodou. Narastajúca erózia pôdy vo svete nesúvisí len s vetrom ale aj s rozšírením mikróbov a rôznych toxínov.

Stále viac mikróbov sa stáva odolných voči liekom. A globálne otepľovanie spolu so zmenami v biodiverzite prispieva k evolúcii parazitov a schopnosti exotických druhov osídliť nové územia. Vďaka tomu sú choroby ako tuberkulóza alebo chrípka znova hrozbou a pridali sa k nim nové choroby ako Lymského borelióza a západonílsky vírus.

Stále väčší počet ľudí nemá naplnené základné potreby ako sú čistá voda a dostatok potravy.

Vedci varujú, že spoliehať sa na to, že choroby budú prirodzene regulovať populáciu na Zemi, je veľmi riskantná politika, ktorá ovplyvní kvalitu života všetkých ľudí.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,34
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.