ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

50 rokov od vypustenia satelitu Sputnik

5.10.2007 11:37:35 | Q
InformationWeek | Počet zobrazení: 1167x

Vesmírne preteky medzi USA a Sovietskym zväzom začali pred 50 rokmi, keď v kazašskej stepi opustil zemský povrch Sputnik I.

 

Technologický vynález veľkosti basketbalovej lopty vážiaci takmer 84 kg obletel Zem za 98 minút. Vďaka tomuto satelitu vznikla NASA. Jeho štart 4. októbra 1957 bol úsvitom vesmírneho veku.

5 rokov pred tým vyhlásil medzinárodný koncil vedeckých asociácií Medzinárodný geofyzikálny rok od 1.7.1957 do 31.12.1958, ktorý sa mal kryť s vrcholom 11-ročného cyklu aktivity slnečnej škvrny. Spojené štáty vytvorili komisiu, ktorá mala v tom období plánovať vypustenie satelitov a výskumné programy študujúce kozmické žiarenie, gravitáciu, solárnu aktivitu a iné fenomény.

Sovietsky zväz ale porazil USA na plnej čiare. Sputnik bol pre Američanov prekvapením, hoci o ňom prezident Dwight D. Eisenhower podľa dokumentov NASA vedel ešte pred jeho spustením. Ľudia boli ohromení správou, že ich súper v studenej vojne vypustil do vesmíru prvý objekt. Biely dom sa pokúsil upokojiť ľudí zľahčovaním významu jeho vypustenia.

Kým sa Američania obávali, že vývoj môže predznačovať vyslanie balistických rakiet a nukleárnu hrozbu, Rusi vypustili Sputnik II. so psom Laika na palube 3.11.1957.

Ďalší úder zažili USA 6. decembra, keď zlyhal pokus o vyslanie satelitu Vanguard v priamom televíznom prenose. Satelit zhorel len niekoľko metrov nad zemou.

Ministerstvo obrany USA zvýšilo dotácie na satelitné projekty a nakoniec úspešne vypustilo satelit Explorer I. 31. januára 1958. Satelit objavil pásma magnetickej radiácie okolo Zeme.

V júli 1958 vznikla na popud Kongresu organizácia NASA (National Aeronautics and Space Administration), do veľkej miery ako reakcia na Sputnik a obavy, že Sovietsky zväz porazí USA v súperení o dobytie vesmíru.

Dnes, o 50 rokov neskôr, pri výskume vesmíru ruskí a americkí vedci našťastie úspešne spolupracujú.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,48
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.