ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vyrieši využívanie vesmíru environmentálnu krízu?

5.10.2007 12:28:16 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2752x

Pred 50 rokmi vypustil Sovietsky zväz úspešne družicu Sputnik I, čím odštartoval využitie vesmíru pre politické, vojenské, technologické a vedecké ciele. Odvtedy sme do vesmíru vypustili stovky satelitov, sond, teleskopov, mesačných misií a planetárnych modulov.

 

Politológ Rasmus Karlsson z University of Lund vo Švédsku si myslí, že vesmír nám môže dať odpovede na otázky udržateľnej budúcnosti, ktoré nie sú zrejmé pri pohľade na zemskom povrchu. Tvrdí, že počas histórie sa objavili dva prvky udržateľného rozvoja. Sú to ekologizmus a environmentalizmus.

Ekologizmus ponúka riešenie zdôrazňujúc potrebu veľkej socioekonomickej reformy zameranej na postindustriálnu éru. Naopak environmentalizmus poukazuje na ochranu, obnovenie a rozvoj prirodzeného životného prostredia v súčasných pomeroch.

Karlsson si myslí, že existuje aj tretí prístup k dlhodobo udržateľnému rozvoju, ktorý je dnes na pokraji záujmu. Ide o rozsiahlu priemyselnú expanziu do vesmíru.

Myslí si, že prístup k nerastným surovinám na Mesiaci a k nefiltrovanej slnečnej energii pomôže dramaticky zvýšiť zásoby zdrojov a energie a spôsobí pokles množstva škodlivých látok. Prístup by uspokojil dve z najžiadanejších vecí týkajúcich sa udržateľnosti – nájdenie obnoviteľných zdrojov energie a odstraňovanie škodlivých látok.

Nedostatok zdrojov, znečistenie a ubúdanie fosílnych palív sa za posledné desaťročia stali vážnymi environmentálnymi problémami. Environmentalisti preto volali po masívnej redukcii spotreby energie a materiálov. Bez zjavného súvisu je ale prítomný aj fakt, že prísľub objavovania vesmíru je tu len pre technologických optimistov, ktorých ekonomické pozadie nikdy neprizná nedostatok zdrojov.

Karlsson si myslí, že je čas zosúladiť politiku nedostatku s technologickým optimizmom a vytvoriť spoločnú politickú víziu 21. storočia, ktorá bude viesť k skutočne udržateľnej planéte rozšírením nášho dosahu do vesmíru.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,57
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.