ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Surfovanie na internete pomocou hlasu

11.10.2007 11:44:57 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1829x

Internet ponúka široké možnosti ľuďom s postihnutím. Pre mnohých z nich je ale nemožné používať bežnú počítačovú myš. Pre takých vyvinuli na univerzite vo Washingtone alternatívu, ktorá využíva najstaršiu a najuniverzálnejšiu formu komunikácie – ľudskú reč.

 

„Je veľa ľudí, ktorí dokážu používať svoj hlas, ale nedokážu používať svoj ruky,“ povedal Heffrey Bilmes washingtonský profesor elektrotechniky. „Myslím, že je niekoľko dôvodov, prečo je Vocal Joystick lepším prístupom a alternatívou rozhrania človek – počítač.“

Vocal Joystick, zariadenie na ovládanie počítača pomocou reči, zachytáva zvuky s frekvenciou 100-krát za sekundu a premieňa zvuk na pohyb kurzora na obrazovke. Rôzne vokálne zvuky určujú smer: „á“, „é“, „ou“, „ó“ a iné zvuky pohybujú kurzorom v jednom z ôsmich smerov. Používatelia môžu plynule prechádzať od jedného zvuku k druhému, hlasnejší zvuk pohyb kurzora zrýchli. Zvuky hlások „k“ a „ch“ simulujú stlačenie tlačidiel myši.

Existujú verzie Vocal Joystick-u na prezeranie webových stránok, kreslenie na obrazovke, kontrolu kurzora a hranie počítačovej hry. Existuje aj verzia na ovládanie robotickej ruky a Bilmes si myslí, že technológia pokročí a bude pomocou nej možné ovládať aj elektronický invalidný vozík.

Medzi existujúce náhrady počítačovej myši sa zaraďujú sledovače pohybu oka, zariadenia reagujúce na sŕkania a bafkanie, a zariadenia sledujúce pohyb hlavy. Každá z týchto technológií má svoje nedostatky. Sledovače pohybu oka sú drahé a vyžadujú stálu pozornosť oka sledujúceho kurzor, čo môže spôsobiť popletenie. Zariadenia reagujúce na sŕkanie vyžadujú neustále zatvorené ústa a môžu byť unavujúce. Zariadenia sledujúce pohyb hlavy vyžadujú neustály pohyb krku a drahý hardvér.

Vocal Joystick vyžaduje len mikrofón, počítač so štandardnou zvukovou kartou a používateľa, ktorý dokáže vydávať zvuky.

„Veľa ľudí sa nás pýta, prečo nepoužijeme rozpoznávanie reči,“ vraví Bilmes. „Pohybovanie kurzora by ale bolo veľmi pomalé, keby malo reagovať na presné príkazy ako ´otoč sa doprava´ alebo ´hýb sa rýchlejšie´. Hlas je schopný vydávať súvislé príkazy rýchlo a ľahko.“ Prvé testy ukázali, že používateľ Vocal Joystick-u má nad rozhraním rovnakú kontrolu ako niekto využívajúci štandardnú myš.

Doktorand Jonathan Malkin, ktorý pomáhal s vývojom zariadenia, ho používa na ovládanie hry Fish Tale. Trvá dve minúty, kým sa program natrénuje podľa Malkinovho hlasu. Potom jednoducho pohybuje rybou po obrazovke, zvyšovaním hlasu ryba zrýchľuje a uniká tak predátorom.

Najnovší model je určený pre ovládanie robotickej ruky. Výška tónu pohybuje rukou nahor a nadol, ostatné príkazy sú nezmenené. Je to prvé zariadenie, ktoré dokáže pomocou hlasu ovládať trojrozmerný objekt.

Tvorcovia zariadenia sa obávali, či sa nebudú ľudia pri jeho používaní cítiť nepríjemne.

„Ak ho raz skúsite, zabudnete na to, čo rozprávate,“ tvrdí Bilmes. On sám pomocou systému číta internetové vydanie novín.

Budúci výskum chce do ovládania zapojiť viac aspektov ľudského hlasu, napríklad opakovanú výslovnosť, vibrácie alebo trilok.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.