ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vstavaný kompas pomáha netopierom nájsť cestu domov

14.1.2007 18:29:44 | Redakcia portálu
Narelle Towie | Počet zobrazení: 2405x

Veľké hnedé netopiere používajú magnetické pole na prekonanie dlhých vzdialeností.

 

Netopiere majú neobvyklé zariadenie, ktoré ich privedie domov aj keď nevidno hviezdy. Vyzerá, že okrem dobre známych senzorických schopností majú veľké hnedé netopiere aj schopnosť zachytiť magnetické pole Zeme, ktoré používajú ako kompas privádzajúci ich do hniezda.

Táto schopnosť je výhodná pri dlhých letoch, kde ich zvyčajný spôsob navigácie – odrážanie zvukových vĺn od objektov pomocou ultrazvuku – veľmi dobre nefunguje.

Richard Holland so svojimi kolegami z Princetonovej univerzity (USA) sledovali 15 severoamerických veľkých hnedých netopierov druhu Eptesicus fuscus, ktoré prekonali vzdialenosť viac ako 100 km aby našli miesto pre hibernáciu.

Najskôr testovali prirodzené navigačné schopnosti zvierat, na netopiere pripevnili malé rádiové vysielače a presunuli ich 20 km od ich hniezda. Po jednom ich vypustli a sledovali ich z malého lietadla. Všetky smerovali presne k ich hniezdu.

Ako to dokázali? Vedci si mysleli, že netopiere môžu použiť smer západu slnka pre nastavenie svojho kompasu. Iní našli v netopieroch kúsky magnetických materiálov, a preto si myslia, že môžu využívať magnetické polia planéty na nájdenie severu.

Vyriešiť oba dohady mal jeden experiment. Vedci umiestnili netopiere do magnetickej prilby, ktorá generovala silné magnetické pole vyvažujúce skutočný sever. Potom ich nechali v prilbe hodinu a pol sledovať západ slnka. „Potom sme ich vypustili na rovnakom mieste,“ hovorí Holland. A všetky odleteli zlým smerom. „Bol to čistý trik.“

Zvierací magnetizmus 

„Vyzerá, že je to presvedčivý experimentálny dôkaz prítomnosti magnetického zmyslu u netopierov,“ hovorí Gareth Jones, biólóg z univerzity v Bristole (V. Británia).

Dezorientované netopiere sa nakoniec domov dostali, niekedy zmenili svoju cestu už po pár hodinách. „Mohlo by to byť spôsobené krátkym pôsobením obráteného magnetického poľa,“ vraví Jones. Zrejme si dokázali opraviť kompas späť na správne pole. Alebo zmenili metódu navigácie. Vedci si nie sú istí. „Možno iba našli oblasť, ktorá im je známa,“ myslí si Holland.

Veľa organizmov, od vtákov po včely, je prispôsobených magnetickému tlaku Zeme. Je trochu záhadou ako to dokážu. Hovorí sa, že mravce dokážu použiť malé častice magnetických železných minerálov v ich tele. Ak táto častica reaguje so silným magnetom v zemskom jadre, mravčie telo sa správa ako strelka kompasu.

Migrujúce vtáky tiež využívajú na orientáciu magnetizmus spolu s ďalšími podnetmi – slnkom, hviezdami, zrakovými podnetmi a možno tiež polarizáciou svetla.

Nedočkavé poskakovanie 

Orientačné inštinkty vtákov sa dajú relatívne ľahko pozorovať v laboratórnych podmienkach vďaka efektu tzv. migračnej nedočkavosti: ak sú vtáky v zajatí, poskakujú v smere želanej cesty.

Skúmať netopiere nie je také ľahké. „Štúdium tak malých zvierat v divočine je veľmi prácne. Sú príliš malé aby sa dali pozorovať satelitom,“ vraví Holland. Netopiere vážia 15 – 25 gramov a dokážu uniesť náklad, ktorý váži najviac 0,5 gramu, čo je príliš málo pre štandardný GPS obojok.

Tím sa snaží nájsť financie pre satelit, ktorý by mohol sledovať také malé migrujúce bytosti. Medzitým budú pokračovať vo výskume a hľadať odpoveď na otázku, aký mechanizmus používajú netopiere, keď sa stratia.

Originálne znenie článku >> TU

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.