ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Môže byť antibakteriálne mydlo škodlivé?

10.12.2007 14:37:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3837x

Nová štúdia amerických vedcov ukázala, že antibakteriálna chemikália, ktorá sa pridáva do bežných mydiel, môže zmeniť hormonálnu aktivitu v bunkách potkanov a ľudí v laboratórnych podmienkach a robí to pomocou mechanizmu, ktorý doteraz nikto nepopísal.

 

Výsledky prišli v čase, kedy mnohé štúdie skúmajúce ľudí aj zvieratá odhaľujú, že niektoré syntetické látky v domácich produktoch môžu spôsobiť zdravotné problémy ovplyvňovaním normálnej hormonálnej aktivity. Chemikálie nazývané „endokrinné rušiče“ alebo „endokrinné rušiace zložky“ (EDS) spôsobujú u zvierat široké spektrum problémov, medzi inými aj rakovinu, poruchy reprodukcie a vývinové anomálie.

Vedci v Amerike spravili prvýkrát výskum hormonálnych efektov antibakteriálne zložky triklokarbán (známej tiež ako TCC alebo 3,4,4-trichlórkarbanilid), ktorá sa bežne používa v množstve produktov využívaných v domácnosti, medzi inými aj v mydlách, sprchovacích géloch, čistiacich prostriedkoch alebo utierkach. Produkty obsahujúce triklokarbán sa v Európe a Amerike predávajú viac ako 45 rokov – na americký trh sa každý rok importuje viac ako 450 ton triklokarbánu.

Vedci našli dva kľúčové účinky tejto látky: Triklokarbán zvýšil v ľudských bunkách skúmaných v laboratóriu prejavy génov, ktoré normálne reguluje testosterón. A pri kŕmení potkanov triklokarbánom narástly do abnormálnych rozmerov orgány závislé od testosterónu, ako napríklad prostata.

Vedci v štúdii zdôraznili, že popísanie vplyvu triklokarbánu je nový objav. Všetky predchádzajúce štúdie endokrinných rušičov zistili, že vo väčšine prípadov tieto látky hormonálnu aktivitu blokujú alebo zmenšujú.

„Výsledky výskumu by eventuálne mohli viesť k vysvetleniu nárastu problémov s reprodukciou, ktoré boli ťažko pochopiteľné,“ povedal Bill Lasley, jeden z autorov výskumu. Povedal tiež, že plánuje so svojím tímom spraviť ešte rozsiahlejšiu analýzu antibaktoriálnych a endokrinných vplyvov.

Spotrebitelia by ale nemali tento výskum zobrať ako návod či odporúčanie na zastavenie používania produktov obsahujúcich triklokarbán.

Lasley povedal: „Naše matky nás naučili umývať si ruky ešte predtým ako sa objavili mydlá s antibakteriálnymi účinkami, a tento zvyk nás bez ohľadu na mydlo chráni pred šírením chorôb.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,02
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.