ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Embryonálny klon muža

19.1.2008 18:01:55 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1933x

Americkí vedci tvrdia, že v rámci pokusu o vytvorenie špecifických kmeňových buniek pacienta vytvorili embryá, ktoré sú klonmi dvoch mužov.

 

Výskumníci z darovaných vajíčok odobrali DNA a nahradili ju DNA z buniek kože dvoch dobrovoľníkov. Vytvorili tak embryá s genetickým materiálom, ktorý sa zhodoval s DNA mužov, ale neprodukovali kmeňové bunky.

Tím spoločnosti Stemagen Corporation v Kalifornii tvrdí, že práca by mohla byť dôležitým krokom pri vývoji embryonálnych kmeňových buniek pre pacientov.

Skupine výskumníkov sa podarilo z 25 vajíčok vytvoriť 5 embryí – blastocytov. DNA testy potvrdili, že najmenej jedno z nich bolo klonom.

„Sme prví na svete, ktorým sa podarilo zdokumentovať klonovanie ľudského embrya z dospelej bunky,“ povedal vedúci výskumníkov Dr. Samuel Wood. Povedal, že embryá boli v procese zisťovania, či ide o klony, zničené, výskumníci ale teraz pracujú na vytvorení sérií kmeňových buniek.

Dr. Lyle Armstrong z univerzity v Newcastli je jedným z hŕstky ďalších vedcov, ktorým sa podarilo vytvoriť klonované ľudské embryo technikou známou ako nukleárny (jadrový) transfer, ktorá bola použitá pri klonovaní ovce Dolly. Na rozdiel od amerického tímu použili britskí vedci DNA z embryonálneho tkaniva na rozdiel od dospelého.

Dr. Armstrong povedal, že americká štúdia ukázala, že cieľ použitia buniek z dospelého jedinca na vytvorenie individuálnych kmeňových buniek je možný. „Je to malý krok,“ povedal. „Je zaujímavé, že sa im podarilo zopakovať nukleárny transfer somatických buniek a získať embryá v štádiu, kedy je možné vytvárať embryonálne kmeňové bunky, je však sklamaním, že sa im nepodarilo získať rad kmeňových buniek.

Veľa vedcov si myslí, že schopnosť vytvárať kmeňové bunky prispôsobené jednotlivým pacientom by mohla spôsobiť prevrat v liečbe a prevencii chorôb.

Výskum sa ukázal byť kontroverzný. Kórejský vedec Hwang Woo-suk tvrdil, že v roku 2005 vytvoril rad kmeňových buniek, výskum bol ale neskôr zdiskreditovaný. Kritici tiež poukazujú na etické princípy a tvrdia, že je nesprávne používať ľudské embryá na výskum.

Niektorí vedci argumentujú, že na získanie kmeňových buniek nebude treba vytvoriť klony. Minulý rok sa vedcom v USA a Japonsku s pomocou novej techniky podarilo vrátiť dospelé bunky do ich embryonálneho stavu.

Profesor Jack Price z Kings College v Londýne je expert na nervové kmeňové bunky. Tiež tvrdí, že kalifornský výskum je malým krokom dopredu, ale nie nejakým výrazným prielomom. „Je dôkazom technického pokroku,“ povedal. „Ukazuje, že prístup využívajúci ľudské embryá je stále prísľubom a ospravedlňuje tento spôsob výskumu.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.