ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Na mesiaci Saturna bol oceán

18.3.2008 09:56:21 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2252x

Vedci na vesmírnej konferencii v Houstone vyhlásili, že na jednom z mesiacov planéty Saturn mohol byť v minulosti pod jeho ľadovým povrchom tekutý oceán.

 

Tethys je satelit strednej veľkosti s hustotou blížiacou sa k hustote čistého ľadu. Veľký systém údolí, ktorý na ňom pozorujeme dnes, ale musel vzniknúť zohrievaním kôry a veľkým tlakom.

Tím vedcov si myslí, že veľký útes Ithaca Chasma mohlo vytvoriť veľké prílivové zohrievanie a následné ochladenie, ktoré zmrazilo oceán mesiaca.

Výpočty Erinny Chenovej a Francisa Nimmoa z Kalifornskej univerzity ukázali, že prílivové interakcie sú jediným možným spôsobom, ktorý môže vysvetliť množstvo tepla potrebného na vytvorenie Ithaca Chasma.

Vedci si myslia, že obežnú dráhu Tethysu okolo Saturna ovplyvnila v minulosti gravitačná interakcia s iným mesiacom – Dionom – ktorá zmenila jeho obežnú dráhu. Výsledkom boli prílivové sily, ktoré spôsobili trecie zahrievanie vnútra mesiaca Thetys.

V jednom bode sa ale musela narušiť interakcia medzi mesiacmi a Tethys sa vrátil naspäť na obežnú dráhu, na ktorej je dnes. V tej chvíli sa začal ochladzovať. Mrznutie tekutého oceána by mohlo spôsobiť taký tlak v povrchu, ktorý by dokázal vytvoriť útesy ako Ithaca Chasma.

„Na mesiaci je veľký systém trhlín, ktorý mohol privádzať vodu na povrch, takže sa zdá, že sa to mohlo stať,“ povedal Chenová. Povedala tiež, že neexistuje spôsob, akým zistiť hĺbku oceána, ale odhadovala, že v minulosti mohol byť na niektorých miestach hlboký aj 100 km.

Tethys je súčasťou skupiny ľadových telies Slnečnej sústavy, o ktorých sa predpokladá, že majú pod povrchom tekutý oceán, alebo ho mali aspoň v minulosti. Okrem iných tam patria aj mesiace Jupitera Europa a potenciálne aj Calisto.

Niektorí vedci si myslia, že pod svojim povrchom má vodu aj ďalší z mesiacov Saturna Enceladus, napriek tomu, že tento názor bol nedávno spochybnený.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,48
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.