ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Veľryby sa pred vekmi nevedeli potápať

9.5.2008 16:03:24 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2442x

Veľryby v minulosti neboli takí zdatní potápači ako ich súčasní potomkovia. Biológovia zistili stopy dekompresného syndrómu - vzduchovej embólie - na niekoľkých pozostatkoch veľrýb, čo môže zmeniť pohľad na históriu evolúcie potápania.

 

Tím paleobiológov z USA skúmal stovky kostier dávnych a súčasných veľrýb a hľadal stopy dekompresného syndrómu, keď rýchla zmena tlaku z krvných ciev vytlačí bublinky vzduchu alebo tuku.

K poškodeniu mohlo podľa vedúceho výskumu Briana Beattyho, dochádzať v dobe, keď sa začali veľryby ponárať do väčších hĺbok oceána. Veľryby sa však časom vyvinuli tak, že časté ponáranie im už nerobí problémy.

„Z hľadiska zmeny tlaku je ponáranie do hĺbky porovnateľné s pobytom vo vesmíre,“ tvrdí Beatty.

Vedci rozdeľujú veľryby na dve skupiny. Kosticovce, napríklad vráskavec sivý, zhltnú veľké množstvo morskej vody a filtrujú z nej potravu. Bezkosticovce, napríklad kosatky, potravu lovia v útrobách oceána. Tieto dve skupiny sa rozdelili pred približne 45 miliónmi rokov.

Súčasné veľryby z oboch skupín majú vyvinuté schopnosti brániace vzniku vodnej embólie. Niektoré pred potápaním vydýchnu, čím dostanú z pľúc preč dusík, ktorý by mohol vytvárať bubliny a mnohé majú medzi jednotlivými ponormi dlhú prestávku.

Niektorí vedci si mysleli, že vojenský sonar rozruší veľryby a tie zmenia svoje správanie pri potápaní, čo spôsobí vznik dekompresného syndrómu.

Na určenie doby, v ktorej sa prvýkrát objavilo prispôsobenie veľrýb na potápanie do hĺbok, skúmali vedci ich stavce. Keď sa v cievach zásobujúcich kostné bunky vytvoria bublinky plynu alebo tuku, cievy môžu prasknúť a zablokovať prísun kyslíka do buniek, čoho výsledkom sú malé rany ktoré dokáže zachytiť röntgen. Žiaden z 331 stavcov súčasných veľrýb nemal známky dekompresného syndrómu, kým na množstve pozostatkov sa tieto stopy našli.

Kosticovce a bezkosticovce sa mohli vyvíjať nezávisle od seba. Na základe nálezov poškodenia kostí vedci usúdili, že u kosticovcov sa prispôsobenie vyvinulo oveľa neskôr.

Skúmanie spôsobu, akým sa súčasné veľryby potápajú, pomôže vedcom pochopiť vývoj ich predkov.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,49
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.