ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Virtuálny teleskop sprístupňuje nočnú oblohu

15.5.2008 15:04:04 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2801x

Krútiace sa galaxie, exotické hmloviny a vybuchujúce hviezdy sú pre amatérskych astonómov vzdialené len niekoľko kliknutí myšou. Microsoft spustil projekt WorldWide Telescope, voľne dostupný nástroj, ktorý spája údaje z niektorých najlepších pozemných a vesmírnych teleskopov.

 

Obrázky pochádzajú z Hubblovho a Spitzerovho teleskopu a aj z observatória Chandra. Webový nástroj dovoľuje používateľom skúmať a približovať si planéty a lsedovať ich umiestnenie na nočnej oblohe.

„Používatelia môžu vidieť röntgenové zábery nočnej oblohy, priblížiť sa k jasným oblakom radiácie a potom prejsť do pohľadu s viditeľným svetlom a objaviť oblačné zvyšky explózie supernovy, ktorá prebehla pred tisíckami rokov,“ povedal Roy Gould, výskumník Centra pre astrofyziku Harvardskej univerzity.

„Je to nádherná platforma na vysvetlenie a zaujatie ľudí astronómiou, myslím, že sa zíde aj profesionálnym astronómom,“ povedal Roy Williams z Kalifornského technologického inštitútu.

Používatelia si musia WorldWide Telescope stiahnuť z internetu. Funguje iba na operačných systémoch spoločnosti Microsoft. Portál poskytuje hľadačom hviezd terabajty údajov. Dovoľuje im preskúmať planéty, mesiace a iné nebeské objekty a určiť ich presnú pozíciu na oblohe z ktoréhokoľvek miesta na Zemi v akomkoľvek čase.

Údaje zo zdrojov, medzi ktorými nechýba agentúra NASA, dovoľujú používateľom prepínať medzi pohľadmi pri rôznych vlnových dĺžkach a cez rôzne teleskopy. Medzi ostatnými údajmi sú dáta z prebiehajúceho výskumu, ktorý sa snaží zachytiť detailné optické zábery viac ako štvrtiny nočnej oblohy.

WorldWide Telescope je v testovacej prevádzke a ponúka aj prechádzky vesmírom vedené známymi astronómami, ako aj možnosť nahrať si svoju vlastnú cestu.

„WorldWide Telescope považujem za dôležitý výchovný a vzdelávací prvok,“ povedal Robert Kirschner, profesor astronómie na Harvarde. „Dáva to ľuďom slobodu v rozvíjaní svojej predstavivosti.“

Bill Gates opísal projekt ako „silný nástroj vzdelávania“ a vyjadril túžbu, aby „projekt inšpiroval mladých ľudí a vzbudil v nich záujem o astronómiu a vedu.“

Nová aplikácia od Microsoftu nie je len nástrojom na skúmanie nočnej oblohy pomocou vlastného počítača. Minulý rok spoločnosť Google, ktorá je rivalom Microsoftu spustila prídavný modul Sky projektu Google Earth, ktorý dovoľuje astronómom prezerať zábery viac ako milióna hviezd a 200 miliónov galaxií. Voliteľné vrstvy dovoľujú skúmať zábery Hubblovho teleskopu a animácie lunárnych cyklov. A na trhu už dlhšie pôsobia aj ´dalšie podobné produkty.

Príkladom môže byť Stellarium, ktorý je voľne dostupným nástrojom dovoľujúcim používateľom prístup k záberom mesiacov, planét a 210 miliónov hviezd. Podobne ako WorldWide Telescope, aj tento produkt dovoľuje používateľom vytvárať si vlastné „prechádzky vesmírnou krajinou“.

originál článku
stránky projektu WorldWide Telescope

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.