ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

V zdravom prostredí sú zamestnanci šťastnejší

20.5.2008 12:48:41 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1782x

Podľa amerického sčítania obyvateľstva z roku 2000 trávia úradníci v priemere v práci 52 hodín za týždeň. Mnohé výskumy spokojnosti s prácou ukázali, že pracovníci, ktorí trávia dlhší čas v prostredí s umelým svetlom a malým počtom okien, sú so svojou prácou menej spokojní a majú zvýšenú hladinu stresu.

 

Ako môže zamestnávateľ prispieť k väčšej spokojnosti zamestnancov? Pridaním zelenej farby. Nie na bankovkách, ale na rastlinách. Výskum publikovaný v časopise HortScience vo februári ponúka návod, ako lacnými zmenami pracovného prostredia zvýšiť spokojnosť pracovníkov.

Tina M. Cadeová z Texaskej štátnej univerzity s kolegami skúmali, či sú zamestnanci v miestnostiach s oknami a množstvom zelene so svojou prácou spokojnejší ako tí, ktorí také pracovné prostredie nemajú. Vedci vytvorili internetový prieskumný dotazník, v ktorom sa pýtali na spokojnosť s prácou, pracovným prostredím, prítomnosť živých rastlín a okien na pracovisku, vlastné názory pracovníkov na prostredie a demografické informácie.

Výsledky ukázali výrazné rozdiely v posudzovaní celkovej kvality života, spokojnosti s prácou a jednotlivých podkategórií spokojnosti zamestnancov ako „pracovné prostredie“, „vedenie“ alebo „spolupracovníci“ medzi zamestnancami pracujúcimi v miestnostiach s rastlinami a oknami a tými, ktorí okná a rastliny v práci nemajú. ľudia pracujúci v prítomnosti rastlín sa v práci cítili lepšie a mali ju radšej.

Výsledky ukázali, že ľudia pracujúci v miestnostiach bez rastlín boli len málo spokojní so svojou prácou. Mali aj horšie vzťahy k svojim vedúcim a spolupracovníkom. Celkovo sú títo ľudia menej spokojní s celým svojím životom.

Podľa Cadeovej „neboli vo výsledkoch výrazné rozdiely podľa veku, etnika, platu, úrovne vzdelania alebo pozície. Našli sa však rozdiely na základe pohlavia. Muži boli s prácou v kancelárii plnej rastlín spokojnejší ako muži, ktorí v kancelárii zeleň nemali.“ Je zaujímavé, že výskum nenašiel rozdiely medzi ženami.

Štúdia podporila výsledky predchádzajúceho výskumu, ktoré tvrdili, že nepriaznivé prostredia môže mať negatívny vplyv na posúdenie spokojnosti s prácou a celkový pocit zamestnancov. Radou pre zamestnávateľov, ktorí chcú mať spokojných zamestnancov je teda okrem zvýšenia platu aj kúpa rastlín a otvorenie okien. A to stojí menej.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,09
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.