ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Biológovia chcú obmedziť balóny

11.6.2008 15:51:29 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4428x

Ochrancovia morí sa snažia o zákaz masových letov balónov kvôli problémom, ktoré môžu balóny spôsobiť prírode.

 

Vypúšťanie balónov je vo Veľkej Británii populárnym spôsobom upozornenia na nejakú dobročinnú aktivitu alebo spomienkou na zosnulých a nezvestných.

Spoločnosť ochrancov morí (MCS) tvrdí, že organizátori by sa na balóny mali pozrieť z viacerých pohľadov.

MCS tvrdí, že mnoho zvierat zahynulo, keď zjedli zvyšky balónov. Dôkazom sú fotografie mŕtvych morských vtákov a cicavcov na pláži v Blackpoole. Fotografia z vyšetrenia mŕtvej korytnačky odhalila balón v jej črevách. Korytnačka si zrejme myslela, že jasný predmet plávajúci na vode je chutná potrava. A následky boli vážne.

Existuje aj obrázok rozkladajúcej sa alky malej - vtáka, ktorý žije na ostrovoch pri britskom pobreží. Vták mal nohy zapletené do šnúrky od balóna. Nie je jasné, či to bolo príčinou smrti, určite to však obmedzovalo jeho mobilitu.

Gill Bellová z MCS tvrdí, že problém je z roka na rok väčší. „Za posledných desať rokov sme zaznamenali nárast počtu balónov nájdených na plážach o 260%. A vieme, že to sú len balóny na pláži. Myslíme si, že oveľa viac ich je vo vode. Nedávny medzinárodný výskum našiel za dva dni viac ako 60 000 balónov. V moriach je ich teda obrovské množstvo.“

MCS sa snaží presvedčiť mieste autority a organizátorov balónových akcií, aby skúsili niečo iné. Nechcú ľuďom kaziť zábavu, navrhujú balóny miesto héliom plniť vzduchom. Práve vďaka héliu balóny vyletia vysoko a vznášajú sa niekoľko kilometrov.

Podarilo sa im už dosiahnuť, že predajca áut balóny nevypustil, ale naplnil nimi svoje auto. Súhlasia, že niektoré balóny sa v prírode rozložia, ide však o veľmi pomalý proces, zvlášť vo vode. Veria tiež, že ak sa ľudia zamyslia nad tým, kde ich balóny môžu skončiť, nebudú ich viac vypúšťať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,96
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.