ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Superatómy menia periodickú tabuľku prvkov

4.7.2008 10:53:48 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 3390x

Výskumníci z Technickej univerzity v holandskom Delfte vyvinuli techniku vytvárania atómových klastrov striebra a iných materiálov.

 

Je prekvapujúce, že tieto atómové klastre nazývané superatómy (napríklad 13 atómov striebra) sa správajú ako by boli jeden atóm. Otvárajú tak úplne nové odvetvie chémie.

Ak sa strieborné vlákno zohreje na 900 °C, vznikne para tvorená atómami striebra. Atómy sa v nej spájajú do skupín. Niektoré počty atómov vytvárajú stabilné zhluky a preto sa v striebornom opare vyskytujú častejšie ako by sa mohlo zdať. Profesorovi Andreasovi Schmidt-Ottovi sa podarilo vyčleniť jednotlivé druhy superatómov čo umožnilo detailné chemické experimenty.

V roku 2005 popísali vedci z USA mechanizmus, ktorý zabezpečuje stabilitu superatómov. Objavili superatómy hliníka. Zhluky 13, 23 a 37 atómov sa správali rovnako ako atómy, pretože obsahovali elektróny, ktoré okolo nich obiehali ako okolo atómového jadra. Tieto vonkajšie vrstvy boli veľmi podobné vonkajším vrstvám prvkov z periodickej tabuľky.

Superatómy dali periodickej tabuľke podľa Schidt-Otta tretí rozmer: „Chemické vlastnosti superatómov, ktoré sú doteraz známe, sú veľmi podobné vlastnostiam prvkov v periodickej tabuľke, pretože ich vonkajšie vrstvy sú takmer totožné. Je ale možné, že objavíme nové supertómy s odlišnou vonkajšou vrstvou, čo bude znamenať množinu úplne nových vlastností.“

Schidt-Ott verí, že objaví superatómy s jedinečnými magnetickými, optickými alebo elektrickými vlastnosťami, ktoré budú dostatočne stabilné pre tvorbu kryštálov alebo pevných foriem. Medzi potenciálne miesta využitia sa zaraďujú katalyzátory v palivách a extravodivé materiály.

Napriek tomu, že superatómy nie sú novým objavom, vďaka holandským vedcom je ich možné zbierať vo veľmi čistej forme a triediť ich podľa veľkosti. Tým je možné ďalej s nimi experimentovať.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,62
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.