ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najmenšia planéta je ešte menšia

5.7.2008 11:36:32 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 4612x

Výskumy vesmírnej sondy Messenger ukázali, že najmenšia planéta Slnečnej sústavy sa ešte zmenšila.

 

Údaje z preletu okolo Merkúru z januára 2008 ukázali, že planéte sa zúžila po dobu svojej existencie v priemere o 1,5 km.

Vedci si myslia, že zmenšovanie je spôsobené ochladzovaním jadra planéty. Výskumy ukázali, že rovnaký proces je zodpovedný aj za magnetické pole planéty.

„Ochladzovanie jadra planéty nebolo len pohonom magnetického dynama, viedlo tiež k scvrkávaniu celej planéty,“ povedal Sean Solomon z USA, ktorý viedol výskum. „Údaje z preletu sondy ukazujú, že celkové zmenšenie je minimálne o tretinu väčšie ako sa predpokladalo v minulosti.“

Sonda Messenger preletela v tomto roku okolo Merkúru vo vzdialenosti 200 km. Je to prvýkrát od posledného letu sondy Mariner 10 v roku 1975, čo človek skúmal Merkúr z takej blízkosti. Prelet bol jedným z troch, ktoré sonda spraví v rámci príprav na vstup do atmosféry planéty v roku 2011.

Len niekoľko dní po prelete sondy vedci zverejnili správu, že na planéte našli dôkaz vulkanickej aktivity. Ďalšia analýza ukázala, že v oblasti kotliny Caloris, jednej z najväčších a najmladších kotlín v Slnečnej sústave, sa nachádzajú vulkanické prieduchy a dôkazy sutín vychrlených vulkánom pri erupcii.

Na iných miestach sa nachádzali okrúhle štruktúry s vráskavými okrajmi podobné štruktúram na Mesiaci a Marse. Vedci si myslia, že ide o krátery hlboké až 2,7 km, ktoré sa zaplnili veľkým množstvom lávy.

„To je skutočne veľa lávy. Je to dôkazom, že planéty bola pri svojom vzniku skutočne aktívna,“ povedal James Head z Brownovej univerzity. Vedci si myslia, že vrchol aktivity na planéte nastal pred tromi až štyrmi miliardami rokov.

Senzory na vesmírnej lodi Messenger tiež odhalili detaily o zložení atmosféry Merkúru. Objavili kremík, sodík a aj ióny vody.

Vedci si myslia, že ióny sa do atmosféry dostali z povrchu planéty pôsobením solárneho vetra. Blízkosť planéty k Slnku znamená, že pociťuje celé pôsobenie solárneho vetra. Mnoho z atómov zachytáva potom jej magnetické pole.

„Magnetosféra Markúru je plná atómov a molekúl,“ povedal Thomas Zurbuchen z Michiganskej univerzity. Magnetosféra je vytváraná jadrom planéty, ktoré tvorí 60% jej hmoty.

Okrem ovplyvňovania okolitého vesmíru má jadro vplyv aj na vlastnosti povrchu planéty. „Dominantné tektonické zložky krajiny na Merkúre, medzi inými aj oblasti prvýkrát videné vďaka sonde Messenger, sa nazývajú laločnaté eskarpy, veľké útesy, ktoré vyznačujú praskliny kôry, ktoré vznikli zmenšovaním okolitého územia,“ povedal Solomon. „Ukazujú nám, aké významné bolo ochladenie jadra pri vývoji povrchu planéty.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.