ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Chrobáky priviedli hľadačov k medicínskemu pokladu

14.8.2008 15:26:53 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2633x

Ak hľadáte v džungli liečivé rastliny, nechajte hmyz viesť vás. Výskum ukázal, že jasne sfarbené chrobáky radi sedia na liečivých rastlinách.

 

Todd Capson, entomológ z Panamského výskumného inštitútu verí, že zistenie urýchli snahy o získanie nových liekov a zvýši šance na záchranu dažďových pralesov.

Odborníci hľadajúci liečivé rastliny v dažďových pralesoch stoja pred problémom hľadania ihly v kope sena. Rastliny sa navonok netvária tak, že sú potenciálnym zdrojom nových liekov. Hmyz, ktorý sa nimi živí, to však dokáže.

Hmyz prijíma bio-aktívne chemické látky z rastlín a fakt, že ho to robí jedovatým pre dravce, signalizuje jasným sfarbením.

Rastliny, ktoré vyzerajú rovnako ako všetky okolo, môžu obsahovať aktívne chemikálie, ktoré môžu byť použité na boj proti parazitom, vírusom a možno aj rakovine. Artemisinin je napríklad silný liek proti malárii, ktorý sa získava z čínskej rastliny a vincristin založený na látke získanej z ružovej zimozelene je účinný pri liečbe leukémie.

Bežným spôsobom hľadania nových liekov založených na prírodných zložkách je štúdium rastlín používaných v tradičnej medicíne. Capson a jeho kolegovia si myslia, že urýchlením by bolo aj skúmanie rastlín, ktoré využívajú iné živočíšne druhy.

Mnoho tropických druhov hmyzu obsahuje toxíny, ktoré ich chránia pred dravcami. V prvopočiatkoch vývoja liekov sa vedci snažili chytať tento hmyz, aby získali aktívnu zložku. „Prajem vám veľa šťastia pri love 100 kíl hmyzu,“ povedal Capson.

Mnoho druhov hmyzu si však toxické látky samo nevyrába. Žerú toxické rastliny a zhromažďujú z nich jed. Preto sa výskum zameriava v súčasnosti skôr na rastliny ako na hmyz.

Mnoho druhov hmyzu signalizuje svoju jedovatosť nápadným sfarbením, často do odtieňov výraznej červenej a žltej. „Ak ste jedovatý, je pre vás dobré, ak o tom dravce vedia,“ povedal Capson. Jasná farba jemu ale naznačuje niečo iné. „Hovorí mi: ´Mal by si ma sledovať a skúmať rastlinu, ktorú žeriem. Nájdeš zložku nového lieku.´,“ povedal.

Capsonov tím sa rozhodol overiť svoju teóriu v panamských lesoch. Vybrali si desať rastlín, o ktorých vedeli, že obsahujú liečivé zložky, a desať, ktoré neobsahovali vhodné látky, ale vyzerali veľmi podobne. Potom hľadali tieto rastliny v ich prirodzenom prostredí a zaznamenávali množstvo hmyzu, ktoré na nich sedelo.

Hmyz sa pravidelne vyskytoval na 9 z 10 aktívnych rastlinách ale len na 4 rastlinách zo skupiny neaktívnych. „Je to prvýkrát, čo niekto dokázal, že jasne sfarbený hmyz sa spája s rastlinami s aktívnou zložkou,“ povedal Capson.

Jasne sfarbený hmyz neznamená, že rastlina, na ktorej sedí, bude s určitosťou zdrojom nového lieku. Môže trvať aj mnoho rokov, kým sa z rastliny podarí získať aktívnu zložku a premeniť ju na účinný liek. Napriek tomu môže hmyz nasmerovať farmaceutický výskum.

„Budeme mať stále veľa práce, ale menej, ako keby sme skúmali náhodne vybraté rastliny,“ povedala Julie Helsonová z Torontskej univerzity. Pre Capsona má nový prístup ešte jednu výhodu - bude chrániť hmyz pred vyhynutím.

Capson neplánuje skúmať takto nájdené rastliny. To spravia jeho kolegovia hľadajúci nové lieky. Podľa jeho slov je čas na predanie štafety druhým.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,84
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.