ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Vedci majú novú metódu na skúmanie pôvodu života

2.9.2008 15:26:48 | Q
EurekAlert | Počet zobrazení: 5157x

Vedci na univerzite Penn State v USA vyvinuli novú výpočtovú metódu, ktorá má podľa ich slov pomôcť pochopiť začiatok života na Zemi.

 

Metóda má potenciál sledovať históriu evolúcie proteínov až k prvým bunkám alebo vírusom, čím by mohla raz a navždy ukončiť debatu o tom, ktorá z týchto dvoch foriem života vznikla ako prvá. „Len sme začali odkrývať možnú silu tejto metódy,“ povedal Renden Patterson, jeden z vedúcich výskumného projektu. „Veríme, že je v našich silách zistiť, či sa skôr vyvinuli vírusy alebo bunky.“

Tím vedcov sa zameriava na starú skupinu proteínov nazývaných retroelementy, ktoré predstavujú asi 50% ľudského genómu a sú kľúčovou zložkou množstva chorôb, napríklad AIDSu. „Retroelementy sú starou a veľmi rôznorodou triedou bielkovín, preto sú vhodnou skupinou na testovanie nášho prístupu. Sme veľmi spokojní so získanými výsledkami aj napriek tomu, že metóda je len v prvotných štádiách,“ povedal Patterson. Výskumníci chcú svoje algoritmy sprístupniť širokej verejnosti prostredníctvom internetu.

Vedci mapujú históriu evolúcie organizmov pomocou porovnávania genetických a bielkovinových sekvencií. Organizmy, ktoré sú príbuzné a majú blízkeho spoločného predka, majú v postupnostiach väčšiu mieru podobnosti. Vedci opisujú, ako použili 11 skupín retroelementov na sledovanie evolúcie tejto triedy. Ich metóda využíva počítačový algoritmus na generáciu evolučných profilov (nazývaných tiež fylogenetické profily), ktoré sa všetky navzájom porovnávajú. Metóda vyberie oblasti profilov, ktoré sú zhodné a vytvorí stromový diagram nazývaný fylogenetický strom založený na podobnosti profilov. V strome sú zobrazené odhady evolučných vzdialeností a fylogenetické vzťahy medzi retroelementmi. Patterson povedal, že ich výsledky vysvetlia množstvo existujúcich teórií o evolúcii tejto triedy bielkovín.

Bežná metóda určovania evolučných vzťahov sa nazýva viacnásobné sekvenčné pripojenie. Vytvára evolučné stromy, ale nie je citlivá na vzťahy medzi najvzdialenejšími bielkovinami. Na získanie vzťahov je potrebný ľudský expert, ktorý ich vyhľadá manuálne. Podľa Pattersona však nie je spoliehanie sa na ľudí dobré riešenie.

„Napriek tomu, že ľudská myseľ je najsilnejší nástroj na hľadanie a rozpoznanie vzorov, ľudské merania sú často ťažko reprodukovateľné,“ povedal Patterson. „Ak vy a ja spravíme tú istú vec, bude to vyzerať ináč. Je lepšie mať štandardizovanú metódu.“

Podľa vedcov môže byť ich nová metóda použitá v konjunkcii s existujúcimi metódami a tým pomôže získať ešte presnejšie výsledky. Tvrdia, že čím viac nezávislých pozorovaní máme, tým lepšiu predstavu o svete si môžeme vytvoriť.

Vedci rovnakú metódu použili aj na získavanie údajov o tvare bielkovín v tele a histórii ich vývoja. Patterson povedal, že vo vedeckom úložisku údajov na internete je asi 30 000 profilov, ktoré dokážu použiť na vytváranie fylogenetických profilov. Očakáva, že jeho metóda bude v budúcnosti ešte silnejšia. Už od dátumu jej zverejnenia sa zlepšila a vedci dnes získavajú podrobnejšie výsledky.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,04
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.