ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Auto napodobňuje pohyb mravcov

22.9.2008 20:10:54 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1886x

Tím vedcov z univerzity La Laguna na Kanárskych ostrovoch navrhol automobil „Verdino“, ktorý sa sám riadi a dokáže vnímať povrch cesty pomocou techniky nazývanej optimalizácia kolónie mravcov (ACO). Táto metóda je založená na správaní mravcov, ktoré hľadajú najkratšiu cestu medzi zdrojom potravy a mraveniskom.

 

Podľa slov vedúceho projektu Rafaela Arnaya sa používajú algoritmy ACO na riešenie problémov kombinačnej optimalizácie a sú inšpirované priamo mravcami.

Mravce v prírode zanechávajú pri pohybe feromónovú stopu, ktorú čuchom zachytia a nasledujú ostatné jedince z kolónie. Feromóny po čase vyprchajú, čo znamená, že cesta, ktorú používa väčšina mravcov, je čuchom najľahšie zachytiteľná, takže sa stáva jedinou používanou.

„Technika ACO sa zakladá na správaní kolónie umelých mravcov, počítačových agentov, ktoré spolupracujú, komunikujú v zmysle umelých feromónových ciest,“ vysvetľuje Arnay. Vozidlo Verdino používa túto techniku na udržanie správneho smeru na ceste bez potreby živého jazdca.

Prototyp sa podobá vozidlám používaným na golfových ihriskách. Obsahuje však kameru, ktorá získava vizuálne údaje potrebné pre algoritmy a vnútorný riadiaci systém, ktorý údaje spracováva v reálnom čase. Verdino je naprogramované tak, aby dokázalo prekonávať aj neštruktúrované cesty, teda tie, na ktorých nie sú namaľované vodiace čiary, alebo majú nepravidelné okraje.

Inžinieri v súčasnosti testujú malé auto, ktoré by malo využitie ako transportné vozidlo v komplexe 25 ubytovacích priestorov Inštitútu obnoviteľných zdrojov energie a prvé výsledky označili za „veľmi sľubné“.

Vedci veria, že systém samostatného riadenia vozidiel nájde komerčné využitie napríklad v historických centrách miest, turistických komplexoch, na výstavách alebo športových podujatiach a poslúži vo vzdialených bezpečnostných systémoch alebo autách upravených pre starších či postihnutých ľudí.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,30
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.