ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Myš má novú prostatu

28.10.2008 11:28:12 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2021x

Vedcom sa podarilo pokročiť v technológii kmeňových buniek a v myši vytvoriť novú prostatu.

 

Tím vedcov zo San Francisca dokázal izolovať jednotlivé bunky, ktoré zvládli vytvoriť celú prostatu. Ich technika by mohla pomôcť pri výskume vzniku nádorov prostaty.

Možná transplantácia žľazy u mužov, ktorým ju museli kvôli rakovine odobrať, je však málo pravdepodobná.

Prostata sa nachádza v blízkosti močového mechúra a pomáha vylučovať spermie, ale je bežným zdrojom rakoviny, najmä u starších mužov. Štvrtina všetkých prípadov rakoviny diagnostikovaných u mužov je rakovina prostaty a len vo Veľkej Británii na ňu ročne zomiera 10 000 mužov.

Americkí výskumníci dokázali nájsť typ kmeňových buniek, ktoré sa rozdeľujú a vytvárajú rozličné bunky prostaty. Keď tieto bunky transplantovali naspäť myšiam, vyvinuli sa v nich úplne nové žľazy. To však neznamená, že pre mužov, ktorí o prostatu prišli je možné vyrobiť novú žľazu.

Nová prostata by totiž musela byť pripojená nielen k močovej trubici, pomocou ktorej sa dostáva z tela von moč, ale aj k zložitému systému nervov, ktorý riadi jej aktivitu. AJ keby bol možný tento zložitý chirurgický zákrok, mnoho doktorov si myslí, že výhody prostaty v staršom veku sa mu nevyrovnajú.

Prof. Robin Lovell-Badge z Národného inštitútu lekárskeho výskumu MRC povedal: „Klinickým problémom prostaty nie je potreba ďalšej žľazy ale jej nadmerné zväčšovanie, ktoré môže prerásť až do rakoviny. Poznanie vlastností kmeňových buniek však môže pomôcť pri vývoji liečebných metód, ktoré sa budú zameriavať špecificky na tieto bunky a chrániť ich pred napadnutím.“

Prof. Malcolm Alison z London School od Medicine and Density súhlasí s týmto tvrdením keď hovorí, že u starších ľudí bola prostata len zdrojom „vážnych zdravotných problémov“. „Doteraz však platil názor, že rakovina sa vyvíja z bežných kmeňových buniek, objav teda podnieti výskum rakoviny prostaty s cieľom pochopiť lepšie šírenie tejto choroby,“ povedal.

John Neate, vedúci Nadácie rakoviny prostaty, povedal: „Výskum je dôležitým kúskom skladačky, ktorej výsledkom je pochopenie úlohy kmeňových buniek v prostate. Je dôkazom existencie kmeňových buniek v prostate myší. Je potrebný ďalší výskum, aby sme zistili, akú úlohu hrajú tieto kmeňové bunky pri vzniku rakoviny a ako reagujú na jednotlivé spôsoby jej liečby.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,92
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.