ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Testy odhalili žiarlivú stránku psa

9.12.2008 18:25:54 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1420x

Rakúski vedci tvrdia, že u psov objavili formu žiarlivosti.

 

Výskumníci z Viedne ukázali, že psy prestanú vykonávať jednoduchú úlohu, keď ich odmeníte menej ako iného psa, ktorý je nablízku. Tvrdia, že je to dôkaz citlivosti, ktorá bola predtým známa len u primátov. Vedci chcú teraz rozšíriť svoje experimenty a skúmať kooperatívne správanie vlkov.

Experiment spočíval vo výbere páru psov, ktoré mali podať packu a dostali odmenu. Pri „podaní ruky“ dostali psy kus jedla. Jeden zo psov mal potom podať labku, ale nedostal už žiadne jedlo. Druhému psovi jedlo dávali stále.

Pes, ktorý nedostával odmenu, rýchlo prestal úlohu plniť a ukázal znaky namrzenosti alebo stresu, keď dostával odmenu jeho partner. Aby sa vedci uistili, že pes skutočne reagoval na odmenu partnera, skúsili experiment aj s jedným psom. Vtedy pes plnil úlohu bez ohľadu na to, či dostal odmenu alebo nie, oveľa dlhšie.

Frederike Rangeová z Oddelenia neurobiológie Viedenskej univerzity povedala, že druhý experiment je dôkazom ovplyvnenia správania druhým psom. „Jediné na čo zvieratá reagovali, bola nerovnosť v ich odmeňovaní,“ povedala. Tento typ správania sa podľa Rangeovej v minulosti pozoroval len u primátov.

Výskumy rôznych druhov opíc ukázali, že reagujú nielen na odmeňovanie partnerov, ale aj na typ odmeny. Experiment so psami tiež sledoval vplyv typu odmeny na reakciu. Dostávali za odmenu chlieb alebo salám, reagovali však rovnako. Podľa Rangeovej je to preto, že boli cvičené a naučené pracovať za akúkoľvek odmenu.

Vedci si myslia, že tento typ správania sa u psov objavil vďaka ich blízkemu vzťahu s človekom. Rangeová tvrdí, že je potrebný Ďalší výskum iných druhov zvierat aby sme vedeli, ako prejavujú žiarlivosť a ako spolupracujú. „Som si istá, že je to niečo, čo sa nevyvinulo len u psov. Musíme skúmať vlky a iné zvieratá, ktoré žijú v spoločenstvách,“ povedala.

Vedci teraz cvičia vlky, aby mohli vykonať rovnaký pokus. Myslí si, ale že pokus nie je celkom správny. Vlky budú robiť niečo neprirodzené, kým psy boli na podávanie zvyknuté u svojich majiteľov. Z porovnania podľa odborníkov musíme vylúčiť človeka a až potom bude možné porovnať správanie vlkov a psov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,70
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.