ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvé oko stavovca používajúce zrkadlo, nie šošovku

30.12.2008 09:35:35 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2232x

Hlbiny mora sú plné prekvapení, a štvoroká paryba je jedným z najväčších. Je to prvý stavovec, ktorého oči pri usmerňovaní svetla využívajú namiesto šošovky zrkadlá.

 

V čistej vode môže slnečné svetlo preniknúť do hĺbky 1000 metrov, takže niektoré ryby žijúce vo väčších hĺbkach používajú rúrkovité oči smerujúce nahor. „Je to akoby ste mali na hlave teleskop, ktorý mieri k hladine,“ povedal Ron Douglas z City University v Londýne.

Slnečné svetlo je len časťou príbehu. Najdôležitejším zdrojom svetla vo veľkých hĺbkach sú totiž iné bytosti, z ktorých až 80% vyžaruje svoje vlastné svetlo. Nazýva sa to bioluminiscencia.

Nezvyčajnú parybu ulovili vedci vo vodách medzi Samoou a Novým Zélandom, nikto na palube lode však nevedel určiť druh živočícha. „Zaujala ma, pretože vyzerala, akoby mala štyri oči,“ povedal Douglas.

Ukázalo sa že paryba (Dolichopteryx longipes) má v skutočnosti len dve oči, ale každé sa skladá z dvoch častí, ktoré smerujú nahor a nadol.

Vedci zistili, že časť oka smerujúca nadol využíva tisíce malých odrazových kryštálikov, ktoré slúžia ako zrkadlá a sú nastavené tak, aby smerovali svetlo na sietnicu. Je to systém úplne odlišný od bežného oka rýb, ktoré používajú šošovku zaostrujúcu svetlo podobným spôsobom, ako ľudské oko.

Iné ryby s rúrkovitými očami využívajú rôzne optické techniky na pohľad do boku a nadol, ale tieto mechanizmy nedokážu obraz dokonale zaostriť.

Ulovený druh ryby je jediný, ktorý dokáže zaostriť obraz pri pohľade obomi smermi. „Je to prvý dôkaz toho, že optika stavovcov nie je úplne rovnaká a nudná, ako sme si doteraz mysleli,“ povedal Douglas.

Mike Land zo Sussexskej si myslí, že oko je „neobvyklé“ a mohlo by byť jedinečné. „Pochybujem, že ho nájdeme aj u iných stavovcov, to by sme ho už určite poznali,“ povedal.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,31
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.