Aké existujú typy chodidiel?
1.9.2023 14:11:14 |Autor fotky: Min An: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/abstraktny-noha-stopa-dizajn-723997/ | Počet zobrazení: 22106x
Chodidlá sú základom ľudského pohybu, a preto je dôležité starať sa o ich zdravie a správne fungovanie. Vďaka nim vieme ako behať, chodiť ale aj stáť a udržiavať rovnováhu. Jedinečné štruktúry chodidiel prispievajú k individuálnym pohybovým vzorcom a zároveň odhaľujú veľa o fyziológii každého jednotlivca. Nasledujúci článok tak poslúži ako prehľad jednotlivých typov chodidiel.
Prečo na tvare chodidla záleží?Zaujímalo vás niekedy, prečo vám jeden pár topánok sedí a druhý vám nesedí, napriek tomu, že ide rovnakú veľkosť? Dôvodom môže byť práve strih topánky, ktorý nie je vhodný pre váš typ chodidla.
Jedinečné tvaryKeďže každá noha má unikátny tvar, žiadna nebude perfektným predstaviteľom len jedného typu. Všeobecne rozoznávame 5 typov chodidiel a podľa spoločných čŕt a dominujúcich prvkov do nich jednotlivé nohy zaraďujeme.
Aké existujú typy chodidiel?
– Egyptský typ chodidla
– Grécky typ chodidla
– Rímsky typ chodidla
– Germánsky typ chodidla
– Keltský typ chodidla
Egyptský typ
Za najrozšírenejší typ chodidla sa považuje práve egyptský typ. Na chodidle tohto typu by mal dominovať výrazne dlhší palec a ostatné prsty sa budú postupne zvažovať k malíčku v priamej línií.
Pri výbere topánok teda dbajte na dostatok miesta pre palec tak, aby neprichádzalo k jeho stláčaniu a deformácií chodidla. Vyhýbajte sa predovšetkým topánkam so špičkou, ktoré nie sú vhodné pre žiadny typ chodidla.
ZAUJÍMAVOSŤ: Podľa štúdie (Ogawa a Hyakusoku) majú ľudia s egyptským typom chodidla najmenší sklon k problémom so zarastajúcimi nechtami.
Grécky typ
Najvzácnejším alebo podľa niektorých zdrojov najkrajším typom chodidla je grécky typ. V tomto prípade je najdominantnejší druhý prst. Chodidlo by malo byť úzke a skosené, s tvarom prstov, ktoré opisujú klenbu a tvar strechy.
Topánky, by ste si preto mali vyberať podľa dĺžky druhého prsta. Ideálne bývajú sandále a topánky s otvorenou špičkou.
ZAUJÍMAVOSŤ: Grécky typ chodidla sa môže po čase vyvinúť aj u iných typov chodidiel a to vznikom halluxu, ktorý spôsobí patologickú prestavbu kostičiek v chodidle. Predísť tejto situácií môžete aj vhodným výberom obuvi.
TIP: Vylepšite svoje topánky o reflexné šnúrky a zvýšte tak svoju bezpečnosť v premávke.
Rímsky typ
Tento typ chodidla sa nazýva aj “štvorcová noha”, pretože má prednú časť širšiu a zavalitejšiu ako predošlé typy. Prvé tri prsty zvyčajne bývajú rovnakej dĺžky a štvrtý, piaty sa postupne zvažujú. Vďaka rovnakej dĺžke prvých troch prstov sa pri chôdzi lepšie rozkladá váha.
Pri výbere topánok je opäť dôležité vyhnúť sa topánkam do špicu, topánkam s guľatou špičkou ale aj topánkam, ktoré sú príliš úzke. Toto chodidlo neznesie ani topánky s podpätkami vyššími ako 5 centimetrov, ktoré posúvajú prednú časť chodidla dopredu.
Germánsky typ
Pre Germánsky typ je charakteristický dominantný palec a ostatné 4 prsty, by mali mať rovnakú dĺžku. Kvôli rovnakej dĺžke prstov môže chodidlo pôsobiť masívnejšie, rovnako ako je to u rímskeho typu. Tento typ chodidla sa nazýva aj obdĺžnikový.
Podobne, ako pri rímskom type aj tu je dôležité neuzatvárať nohu do úzkych, oblých či špicatých topánok. Vhodné sú preto topánky so širokou prednou časťou, prípadne s otvorenou širokou špičkou.
POZOR: Ruka v ruke so správnou obuvou by mali ísť aj vhodné ponožky.
Keltský typ
Aj keď všetky chodidlá sú tak trochu nepravidelné, za najnepravidelnejší typ chodidla možno označiť práve keltský typ. Možete ho považovať aj za mix germánskeho a gréckeho typu. Zvyčajne je dominantný druhý prst, palec a tretí prst sú v rovnakej dĺžke a zvyšné dva prsty sú rovnakej dĺžky alebo sa v rovnej línii zvažujú nadol.
Keďže dĺžka prstov je taká nerovnomerná, opäť je vhodné zvoliť topánky s mäkkou špičkou. K tomuto typu sa hodia aj topánky so širokou prednou časťou. Veľkosť topánky je potrebné prispôsobiť najdlhšiemu prstu na nohe.
Natália Várošová, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe