ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Aké potraviny si môžete vypestovať aj v byte?

31.5.2021 14:47:49 |
https://www.grow.cz | Počet zobrazení: 1285x

Áno, je možné si vypestovať vlastné potraviny aj keď žijete v byte a v meste. Kľúčovou ingredienciou, ktorú potrebujete, je slnečné svetlo. Pokiaľ môžete svojim rastlinám ponúknuť slnečné svetlo, minimálne 6-8 hodín, môžete si sami pestovať rastliny na parapete alebo balkóne v kvetináčoch a nádobách.

Pestovanie si potravín doma 

Prečo si vypestovať vlastné jedlo?
Existujú tri hlavné dôvody, prečo sa oplatí pestovať si vlastné potraviny:


Môže pomôcť vášmu rozpočtu


Poskytuje vám vždy čerstvé a zdravé potraviny


Ekologické pestovanie, dobré pre vás, ale aj životné prostredie


Zapojiť do záhradkárstva môžete celú rodinu aj deti, ktoré sa tak môžu veľa priučiť


Aké rôzne druhy ovocia a zeleniny môžete pestovať?
Existuje veľké množstvo ovocia a zeleniny, ktoré môžete pestovať v kvetináčoch, vo vnútri, ale aj na balkóne či menšej verande.
Ovocie
V malej verzii je teraz k dispozícii takmer každé ovocie, ktoré si dokážete predstaviť: jablká, broskyne, hrušky, čerešne, citróny, pomaranče, mandarínky a limetky. Drobné ovocie ako jahody, čučoriedky, brusnice či maliny sú tiež vynikajúce na pestovanie v nádobách. Čučoriedkam sa v kvetináči často darí lepšie, pretože majú radi kyslú pôdu a jahodám sa dobre darí v závesných košoch.
Zelenina
V kvetináči môžete pestovať takmer každú známu zeleninu, len niektoré vyžadujú viac priestoru ako iné. Ak teda chcete pestovať karfiol, hľadajte radšej mini odrody ako štandardné, aby ste si ušetrili miesto. Niektoré koreňové zeleniny, ako je mrkva alebo paštrnák, budú vyžadovať hlbokú nádobu, zatiaľ, čo iné, ako napríklad červená repa, si vystačia aj s plytšou nádobou a kvetináčom.
 
Ďalšou dokonalou zeleninou na pestovanie v nádobe sú paradajky, paprika, čili a baklažán. Ak sa rozhodnete pestovať svoje vlastné potraviny a chcete si na pestovanie vybrať iba jednu alebo dve potraviny, sú tieto rastliny nenáročné na kúpu, nenáročné na starostlivosť a sú skvelými producentmi výživného a chutného jedla.
Listová zelenina
Perfektnou zeleninou na pestovanie v kvetináči je listová zelenina ako napríklad: kel, špenát, hlávkový šalát, do šalátu, ranného smoothie alebo zeleného džúsu .
Bylinky
Pestovanie vlastných bylín na parapete nie je žiadnou novinkou, najmä kuchynské okno je vynikajúce. Čerstvé bylinky sú vždy na dosah ruky a slúžia aj ako príjemný prírodný osviežovač vzduchu. Môžete si napríklad zasadiť bazalku, tymián, koriander, rozmarín alebo šalviu.
Viete, čo je hydropónia?
Hydropónia je pestovanie rastlín bez pôdy v živnom roztoku. Takéto pestovanie je veľmi výhodné najmä pre bytové záhradkárstvo a hydroponicky možno pestovať takmer všetky izbové rastliny.

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.