ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Ako sa vyhnúť starostiam a prípadným sporom pri darovaní majetku?

5.5.2020 13:09:43 |
www.elektronickyadvokat.sk | Počet zobrazení: 2820x

Nejeden spor v rodine vzniká práve kvôli majetku. A nielen v rodine - aj medzi susedmi, známymi a ďalšími ľuďmi v spoločnosti.
Ako sa môžeme úspešne takýmto problémom a zbytočným ťažkostiam vyhnúť?

Ako sa vyhnúť starostiam a prípadným sporom pri darovaní majetku? 

Ak by sme chceli svojim deťom darovať nehnuteľnosť alebo nejaký iný náš majetok, môžeme tak urobiť viacerými spôsobmi. Dôležité však je myslieť na to, aby bola celá takáto transakcia aj právne v poriadku. Aby bola nenapadnuteľná nejakými prípadnými odporcami.
 
Ako postupovať pri darovaní nehnuteľnosti?
 
Ak sa sami nevyznáme v oblasti majetkového práva a netušíme ako napísať darovaciu zmluvu, môže byť veľmi vhodné, aby sme sa poradili s nejakým skúseným právnikom.
 
Síce nás to bude stáť nejaké peniaze, avšak v konečnom dôsledku to môže byť oveľa lacnejšie riešenie ako riešenie nejakých prípadných sporov. Pretože najlepší spôsob ako vyhrať akýkoľvek spor, je vyhnúť sa mu.
 
Ak aj napriek tomu nechceme takéto veci riešiť s právnikom, môžeme si pomôcť aj sami. Môžeme si nájsť nejaké dobré návody online, napr. ako je tento:
 
Ako darovať svojim blízkym dom a ako vytvoriť darovaciu zmluvu tak, aby obsahovala všetko potrebné?
 
Prenechanie majetku vo forme závetu.
 
Samozrejme, že určitý majetok chceme svojim potomkom zanechať iným spôsobom – a to vo forme závetu a dedičského konania.
 
Ak sa nám opäť ani v takomto prípade nechce tieto veci riešiť s právnikom, závet môžeme skúsiť napísať aj sami. Opäť však myslime na to, aby obsahoval všetko potrebné a spĺňal všetky dôležité náležitosti. Nech je právne úplne v poriadku.
 
Pretože práve majetok býva zbytočne neraz dôvodom najrôznejších sporov.
 
Ako sa vyhnúť sporom.
 
Ako sme už spomínali, najlepším spôsobom ako vyriešiť prípadné spory je prevencia - vyhnúť sa im predvídavou a precíznou prípravou či starostlivosťou.
 
Ak nechceme, aby naši potomkovia zbytočne riešili majetkové problémy a aby nemuseli riešiť žiadne trestné oznámenie ohľadom užívaného majetku, je dobré nedať na to nikomu ani dôvod.
 
K tomu môže pomôcť dobre napísaná darovacia zmluva, alebo závet.
 
V každom prípade je dôležité mať takéto dôležité rozhodnutia a najrôznejšie dohody aj na papieri. Nikoho totiž neohúri to, že sa niekto pred 20 rokmi na niečom ústne dohodol so svojim susedom – čo z toho, ak to už nikto z nich nemôže dokázať?
 
Záver:
 
Myslíme v prvom rade najmä na dobré vzťahy a robme všetko preto, aby sme vzťahy riešili, harmonizovali a čistili od akýchkoľvek nedorozumení. To nám prinesie určite viac pokoja a radosti, ako aj ten najlepšie napísaný závet, či darovacia zmluva.

 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,66
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.