ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Čo je augmentovaná realita a aké je jej využitie?

3.9.2021 15:27:14 |
Obrázok od Mediamodifier z Pixabay | Počet zobrazení: 1919x

Rozšírená realita, teda augmentovaná realita (AR) je bezpochyby jedným z najhorúcejších trendov. Moderná technológia obohacuje reálny svet o digitálne vytvorené prvky, ktoré sú doplnením mnohých mobilných aplikácií, katalógov alebo študijných materiálov.

Čo je augmentovaná realita? 

Augmentovaná realita (AR) je technológia, ktorá prostredníctvom počítačom generovaného textu, obrázkov alebo videa dopĺňa reálny obraz. Ide o digitálnu nadstavbu skutočného sveta, kedy v reálnom čase dokážete vidieť nielen prvky nachádzajúce sa v zornom poli, ale aj virtuálne objekty, s ktorými môžete následne manipulovať.
 
Pekným príkladom sú napríklad AR filtre na sociálnych sieťach. Filtre sa na obrazovke zobrazujú obraz snímaný kamerou a reagujú na mimiku. Tak si môžete vyskúšať, ako by ste vyzerali s napríklad s fuzami alebo bradou. Zariadenie pritom v reálnom čase reaguje na interakciu s kamerou.
 
AR teda označuje kombináciu skutočných a virtuálnych svetov. Skutočný predmet, ktorý je zachytený na videu alebo fotoaparáte, je obohateny ďalšími vrstvami digitálnych informácií.

Využitie AR 

Jedným z najbežnejších spôsobov využitia AR je v zdravotníctve napríklad pri ultrazvukoch. Začína sa čoraz viac používať aj v domácnosti na zariadovanie bytu, pomocou roznnych aplikácií.
 
Rozšírená realita sa dá využiť rôzne. Napríklad aj na vizuálne a informačné obohatenie "live" prenosov na vytvorenie virtuálneho reklamného priestoru ako aj v automobilovej brandži. AR v sebe ukrýva veľký potenciál ponúka enormné možnosti pre obohatenie práce aj v komunikácii.

Virtuálna realita ponúka široké využitie nielen vo výučbe, marketingu, ale aj vo firmách či startupoch.

Virtuálna realita a ženy pôsobiace v nej 

Aj keď sa vo všeobecnosti virtuálna realita považuje za mužskú parketu aj ženy túžia po experimentácií a začali si túto novú technológiu osvojovať.

Jednou z úspešných žien vo virtuálnej realite je Nonna de la Peña, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Emblematic pre virtuálnu, rozšírenú a zmiešanú realitu. Nonnu dokonca mnoho ľudí považuje za jednu z najvplyvnejších žien v priemysle virtuálnej reality a bola dokonca ocenená ocenením "Technologický inovátor roka".

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,77
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.