ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Čo je hemodialýza?

15.9.2022 15:07:27 |
Foto julien Tromeur na Unsplash | Počet zobrazení: 714x

Obličky sú dôležitým orgánom v ľudskom tele. Ich hlavnou funkciou je zbavovať krv odpadových látok, udržiavať stále vnútorné prostredie a regulovať objem vody. Ochorenie obličiek výrazne zvyšuje riziko vzniku rôznych srdcových ochorení, ako je infarkt či mozgová mŕtvica. Včasná diagnostika môže obličky vyliečiť alebo priebeh choroby zmierniť. Ako liečiť choré obličky?

Čo je hemodialýza? 

Hemodialýza je forma liečby, kedy sa krv filtruje mimo tela v dialyzačnom prístroji. Pri hemodialýze sa krv z tela odoberá a prechádza syntetickým filtrom, ktorý sa nazýva dialyzátor. V ňom sa očistí a vráti sa späť do tela pacienta. 
 
Hemodialýzou sa tak odstraňuje prebytočná voda, minerály a odpadové látky z krvi pacienta pri zlyhaní obličiek. Dialyzátor sa preto niekedy nazýva aj umelou obličkou. Hemodialýza sa väčšinou vykonáva počas štyroch hodín, trikrát týždenne, v dialyzačnom stredisku.  

TIP: Hemodialýza v dialyzačnom stredisku - ako sa pripraviť?

Aký je rozdiel medzi hemodialýzou a peritoneálnou dialýzou? 

Ďalšou možnosťou liečby je peritoneálna dialýza. Pri tejto forme ako dialyzačná membrána slúži pobrušnica pacienta a cievy jej stien. Výhoda peritoneálnej dialýzy je, že pacient nemusí navštevovať nemocnicu a môže si výmenu dialyzačnej tekutiny vykonať sám v pohodlí domova.
 
Pri peritoneálnej dialýze sa do brucha implantuje špeciálny katéter a potom sa cezeň vpustí dialyzačný roztok do brušnej dutiny. Tento roztok tam určitý čas zostane, aby cez pobrušnicu vstrebal odpadové látky z krvi. Po tomto kroku sa dialyzát znova vypustí a proces sa zvyčajne opakuje niekoľkokrát počas dňa. V porovnaní s hemodialýzou je proces peritoneálnej dialýzy menej efektívny a pomalší.
 
Konečným riešením pre pacienta môže byť aj transplantácia obličky. Väčšinou sa však veľká časť pacientov po operácii vracia na hemodialýzu následkom zlyhania transplantovanej obličky.

Z čoho pozostáva vybavenie? 

Technické vybavenie pre hemodialýzu pozostáva z tzv. úpravne vody, monitora a vlastného dialyzátora (umelej obličky). 
 
Úpravňa slúži na očistu od všetkých organických aj anorganických prímesí. 
 
Hemodialyzačný monitor z tejto vody a dialyzačných koncentrátov pripravuje dialyzačný roztok, ktorý čerpá do príslušného oddielu dialyzátora. Monitor taktiež čerpá predvolenou rýchlosťou pacientovu krv a pridáva do nej liek na zníženie zrážanlivosti, kontroluje tlak a prípadný výskyt vzduchových bublín. 
 
Dialyzátor je určený iba na jedno použitie a skladá sa z puzdra a zväzku kapilár z membrány, ktorými prúdi pacientova krv.
 
TIP: Život s domácou dialýzou - viete ako sa na ňu pripraviť?

Aký je princíp hemodialýzy? 

Ako sme spomínali, hemodialýza spočíva v difúzii látok cez polopriepustnú membránu. Táto membrána má malé otvory, ktoré umožňujú prienik látkam s malou molekulou, ako je voda, minerály, močovina alebo cukry, no nie s veľkou molekulou. Tak sa z tela odstraňujú nežiaduce látky, ale bez straty životne dôležitých zložiek, krviniek, bielkovín a podobne.

Liečba hemodialýzou 

O tom, či je pacient vhodný na liečbu hemodialýzou rozhoduje lekár, zvyčajne špecialista na choroby obličiek, nefrológ. Pri zlyhaní obličiek, spôsobené náhlym ochorením, úrazom alebo otravou, je potrebná liečba spojená s poskytovaním intenzívnej lekárskej starostlivosti. Pri postupnom zlyhávaní obličiek musí byť pacient v pravidelnej starostlivosti lekára a na liečbu hemodialýzou sa postupne pripravovať.
 
Tip: Viete ako žiť plnohodnotne aj s poškodenými obličkami?
 
Hemodialýza môže spôsobovať aj vedľajšie účinky a komplikácie a to najmä kvôli pomerne náhlej zmene objemu krvi v tele a zmene koncentrácie mnohých látok v nej. Častými vedľajšími účinkami sú hypotenzia, teda pokles krvného tlaku, nevoľnosť, zvracanie, alergie na použitý materiál či neurologické komplikácie ako syndróm nepokojných nôh.

Prevencia ochorenia obličiek 

Rozvoj chronického ochorenia obličiek je možné okrem rôznych liečebných metód obmedziť aj zmenou životného štýlu:
 
– Pravidelne si kontrolujte vysoký krvný tlak a hladinu krvného cukru
– Jedzte zdravo a konzumujte potraviny s nižším obsahom bielkovín a soli
– Ak už máte problémy s obličkami, poraďte sa so svojím lekárom o bielkovinovej a nízkobielkovinovej diéte
– Snažte sa schudnúť
–Začnite sa hýbať
– Prestaňte fajčiť alebo aspoň obmedzte
 
Tip na zdravý recept
Budete potrebovať:
 
– 300 g zeleného šalátu
– 100 g rukoly
– 100 g čerstvého tuniaka
– 4-5 cherry paradajok
– 1 avokádo
– 1 mladú cuketu
– trochu oleja na opečenie cukety
– olivový olej
– limetkovú alebo citrónovú šťavu s medom na dressing
 
Ako na to:
 


Zmiešajte lyžičku medu, dve lyžice olivového oleja a čajovú lyžičku limetkovej alebo citrónovej šťavy a pripravte si dressing.


Cuketu nakrájajte na kolieska a opečte na panvici. V mise si premiešajte šalát s rukolou a pokvapkajte vopred pripraveným dresingom. Následne pridajte nakrájané paradajky, avokádo a kúsky opečeného tuniaka.

Správne správanie pre zdravé obličky 

Ochorenie obličiek môže postihnúť kohokoľvek, preto je potrebné dbať na prevenciu. Vyššie riziko ochorení je prevažne u ľudí vo veku nad 50 rokov. Pravidelné preventívne prehliadky by mali absolvovať aj diabetici, ľudia s nadváhou, fajčiari a každý, u koho sa v rodine ochorenie obličiek v minulosti vyskytlo.
 
Existuje aj niekoľko babských rád, ktoré môžu slúžiť ako prevencia a pomôžu k zdravému fungovaniu obličiek. Najznámejšie je užívanie brusníc, či už čerstvých, sušených alebo v tabletkách ako doplnok stravy. Na trhu nájdete ale aj množstvo ďalších bylín na čistenie obličiek a podporu ich funkcie.
 
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,45
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.