Čo všetko potrebujete vedieť o roletách, žalúziách, závesoch a záclonách
22.8.2022 09:55:59 |Autor/ka fotografie: Pixabay | Počet zobrazení: 740x
Závesy a žalúzie sú bezpochyby jednými z najelegantnejších prvkov v domácnosti. Sú očarujúce, praktické a v interiéri zohrávajú veľký význam. Chránia pred ostrými slnečnými lúčmi, zabezpečujú súkromie, skrášľujú a spríjemňujú obytný priestor.
Dnešné moderné závesy sú trendom bývania už niekoľko rokov. Na trhu je dostupných veľa dizajnov, ktoré rozžiaria domov krásnymi farbami, materiálmi a vzormi. No mnohí z nás si nie sú vedomí rôznych vecí a faktov o týchto doplnkoch. Či už kupujete dom a hľadáte nové dekorácie, alebo chcete vylepšiť váš súčasný interiérový dizajn, tu je niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno o týchto tienidlách nevedeli.
Z histórie tienidielAj keď nemôžeme jednoznačne povedať, kedy presne záclony a rolety vznikli, tieto okenné doplnky existujú už po stáročia.
Za úplne prvé záclony a závesy sa považujú závesy zo zvieracích koží na vchodoch do pravekých ľudských príbytkov. Už staroveké civilizácie používali riešenia pre odtienenie nevítaných slnečných lúčov.
Najstaršie záclony alebo závesy z textílií pochádzajú pravdepodobne zo starovekého Egypta. Slúžili nielen ako tienidlo, ale mali aj dekoratívny účel. Išlo jednoducho o zavesené pruhy tkaniny, zdobené ornamentálnymi vzormi.
V gotike sa rozšírili tapisérie, teda ozdobné závesy, ktoré zdobili nielen okná, ale aj steny. Baroko a rokoko priniesli väčšiu ozdobnosť a nariasenosť závesov.
Počas viktoriánskej doby sa závesy z textílií stali elegantnými prvkami a začali sa používať na ozdobu okien a dverí. V bohatých domácnostiach zdobili interiér z hodvábu alebo z jemnej bavlnenej priadze, v chudobnejších domoch z tmavej vlny.
V roku 1726 bola v Londýne inštalovaná prvá roleta a od konca 18. storočia sú známe aj garniže. Neskôr, v 2. polovici 19. storočia, sa začali uplatňovať záclony z tylu a rôznych čipkovaných vzorov. Asi od polovice 20. storočia pochádza prevažná väčšina záclonovín z pletacích strojov.
Tip: Dnes sa ľudia opäť začínajú k prírodným materiálom vracať. Najviac si to môžete všimnúť v tzv. alternatívnom bývaní. Poznáte spôsoby, ako bývať alternatívne?
Žalúzie pochádzajú z Európy. V Spojených štátoch amerických v podobnej dobe vznikol špeciálny rolovací systém, kedy sa látka navíjala na hriadeľ a tak vznikli rolety. Vďaka tomuto jednoduchému princípu boli dostupné takmer pre všetkých a veľmi rýchlo sa rozšírili do celého sveta. Vonkajšie rolety vznikli v 60. rokoch 20. storočia.
Dnes sa závesy vyrábajú v širokej škále farieb, materiálov, foriem, veľkostí, vzorov a slúžia na odlišné účely.
Kombináciou tónov a použitím kontrastu je možné všetko. Ak dávate prednosť harmonickému interiéru, použite rôzne farby v rovnakom tóne. Ak sa nebojíte experimentovať, vyskúšajte modro-tyrkysovú, červeno-oranžovú alebo zeleno-žltú v kombinácii s neutrálnymi tónmi, ako je béžová, šedá, biela alebo čierna. Kontrast záclony a závesov môže vyzerať aj veľmi pekne a štýlovo.
Sila farieb
Farby majú psychologický účinok, veľa napovedajú o povahe a často ovplyvňujú aj náladu. Teplé farby ako oranžová, žltá a červená sú také, ktoré dodajú energiu a sú ideálne do pracovných priestorov a kuchýň. Modrá, zelená a fialová sú studené farby a dodávajú pokoj, pohodu a relax a sú ideálne napríklad do spální alebo pre zariadenie štýlovej detskej izby.
Priestor
Farby môžu do istej miery ovplyvniť aj to, ako bude priestor v miestnosti pôsobiť. V rôznych farbách sa môže zdať väčší alebo menší. Svetlé a pastelové farby sú ideálne na zväčšenie malých priestorov. Naopak, tmavšie farby miestnosť opticky zmenšia.
To, aký stupeň priesvitnosti si zvolíte, bude závisieť od účelu. Chcete sa chrániť cez deň aj v noci pred zvedavými očami susedov? Ruší vás v noci pouličné svetlo a hluk? Pri výbere ideálneho stupňa priesvitnosti zohráva úlohu aj príslušná miestnosť. Podľa vašich predstáv si môžete tiež nakombinovať viacero druhov závesov. Touto kombináciou dosiahnete v miestnosti zaujímavý efekt.
Typy závesov podľa priesvitnosti:
– Priesvitné - prepúšťajú veľa svetla, pôsobia ľahko a sú vzdušné. Hodia sa najmä do malých, tmavých miestností
– Polopriesvitné - zabezpečujú počas dňa dostatok súkromia, no napriek tomu dokážu prepustiť veľa svetla a nezabraňujú pri výhľade von
– Nepriehľadné - zaručujú neviditeľnosť počas noci alebo dňa, keď svieti svetlo vo vnútri
– Zatemňovacie - sú tým najlepším riešením, ak uprednostňuje počas spánku absolútnu tmu
Zatemňovacie závesy
– Blackout: Tieto závesy poskytujú úplné zatemnenie v miestnosti, blokujú 100 % svetla a čierne vlákno dokáže dokonale tlmiť akékoľvek svetlo. Najlepšie fungujú v miestnostiach, kde musí byť tma - napríklad v spálni.
– Dimout: Dimout závesy sú z látky, ktorá ale nie je úplne zatemňujúca. Sú určené pre neúplné zachytávanie priameho svetla a vhodné do miestnosti, v ktorej chcete mať tlmené svetlo, no občas neuškodí ani lúč priameho slnka.
Tip: Návod na namontovanie zatemňovacích zariadení.
Tip: Závesy proti prievanu
Ak vás trápi doma prievan, jednoduchý spôsob je zavesiť na okná záclony. Najmä tie z hrubších látok môžu pomôcť zabrániť prieniku vzduchu popod okná. A okrem toho ešte aj ušetríte za kúrenie.
Spôsobov zavesenia závesov a záclon je mnoho a každý z nich sa hodí na niečo iné. Vyberte si ten správny spôsob zavesenia pre váš interiér.
Štipce
Tento spôsob zavesenia záclon pozná pravdepodobne každý. V minulosti bola ich nevýhodou ťažkopádna manipulácia, no dnes už moderné štipce a garniže vyzerajú a fungujú veľmi dobre. Závesy na štipcoch sa dajú posúvať ľahko a pohodlne.
Krúžky
Ďalší jednoduchý a moderný spôsob zavesenia je pomocou krúžkov, cez ktoré sa záves nasunie na záclonovú tyč. Tento spôsob je ideálny, ak už záclonovú tyč v interiéri máte. Stačí si iba dokúpiť záves s ozdobnými kruhmi. Výhodou krúžkov je ich pohodlná manipulácia. Priemer tyče by však nemal byť príliš veľký, aby sa dalo krúžkami ľahko posúvať.
Ušká
Na jemné závesy z ľahkých vzdušných látok sa najlepšie hodia ušká, ktoré vám môžu pomôcť vytvoriť efekt nariasených vĺn. Záves stačí jednoducho nasunúť na záclonovú tyč a rozprestrieť ho na požadovanú hustotu riasenia.
Tunel
Pre jemné záclony sa hodí aj tunelové prešívanie. Ak chcete, aby záves tvoril hladký a rovný efekt a pripomínal napríklad roletu, môžete ho napnúť po celej dĺžke.
Háčiky
Veľmi obľúbenou voľbou v dnešných domácnostiach je aj nový spôsob zavesenia pomocou flexi háčikov, ktoré sú všité do závesu. Vyzerajú originálne, vytvárajú efekt prirodzených, dvojitých záhybov a hodia sa do mnohých štýlov interiéru.
Záclonové koľajnice
Tento systém je najlacnejší a zároveň najjednoduchší. Koľajnice na závesy si môžete namontovať na stenu alebo na strop pomocou nosníkov. Vyrábajú sa buď z hliníka, alebo z dreva:
– Hliníkové jednoradové
– Drevené viacradové
– Flexibilné koľajnice - ideálne do výklenkov a všetkých atypických okien
Záclonové tyče
Záclonové tyče si môžete vybrať priamo podľa vašich predstáv. Dizajn tyčí je tiež veľmi pestrý. Okrem toho si môžete zvoliť hrúbku, materiál a farbu tyče, typy nosníkov, koncovky alebo krúžky. Inštalujú sa do stropu aj na stenu.
– Roztiahnuteľné záclonové tyče - umožnia vám mať väčšiu flexibilitu
– Záclonové tyče s koľajničkami - kombinácia, ktorá vám umožní mať záclonu dekoratívne dotiahnutú až pri stene, teda až za nosníkmi
– Rozperné tyče - inštalujú sa bez vŕtania, tyč sa iba rozoprie od steny k stene
Lankové systémy
Novinku na trhu predstavuje aj lankový systém. Ak preferujete minimalistický, jednoduchý a moderný spôsob zavesenia, môže to byť pre vás správna voľba.
Tieto závesy najlepšie zavesíte na záclonové koľajnice, ktoré sa jednoducho nainštalujú na strop. Lankové súpravy sú ideálne na záclony a ľahšie závesy.
Ako na zažltnuté záclony?
Poznáte to? Kúpili ste si bielučké a jemné záclony, no po prvom vypraní ste ich už nespoznali. Odkiaľ sa nabrala tá žltá, zhnednutá farba a zničený materiál? Nezúfajte. Máme pre vás niekoľko tipov, ako prať záclony a aj tie zašednuté budú vyzerať ako nové.
Soľ
Roztok soli dokáže dodať záclonám vytúženú žiarivosť. Pripravte si 10 litrov prevarenej vody, 3 veľké lyžice soli a vo vode nechajte záclony odstáť aspoň tri hodiny. Po odstátí záclony jemne vyplákajte a vyperte v práčke.
Prášok do pečiva
Ďalším overeným tipom na pranie zažltnutých záclon je použitie prášku do pečiva. Na kúpeľ si opäť pripravte 10 litrov vody a 5 balení prášku do pečiva. Záclony v ňom nechajte namočené aspoň hodinu, následne vyplákajte a dajte prať do práčky.
Ocot
Pred vypratím záclon v práčke môžete využiť aj zriedený ocot. Na 10 litrov vody by vám mala stačiť šálka. Ocot je všestranný pomocník a poradí si nielen so zažltnutými záclonami, ale aj nečistotami na iných povrchoch. Pred vypratím v práčke postupujte podobne ako pri predošlých spôsoboch.
Pranie
Záclony si vyžadujú šetrné pranie. Na práčke nezabudnite preto zvoliť maximálnu teplotu 40°C a najmenší možný počet otáčok. Taktiež používajte špeciálny prací prostriedok.
Ak sa bojíte, že by sa vám jemné záclony mohli potrhať, vložte ich do práčky zložené v špeciálnom sáčku alebo použite obliečku z vankúša. Po vypraní ich ihneď zaveste, aby sa vám krásne natiahli. Nekrčivé látky môžete zavesiť priamo k oknu, ostatné látky je nutné vyžehliť.
Tip: Čo robiť a ako prať prádlo tak, aby nestrácalo farbu?
Color-blocking
Kombinácia jasných výrazných farieb s rozsiahlou paletou neutrálnych tónov vytvorí dokonalé prostredie a svieži farebný nádych. Závesy a záclonky v kombinácii s jasnou modrou alebo červenou a bielou dodajú vašej kuchyni nový šmrnc. Tento trend sa hodí najmä do interiérov v industriálnom alebo námorníckom štýle.
Zeleň a príroda
Pri zariaďovaní domácnosti je udržateľnosť stále v móde. Ak si chcete do bytu vniesť trochu prírody, určite zvoľte závesy so vzorom zelene alebo potlačou kvetín. Trendom sú tlmené odtiene zelenej a to najmä olivovo zelená. Myslite na vyváženosť a doplňte nimi skôr nábytok vo svetlých odtieňoch.
Tmavý vintage
Vintage vzhľad je stále úplne v móde. Tmavomodré a tmavozelené odtiene vnesú do vášho priestoru pokoj a pocit bezpečnosti. Barokovú atmosféru vám zaručia závesy z velúru.
Boho
Máte radi boho štýl? Ten je mimoriadne obľúbený nielen v obliekaní, ale aj v interiérovom dizajne.
Ak milujete nápadité vzory alebo textílie vyrobené z luxusných materiálov, potom na vašich oknách nesmú chýbať dekoračné závesy. Luxusný dojem zo závesov vytvoríte, ak ich trochu necháte ležať na podlahe, vyzerá to veľmi zaujímavo. Takéto závesy sa stávajú dominantou celej miestnosti, preto sa nebojte ani výrazných farieb alebo vzorov.
Jednoduchosť
Ak máte striedmo zariadenú miestnosť v neutrálnej farbe, závesy voľte buď v tomto odtieni, alebo v trochu sýtejšej farbe. Nič nepokazíte bielou, šedou ani béžovou. Ak už máte nejaký vzor na obliečkach, dekoračných vankúšikoch, úložných priestoroch alebo čalúnení, siahnite radšej po jednofarebnom odtieni závesu.
Škandinávsky štýl
Nedáte dopustiť na nadčasovosť a minimalizmus? Potom zvoľte do vášho interiéru nepriehľadné závesy z ľahkej textílie v mätovej, modrej alebo horčicovo žltej. Zaujímavá môže byť aj kombinácia šedej s decentným geometrickým vzorom.
Ak preferujete extravaganciu, siahnite po závesoch zo saténu alebo zamatu a nebojte sa ani odtieňov ružovej, bordovej alebo nočnej modrej.
Roleta je druhom tieniacej techniky, ktorý redukuje množstvo slnečného svetla prenikajúceho do miestnosti. Jednoduché látkové rolety sa v domácnostiach vyskytovali už od nepamäti, a preto ich určite pozná každý z nás. No vedeli ste, že okrem klasických roliet z látky existujú aj iné typy a druhy?
Vertikálne žalúzie
Tento druh tieniacej techniky zažíva dnes svoju druhú vlnu slávy. Ich prednosťou je schopnosť zatieniť veľké plochy okenného priestoru a dnes je z nich dizajnérsky kúsok. Čoraz častejšie sa používajú aj na predeľovanie miestností.
Japonské posuvné steny
Jedným z najnovších a modernejších typov roliet je japonská (panelová) posuvná stena. Funguje na princípe vertikálnych žalúzií. Slúžia nielen ako tienenie či náhrada záclony, ale aj ako dekorácia. Hodia sa najmä do moderných minimalistických interiérov, kde svojimi čistými líniami pôsobia jemne a úhľadne.
Roletožalúzie
Roletožalúzie v sebe spájajú jednak dizajn rolety a funkčnosť žalúzie. Sú nielen ideálnym riešením optimálneho osvetlenia, ale aj regulácie teploty. Roletožalúzie sa ovládajú manuálne alebo diaľkovým ovládaním. Montujú sa buď nad okno, alebo na strop, takže dokážu prekryť celé okno.
Roleta deň a noc
Jeden z najčastejšie využívaných modelov tieniacej techniky je práve tento zaujímavý typ roliet. Jeho jedinečnosť spočíva v pravidelnom striedaní priesvitných a nepriesvitných horizontálnych prúžkov. Intenzitu svetla prenikajúceho do miestnosti si nastavíte podľa vašich predstáv.
Plisé rolety
Plisované rolety sú ako stvorené na tienenie okien atypických tvarov. Vytvárajú estetický efekt v domácnosti a zadržiavajú teplo prenikajúce do miestnosti z vonkajšieho prostredia. Ovládať ich môžete rôznym spôsobom - držadlom, profilom, šnúrou, retiazkou, kľukou aj motoricky.
Bambusové rolety
Prírodný nádych vášmu domovu darujete bambusovými roletami. Na oknách pôsobia elegantným a prirodzeným dojmom a prispievajú k pocitu útulnosti a príjemnej atmosfére. Bambusové žalúzie sa dajú inštalovať aj na atypické okenné otvory. Ovládajú sa manuálne pomocou paličky či retiazky alebo motoricky. Ich výhodou je ich dlhá životnosť.
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače