ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Drevo: životnosť, tvrdosť, povrchová úprava, údržba

29.6.2023 14:54:41 |
Photo by Nicola Pavan on Unsplash | Počet zobrazení: 15594x

Drevo sa všeobecne považuje za najekologickejší materiál, vhodný na stavbu budov a na výrobu nábytku. Ponúka nezameniteľný vzhľad, za ktorým stojí Matka príroda. Každému stromu vdýchne jedinečné sfarbenie a ozdobí ho jedinečnou kresbou. Preto nenájdete dva rovnaké stropné trámy, ani dve rovnaké drevené stoličky. Má tiež svoju charakteristickú vôňu a napĺňa domovy pocitom tepla.
 
Poďme sa spolu pozrieť na to, ktorý druh dreva je najtvrdší, a naopak, aké mäkké dreviny existujú. Aká je životnosť dreva a čo môžete urobiť pre to, aby ste ju predĺžili?

Drevo v našich domovoch 

Drevo je veľmi všestranný materiál, zároveň je jeden z najstarších, okrem kameňa. Drevo sa používa pri stavbe domov, konkrétne na nosné trámy, schodiská, terasy, dvere, okná, podlahy, obklady okien, výrobu nábytku a pod. 
 
Mohlo by vás zaujímať: Vedeli ste, že s drevenou podlahou môže byť problém pri podlahovom kúrení?
 
Spomínali sme hodnoty dreva z hľadiska dizajnu, tento materiál však ponúka aj viacero výhod vo vzťahu k životnému prostrediu. Napríklad:
 
– Maximálne obnoviteľný a recyklovateľný stavebný materiál: ak sa lesy obhospodarujú trvalo udržateľným spôsobom, stromy sa automaticky stávajú obnoviteľným zdrojom. Okrem toho drevo potrebuje na svoje spracovanie menej energie ako iné stavebné materiály. 
– Dokáže absorbovať uhlík: stromy absorbujú veľké množstvo uhlíka a ukladajú ho do svojich kmeňov. Použitím dreva sa tiež predchádza vzniku skleníkových plynov a klimatickým zmenám.
– Produkujte menej odpadu: pri použití dreva vzniká menej odpadu, ktorý sa navyše dá ďalej zužitkovať. 
– Vyššia energetická účinnosť: drevo prispieva k energetickej účinnosti vďaka svojej schopnosti viesť teplo, vďaka čomu je lepším izolantom ako iné materiály. 

Tvrdé vs. mäkké drevo 

Základné rozdelenie dreva je z hľadiska tvrdosti. Všeobecne sú známe dve skupiny: tvrdé a mäkké drevo. Tvrdé drevo je hustejšie a pochádza z listnatých stromov, ktoré vo všeobecnosti rastú pomalšie. Mäkké drevo je menej husté a vo všeobecnosti pochádza z ihličnatých (alebo vždyzelených) stromov, ktoré rastú rýchlejšie.
 
Aké drevo je vhodné na stavbu domu?
Kým v minulosti bolo drevo v podstate univerzálnym konštrukčným materiálom v staviteľstve, dnes sa často kombinuje s kovovými, betónovými, sklenými a tiež s novodobými pevnými prvkami rôzneho druhu. 
 
V stavebníctve sa u nás najčastejšie využívajú ihličnany, a to smrek a borovica. Ide o mäkké druhy dreva. Sú trvácnejšie aj vďaka obsiahnutej živici. Ľahko sa opracúvajú, zároveň sú pevné a húževnaté a dobre sa ošetrujú nátermi. Výraznou vlastnosťou borovice je aj odolnosť voči nárazom, ktorú má len máloktorá drevina.
 
Zo slovenského a sibírskeho smrekovca sa zas vyrábajú najmä podlahy, terasy a obklady. Dub je zas vynikajúcim materiálom na drevené rámy a trámy, pretože vyniká vysokou hustotou a stabilitou, ktorá je pre tieto časti domu veľmi dôležitá. Dubové drevo je tiež pomerne odolné. 
 
Tip: Viete, aké prírodné materiály pre stavbu domu existujú? 
 
Aké drevo je vhodné na výrobu nábytku?
Výber dreva na nábytok závisí od mnohých faktorov. Celkovo sú tvrdé drevá väčšinou lepšie, keďže nábytok musí vydržať bežné používanie. Pri exteriérovom nábytku dobre fungujú druhy ako teak a mahagón. Pre vnútorný nábytok, ako sú stoly a stoličky, je skvelé tvrdé drevo ako dub a čerešňa, ale aj buk, orech, dokonca i gaštan, javor, jaseň a jelša. 
 
Každé z týchto druhov má svoje charakteristické vlastnosti. Napríklad borovica tým, že obsahuje veľa živice, je vysokoodolná voči vode. Dub je zas pružný a pevný a vyniká dlhou životnosťou, preto sa často používa na výrobu rôzneho skriňového nábytku, stolov, stoličiek a pod. Gaštan výborne odoláva poškriabaniu, preto je vhodný práve do kuchýň, kde je nábytok vystavený doslova zaťažkávacím  skúškam.
 
Orech je zas náchylný na preliačiny, preto je dobré používať ho skôr na doplnky, dvierka a pod, ako na samotný skelet nábytku. Breza je stredne tvrdé drevo a vhodné do suchých priestorov. Neodporúča sa do kúpeľni alebo do pivníc. 
 
Bukový nábytok je odolný, teda je dobrou voľbou pre nábytok do detských izieb. Cédrové drevo obsahuje prírodné oleje, vďaka ktorým je extrémne silné a odolné proti hnilobe. Je vhodné na výrobu víriviek a sáun. Používa sa tiež na výrobu exteriérového nábytku do vlhkého prostredia.

Životnosť dreva 

Životnosť drevárskych výrobkov možno definovať aj ako čas, za ktorý sa stanú prakticky nepoužiteľnými. Prirodzená trvanlivosť dreva je schopnosť dreva zachovať si pôvodnú štruktúru a vlastnosti v podmienkach, keď na nich vplývajú rôzne činitele a faktory.  
 
Životnosť drevín podľa tried
Podľa životnosti sa drevo rozdeľuje do 5 tried trvanlivosti.
– Trieda 1: 25 rokov a viac (teak, agát a iné)
– Trieda 2: 15 až 25 rokov (dub, gaštan, tuja a iné)
– Trieda 3: 10 až 15 rokov (orech, borovica, smrekovec a iné)
– Trieda 4: 5 až 10 rokov (jedľa, smrek a iné)
– Trieda 5: menej ako 5 rokov (breza, buk, hrab, jaseň, javor, lipa a iné)

picture

Photo by href="https://unsplash.com/@fromitaly?utm_sou 
rce=unsplash&utm_medium=referral&utm_ 
content=creditCopyText">Francesca 
Tosolini on href="https://unsplash.com/photos/XAHSexPxSus 
?utm_source=unsplash&utm_medium=referral& 
amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash  

 
Povrchové úpravy na predĺženie životnosti 

Povrchová úprava dreveného nábytku alebo samotného dreva má ochrániť materiál pred negatívnymi vplyvmi životného prostredia. Bez správnej povrchovej úpravy môže drevo prasknúť, vyschnúť, napučiavať a inak sa znehodnotiť. 
 
Aj keď primárnym cieľom každého typu povrchovej úpravy je pridať drevu ochrannú vrstvu, kvalitnou farbou alebo olejom na drevo dokážete jednoducho zvýšiť jeho estetickú hodnotu.
 
Aké typy povrchových úprav poznáme?
Dokončovacia povrchová úprava dreva sa robí morením, voskovaním, lakovaním a farbením: 
 
– Morenie: na morenie sa používajú roztoky prírodnej farby vo vode, vo vosku alebo v liehu. Tento proces tiež umožňuje zmeniť prirodzenú farbu dreva. 
– Voskovanie: voskovaním sa na dreve vytvorí tenká ochranná vrstva, ktorá ho chráni pred znečistením a nasiaknutím vodou. Vosk však nedokáže vytvoriť trvalú ochranu a treba ho priebežne obnovovať.
– Lakovanie: dokončovacia povrchová úprava, pri ktorej sa používajú priehľadné transparentné nátery. Drevo získava hladký a lesklý povrch. V súčasnosti sa používajú syntetické lazúrovacie, nitrocelulózové laky a epoxidové dvojzložkové laky, ktoré sú odolné voči mechanickému poškodeniu.
– Farbenie: krycie nátery sa väčšinou používajú na farbenie výrobkov zhotovených z driev nižšej kvality. Farbí sa pomocou farieb a emailov, ktoré sa na drevo nanášajú hubkou, štetcom, striekaním, prípadne máčaním.
 
Pred nanesením akejkoľvek povrchovej úpravy je potrebné drevo skontrolovať a opraviť existujúce poškodenia a chyby. Chyby dreva, ako sú vyštiepené vlákna a vytrhané hrče, sa maskujú tmelením. Po dostatočnom zaschnutí sa zatmelené miesto vyrovnáva dôkladným prebrúsením.

Čistenia a údržba dreva 

Naučiť sa správne čistiť drevený nábytok je kľúčové, ak chcete, aby vám vaše obľúbené kúsky vydržali čo najdlhšie. Prach z povrchu nábytku by ste mali utierať minimálne raz za týždeň, no pokojne aj častejšie. Rozliatie nápoje a ďalšie škvrny vyčistite hneď, ako ich uvidíte. Na údržbu dreveného nábytku si vystačíte s jednoduchými dvoma krokmi:
 
Krok 1: Utrite nábytok
Drevený nábytok utierajte výhradne mierne navlhčenou handričkou z mikrovlákna, aby ste odstránili prach a špinu. Utrite do sucha ďalšou handričkou z mikrovlákna. Nedovoľte, aby sa voda vpila do dreva, pretože ho môže poškodiť.
 
Krok 2: Vyčistite lepkavé zvyšky
Na odolnejšie lepkavé škvrny použite trochu saponátu, ktorý si kvapnete na handričku z mikrovlákna. Vyskúšajte ho najprv na malej ťažko viditeľnej časti, aby ste sa uistili, že svoj masívny drevený nábytok nepoškodíte. Ak je to v poriadku, pokračujte v čistení. Vyhnite sa však priamemu namáčaniu dreva. Potom nábytok utrite ho do sucha ďalšou handričkou z mikrovlákna.

Na záver 

Drevo je krásny, no citlivý materiál. Aby ste si mohli jeho prirodzenú krásu užívať čo najdlhšie, je potrebné nejaký čas venovať aj jeho údržbe. Pamätajte na to, že nie všetky druhy dreva sú vhodné do exteriéru, preto vyberajte s citom. 
 
Tvrdosť a trvanlivosť jednotlivých druhov dreva vám zas napovedia, kde a ako môžete tento materiál využiť. Urobte si krátky prieskum, pýtajte sa na vlastnosti dreva a zaujímajte sa o spôsoby ošetrovania a čistenia. Drevo, či už ako súčasť konštrukcie stavby alebo ako drevený nábytok, sa vám poďakuje unikátnym prírodným vzhľadom a typickou vôňou. 

Eva Dedinská, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,65
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.