ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Elektromagnetizmus a jeho využitie v domácnosti - viete na čo všetko sa používa?

30.3.2021 18:55:15 |
www.elvin.sk | Počet zobrazení: 2387x

Elektromagnetizmus nás obklopuje všade a vôbec si to ani neuvedomujeme. Väčšina ľudí dokonca ani nevie, čo elektromagnet je a, že vôbec niečo také existuje. Aj, keď sa v našich životoch nachádza bežné. Dokonca sa využíva aj vo vašej domácnosti. 

Využitie elektromagnetizmu v domácnosti 

Elektromagnet sa využíva najmä na vyvíjanie menších síl, no nájdeme ho aj v ťažkom priemysle a veľkých mašinách a strojoch. Využívajú sa takmer v každom elektrickom prístroji. Elektromagnety sú jedny z veľmi dôležitých súčastí motorov, počítačov, reproduktorov, transistorov, ale takisto chránia aj elektrické vedenie v našich bytoch. 
 
Elektromagnety v bežných zariadeniach
 
Niektoré magnety možno nikdy neuvidíte, pretože sa skrývajú v mnohých elektronických výrobkoch, ktoré používate. 
 
 
Typickým príkladom každodenného využitia elektromagnetizmu je zvonček v dome. Tento elektrický prístroj, premieňa elektrickú energiu na zvuk. Využíva sa v klasických telefónoch, domových zvončekoch a školských zvončekoch. Jeho základné časti sú: zvonček, kotva s kladivkom, elektromagnet, elektrický zdroj, tlačidlo, vodiče. Tlačidlo je elektrický spínač, ktorý vysiela elektrický prúd do udieracieho zariadenia. Kladivko sa pohne sem a tam a tým rozozvučí kovový zvonček. Kontakt sa potom znova uzavrie a cyklus sa opakuje dovtedy, kým je tlačidlo stlačené.
 
 
Špeciálne elektromagnety, ktoré fungujú, ako automatické elektrické spínače nájdete napríklad v:
 


televízoroch


autách


výťahoch


 
Reproduktory využívajú na vytvorenie zvuku magnety. Či už sú v televízore, počítači alebo v slúchadlách, reproduktory premietajúce zvuk používajú magnety.
 
 
Kompasy pomáhajú cestujúcim nájsť cestu práve pomocou magnetického poľa.
 
 
Zakaždým, keď v počítači uložíte fotografie, hudbu alebo textové dokumenty, použijete magnety. Počítače spracúvajú údaje v nulách alebo jednotkách podľa toho či je, alebo nie je prúd k dispozícii.
 
 
A akými elektromagnetmi ste sa stretli už v praxi vy?

 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,52
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.