ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Hliníkové disky: Ako si vybrať tie správne?

25.3.2022 11:47:32 |
Obrázok od Piotr Zajda z Pixabay | Počet zobrazení: 1956x

Disky automobilu patria pravdepodobne medzi jeho najdôležitejšie komponenty. Ak rozmýšľate o prechode z klasických diskov na hliníkové, či už z estetického alebo funkčného hľadiska, pred nákupom je vhodné zvážiť niekoľko faktorov.

 

Aké sú ich výhody a podľa čoho si vybrať správne pre vaše vozidlo?
 
História hliníkových diskov je naozaj pestrá. Vedeli ste napríklad že, hliníkové disky sa sporadicky na vozidlách objavujú už od roku 1924? Po prvýkrát sa objavili na modeli Bugatti Type 35 práve v roku 1924. Vďaka vlastnostiam materiálu sa disky využívali aj ako dodatočné chladenie rozhorúčených bŕzd. Dnes sú alu disky neodmysliteľnou súčasťou väčšiny vozidiel. 

Výhody a nevýhody alu diskov 

Výhody
Trvanlivosť: Jednou z kľúčových výhod hliníkových (ALU) diskov je odolnosť. Hliník je pevný, odoláva korózii a hrdzaveniu, a to aj po dlhú dobu
Hmotnosť: Ďalšou veľkou výhodou je, že sú ľahké a v porovnaní s plechovým variantom majú menšiu hmotnosť. Nižšia hmotnosť môže viesť k lepšiemu výkonu a k lepšej spotrebe paliva
Rýchlejší odvod tepla a lepšie ochladzovanie pneumatík aj bŕzd: Hliníkové disky odvádzajú teplo lepšie ako napríklad oceľové. Zabráni sa tak hromadeniu tepla na povrchu, pneumatiky a brzdy sa tak môžu lepšie ochladzovať. Odvod tepla je okrem iného dôležitý pre celkovú bezpečnosť vozidla

 

Nevýhody
Samozrejme majú alu disky aj iste nevýhody, no ide naozaj iba o drobnosti:
– Nižšia odolnosť voči soli
– Vyžadujú si náročnejšiu údržbu
– Nižšia tuhosť materiálu
– Častejšie doťahovanie matíc

Ako si vybrať tie správne? 

Alu disky si vždy treba vyberať podľa konkrétneho vozidla, riaďte sa preto údajmi z technického preukazu. Vyberte si priemer kolesa a zvážte aj nasledujúce faktory.

picture

Photo by Remy Lovesy on Unsplash

 
 

Materiál
Už z názvu môžete spozorovať, ide o zliatinu hliníka. Niekedy miešajú s inými prímesami, ako je napríklad magnézium, ktoré znižuje váhu a zvyšuje pevnosť kolesa. Hliníkové disky vážia od 6 do 10 kg v závislosti na rozmere. 
Tip: Viete, ako si vybrať vhodnú podlahu do garáže?
Údaje na alu disku
Pri výbere diskov dbajte na údaje, ktoré sa na nich nachádzajú. Tak ako na pneumatike, aj na alu diskoch nájdete niekoľko písmen a číslic, podľa ktorých dokážete identifikovať parametre nevyhnutné k správnemu výberu.
Vzhľad
Ak si chcete vaše vozidlo skrášliť a auto doplniť jedinečnými diskami, na trhu nájdete mnoho rôznych dizajnov a farieb. Bez ohľadu na to, či máte v garáži rodinný sedan alebo elegantné kupé. Či už matné alebo perleťové úpravy, imitácie karbónu alebo špeciálne chrómované povrchy, určite si nájdete také, ktoré sa vám budú páčiť.
Certifikát
Alu disky by mali mať priložený TUV certifikát, ktorý potvrdzuje pravosť a nezávadnosť diskov. Mal by obsahovať základné informácie o disku, ako je typ, rozmer, výrobca a podobne. TUV certifikát zaisťuje, že disky sú bezpečné a kvalitné.
Tip: Pozor na výber vhodnej podlahy do garáže (nielen) kvôli správnemu skladovaniu diskov.
Cena
Niektoré kvalitné a opracované alu disky majú vyššiu cenu, no nájdete aj základné modely za cenu len iba niekoľko centov či eur. Vo všeobecnosti však platí, že cena závisí od materiálu, vzhľadu, povrchovej úprave a v neposlednej rade aj na značke diskov.

Príslušenstvo 

K hliníkovým diskom v obchodoch nájdete aj potrebné príslušenstvo, ktoré zväčša obsahuje vymedzovacie krúžky, skrutky alebo matice.

Tipy na záver 

Sledujte trendy
Tak ako módne trendy, aj trendy v dizajne hlinikovych diskov sa z roka na rok menia. To však nemusí znamenať, že to, čo bolo trendom minulý rok, je dnes už nemoderné. Na každý typ auta sa hodí špecifický typ elektrónov. Ak však hľadáte model s kompletnou výplňou alebo so zaujímavým vzorom, určite sa oplatí sledovať čo je práve "in".
Stavte na značky
Niekedy sa na diskoch naozaj šetriť neoplatí. Lacné hliníkové disky vám po niekoľkých sezónach alebo pri kontakte so soľou v zimných mesiacoch môžu začať hrdzavieť. Dbajte preto na disky s vysokým štandardom kvality, ktoré vám vydržia dlhšiu dobu. 
Meňte spolu s pneumatikami
Nové disky a opotrebované pneumatiky k sebe moc nepasujú. Pri výmene hliníkových diskov zvážte rovno aj kúpu nových pneumatík. Auto tak dostane úplne iný šmrnc. Dominika Blchová, SEO služby a copywriting

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 4,55
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.