Kategorizácia a zaradenie prác podľa zdravotných rizík
24.5.2021 12:58:38 |https://www.altima.sk/ | Počet zobrazení: 1496x
Bezpečnosť na pracovisku by mala byť prioritou nielen všetkých zamestnancov, ale aj ich nadriadených. Práce sa kategorizujú do niekoľkých skupín podľa zdravotných rizík.
Aké kategórie existujú? Viete, v ktorej kategórií sa nachádzate vy?Rozdelenie prác podľa zdravotných rizík
Cieľom kategorizácie rizikových prác je ochrana zdravia a bezpečnosť zamestnancov. Každé pracovisko je potrebné posúdiť z hľadiska zdravotných rizík, a to z dôvodu prevencie poškodenia zdravia zamestnanca pri práci. O zaradení do kategórie rozhoduje RÚVZ na základe návrhu zamestnávateľa alebo z vlastného podnetu.
Práce sa zaraďujú do štyroch kategórií:
1. kategória prác – Práce, u ktorých nie je vplyvom pôsobenia faktorov práce a pracovného prostredia riziko, že by mohlo dôjsť k poškodeniu zdravia, ako napríklad pomocný pracovník v kancelárii.
2. kategória prác – Sem sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia, ale na druhej strane sa nedá ani úplne vylúčiť, napríklad pracovník v IT firme, ktorý celý deň pracuje pri obrazovke.
3. kategória prác – Tu patria práce s vysokou mierou zdravotného rizika z vystavenia sa faktorom práce a pracovného prostredia. Sem sa radia napríklad letušky. Tu je dôležitá aj bezpečnosť na cestách.
4. kategória prác – Tu sa radia práce s veľmi vysokou mierou zdravotného rizika z vystavenia sa faktorom práce a pracovného prostredia. Sem patria baníci, taviči a podobne.
Následne je zamestnávateľ povinný prijať vhodné opatrenia.
V praxi to to znamená:
organizačné opatrenia, ako je napríklad zavedenie častejších prestávok v práci
technické opatrenia, napríklad pravidelné nahrádzanie strojov alebo ich častí.
individuálne opatrenia (používanie osobných ochranných pracovných prostriedkov, akými sú napríklad ochranné prilby, okuliare, reflexné pásky, reflexné vesty a pod.).
3. a 4. kategória sú veľmi rizikové. Zamestnanci 3.kategórie musia absolvovať lekárske preventívne prehliadky pravidelne, raz za 2 roky. Zamestnancov zaradených do 4. kategórie, raz za rok. Pri 2.kategórií nie je presne určené, ako často by mal zamestnávateľ posielať svojich pracovníkov na preventívne prehliadky, odporúča sa však aspoň raz za 3 roky.
Je dôležité vedieť, do ktorej kategórie spadá vaša práca, preto si to objasnite a dbajte na to, aby váš zamestnávateľ prijal vhodné opatrenia.