ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Neignorujte svoje trápenie v práci

13.11.2021 14:19:53 | Redakcia portálu
https://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 5866x

Šikana nie je problémom iba v školách. Mnoho dospelých sa s ňou stretáva a dlhodobo ich trápi. Neustály stres z mobbingu či bossingu môže mať doživotné následky na jedincovi. 
 

 

Aké typy šikany sa môžu v práci vyskytovať? 
Mobbing 
Ide o dlhodobé systematické útočenie skupinky na jedného člena z kolektívu. Táto osoba je teda vystavená každodennému terorizovaniu svojich kolegov. Pocit izolácie a stresu môže mať na človeka taký dopad, ako bolesť hlavy, nesústredenosť, teda výrazne po čase ovplyvňuje jeho výkon v práci. Psychické trýznenie však môže pokročiť až v psychickým poruchám, ako depresia alebo úzkosť.
 
Ako vieme rozpoznať mobbing
Medzi najčastejšie prejavy šikany zo strany kolektívu je urážanie alebo ohováranie a šírenie rečí, nepríjemné narážky na súkromný život obete. Prípadne sa môže prejaviť aj ignorovaním a nevôľou osobe pomôcť, čo obeť izoluje od zvyšku. Samozrejme, každá skupina z kolektívu môže šikanovať svojim spôsobom, napríklad posmeškami alebo znehodnocovaním názorov a stanovísk. 
 
Bossing
Bossing sa prejavuje šikanou zo strany nadriadeného k podriadenému. Podobne ako mobbing, prejavuje sa degradáciou na úrovni psychickej, inokedy i fyzickej. Napríklad obťažovaním alebo vyčerpaním. Nadriadený svojho podriadeného núti k nadštandartnej práci, i mimo pracovnú dobu, neustále sa dožaduje viacej práce, pričom mu to nijako neoplatí. Môže to byť i podpriemerné ohodnotenie v práci, čo sa odzrkadlí na dovolenke alebo bonusoch, diskriminácia na základe rasy  či pohlavia a neustála kritika.
 
Ako reagovať na šikanu v práci? 
Pokiaľ máte podozrenie, že jedna osoba z vášho kolektívu trpí mobbingom alebo bossingom, skúste sa jej prihovoriť a zistiť, ako sa cíti. Podpora a dôvera aspoň jedného člena z kolektívu je veľmi dôležitá, môžete týmto aspoň trochu odľahčiť ťažkú situáciu obete. 
Ak sami sa sebe cítite, že ste obeťou, snažte sa s niekym porozprávať. Je v poriadku prejaviť svoje trápenie voči osobe, ktorej dôverujete. Táto osoba vám môže pomôcť utvrdiť sa v svojich pocitoch a vnemoch, prípadne vám i dobre poradiť. Niekedy je najjednoduchšia cesta tá najlepšia - skúste sa so svojimi kolegami alebo šéfom porozprávať a povedať im, čo vám na nich vadí. Rátajte však s dvomi odlišnými reakciami : pochopenie alebo zhoršenie situácie. 
Ak si nemyslíte, že je to dobrý nápad, pre tieto problémy je tu personálne oddelenie, ktoré vám zaistí anonymnú sťažnosť. 
V poslednom rade, stále môžete zvážiť odchod z práce a nájdenie novej. 

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,52
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.