Neignorujte svoje trápenie v práci
13.11.2021 14:19:53 | Redakcia portáluhttps://www.brigada.sk/ | Počet zobrazení: 5955x
Šikana nie je problémom iba v školách. Mnoho dospelých sa s ňou stretáva a dlhodobo ich trápi. Neustály stres z mobbingu či bossingu môže mať doživotné následky na jedincovi.
Aké typy šikany sa môžu v práci vyskytovať?
Mobbing
Ide o dlhodobé systematické útočenie skupinky na jedného člena z kolektívu. Táto osoba je teda vystavená každodennému terorizovaniu svojich kolegov. Pocit izolácie a stresu môže mať na človeka taký dopad, ako bolesť hlavy, nesústredenosť, teda výrazne po čase ovplyvňuje jeho výkon v práci. Psychické trýznenie však môže pokročiť až v psychickým poruchám, ako depresia alebo úzkosť.
Ako vieme rozpoznať mobbing?
Medzi najčastejšie prejavy šikany zo strany kolektívu je urážanie alebo ohováranie a šírenie rečí, nepríjemné narážky na súkromný život obete. Prípadne sa môže prejaviť aj ignorovaním a nevôľou osobe pomôcť, čo obeť izoluje od zvyšku. Samozrejme, každá skupina z kolektívu môže šikanovať svojim spôsobom, napríklad posmeškami alebo znehodnocovaním názorov a stanovísk.
Bossing
Bossing sa prejavuje šikanou zo strany nadriadeného k podriadenému. Podobne ako mobbing, prejavuje sa degradáciou na úrovni psychickej, inokedy i fyzickej. Napríklad obťažovaním alebo vyčerpaním. Nadriadený svojho podriadeného núti k nadštandartnej práci, i mimo pracovnú dobu, neustále sa dožaduje viacej práce, pričom mu to nijako neoplatí. Môže to byť i podpriemerné ohodnotenie v práci, čo sa odzrkadlí na dovolenke alebo bonusoch, diskriminácia na základe rasy či pohlavia a neustála kritika.
Ako reagovať na šikanu v práci?
Pokiaľ máte podozrenie, že jedna osoba z vášho kolektívu trpí mobbingom alebo bossingom, skúste sa jej prihovoriť a zistiť, ako sa cíti. Podpora a dôvera aspoň jedného člena z kolektívu je veľmi dôležitá, môžete týmto aspoň trochu odľahčiť ťažkú situáciu obete.
Ak sami sa sebe cítite, že ste obeťou, snažte sa s niekym porozprávať. Je v poriadku prejaviť svoje trápenie voči osobe, ktorej dôverujete. Táto osoba vám môže pomôcť utvrdiť sa v svojich pocitoch a vnemoch, prípadne vám i dobre poradiť. Niekedy je najjednoduchšia cesta tá najlepšia - skúste sa so svojimi kolegami alebo šéfom porozprávať a povedať im, čo vám na nich vadí. Rátajte však s dvomi odlišnými reakciami : pochopenie alebo zhoršenie situácie.
Ak si nemyslíte, že je to dobrý nápad, pre tieto problémy je tu personálne oddelenie, ktoré vám zaistí anonymnú sťažnosť.
V poslednom rade, stále môžete zvážiť odchod z práce a nájdenie novej.