ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Od koží po high-tech: Fascinujúca história dverí

29.8.2024 20:27:51 |
https://pixabay.com/sk/photos/dvere-modré-dvere-stena-grécko-8791308/ | Počet zobrazení: 15410x

Dvere sú neoddeliteľnou súčasťou našich domovov a pracovísk. Slúžia nielen na oddelenie jednotlivých miestností, ale aj na zabezpečenie súkromia, ochranu pred vonkajšími vplyvmi a estetické dotvorenie interiéru. Ale aká je vlastne história týchto všadeprítomných prvkov našich príbytkov?

Prečo sú dvere dôležité? 

– Súkromie: dvere umožňujú oddeliť jednotlivé miestnosti, čím zabezpečujú potrebné súkromie a vytvárajú rôzne funkčné zóny
– Bezpečnosť: vchodové dvere chránia pred vonkajšími vplyvmi a nepozvanými návštevníkmi
– Izolačné vlastnosti:  kvalitnejšie dvere prispievajú k zlepšeniu tepelnej a zvukovej izolácie budovy
– Estetika: dôležitý prvok dizajnu interiéru, ich vzhľad, materiál a farba môžu výrazne ovplyvniť celkový dojem z miestnosti, posuvné dvere budú v rovnakom interiéri pôsobiť úplne inak ako “lietačky”

Jaskyne 

Už jaskynných ľudí napadlo uzatvoriť skalné otvory, v ktorých žili zvieracou kožou či kôrou. Dvere pomáhali vytvoriť pocit bezpečia pred votrelcami, divými zvieratami, ale aj poveternostnými podmienkami.

Prvé príbytky 

Prvé príbytky sa mohli pýšiť nielen vchodovými dverami, ale aj interiérovými dverami, ktoré oddeľovali priestory vo vnútri domu. Z vysokou pravdepodobnosťou bolo dôvodom uskladňovanie toho, čo ľudia dopestovali v samostatnej miestnosti.   
 
TIP: Viete, na čo slúžia úsporné interiérové dvere?

Falošné dvere 

V starom Egypte “vynašli” prechod do nadpozemského sveta. Išlo o dvere, avšak nie také, aké poznáme dnes. Označujú sa často ako falošné dvere, keďže ich význam bol skôr symbolický.
 
Motiváciou Egypťanov pri stavbe týchto dverí pravdepodobne nebolo zabezpečenie ochrany vnútorného priestoru pred vonkajším svetom, ale vnímali ich skôr ako prah medzi svetom živých a mŕtvych.

India 

Okolo rokov 2 000 pred naším letopočtom sa objavujú veľké kamenné dvere, ktoré na svoje otváranie využívali špeciálne čapy v Indii. Dvere neskôr naplno do svojej architektúry zapracovali aj v starovekom Ríme. Najpoužívanejším materiálom na výrobu dverí bol bronz, pričom už v tomto období existovali nielen jednoduché dvere, ale aj zdvojené a skladacie dvere. 
 
Až neskôr sa dvere začali vyrábať z dreva a začali byť honosne zdobené. Okrem olivového dreva sa používal brest, ceder alebo dub. Staroveké grécke a rímske dvere boli buď jednokrídlové, dvojkrídlové, trojkrídlové, posuvné alebo skladacie.

Stredovek 

V stredovekej Európe sa používajú predovšetkým dvere vyhotovené z medi a bronzu. Význam estetickej funkcie dverí narastá a okolo 15. storočia sú už výrazne zdobené dvere neodmysliteľnou súčasťou každej dôležitejšej stavby. 

Zaujímavosť: Práve renovácia dverí je dôležitou súčasťou udržovania pamiatok.

picture

https://pixabay.com/sk/photos/dublin-domov-do 
m-írsko-európa-4955328/

 
Renesancia 

V Taliansku aj v období renesancie zostávajú dvere celkom jednoduché, naopak vo Francúzsku a Nemecku sú dvere náročne vyrezávané a zdobené. Dvere z tohto obdobia často reflektovali architektonický štýl budovy a boli navrhnuté tak, aby zapôsobili na návštevníkov.

Rokoko a neoklasicizmus 

Rokoko prinieslo ľahké, elegantné, asymetrické dizajny a štýly dverí v 18. storočí začali pôsobiť jemnejšie. Dvere boli často zdobené kvety, listami a ďalšími prírodnými motívmi. Neoklasicizmus neskôr priniesol návrat k jednoduchým a symetrickejším formám, ktoré boli inšpirované starovekým Gréckom a Rímom.

20. storočie 

Nové technológie a materiály prenikali aj do oblasti dverí. Výroba polymérov a sklenených vlákien umožňujú vyrábať exteriérové aj interiérové dvere z rôznych materiálových kombinácií. 

POZNÁMKA: Sofistikovanejšie technológie si vyžadujú zodpovednejšie inštalačné metódy. Poznáte zásady BOZP pri práci?

Súčasnosť 

Od zakrývania vchodov do jaskyne až do dnes prešli dvere obrovským vývojom, a to najmä s ohľadom na možnosti ich prispôsobenia a využitia. Dnes idú funkcie bezpečnosti, súkromia, ale aj estetiky ruka v ruke. Postmodernizmus priniesol zaujímavý mix štýlov, kde sa kombinovali tradičné a moderné prvky. V súčasnosti je možné dvere prispôsobiť takmer, akýmkoľvek individuálnym požiadavkám aj s ohľadom na energetickú efektívnosť, bezpečnosť a estetiku.

Zaujímavé fakty 

– Na východe skonštruovali Číňania okolo roku 618 prvé automatické dvere aktivované nožným senzorom
– Prvé funkčné zámky sa mohli objaviť v období 2000–3000 rokov pred našim letopočtom
– V roku 1881 boli v Nemecku patentované prvé otočné dvere
– Najstaršie dochované drevené dvere sú vystavené vo Švajčiarsku, ich vek sa odhaduje na 5500 rokov
– Japonský výraz „Shitomi“ pre dvere znamená „malá tkaná rohož“
 
Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s:
 
PoctiveSEO: Zoznámte sa so SEO a naučte sa ho využiť vo svoj prospech: Od základov po najdôležitejšie faktory
 
Autor: Natália Várošová, SEO copywriterka

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,51
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.