ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Online vzdelávanie: Výhody a nevýhody

19.10.2022 14:59:16 |
Photo by Julia M Cameron: https://www.pexels.com/photo/photo-of-girl-watching-through-imac-4144222/ | Počet zobrazení: 776x

Jedným z najčastejšie používaných výrazov po pandémii sa stal výraz „e-learning“. Digitálne alebo online vzdelávanie si dnes museli mnohí osvojiť. Aktuálne sa využíva nielen na učenie detí, zamestnancov, ale rozširuje sa aj na mimoškolské aktivity pre študentov.
 
V posledných mesiacoch výrazne vzrástol dopyt po online vzdelávaní a bude tomu tak aj v budúcnosti. Tak ako väčšina vyučovacích metód, aj online vzdelávanie má svoje pozitíva a negatíva. Viete, ktoré to sú?

Výhody e-learningu 

Flexibilný rozvrh 

Jednou z dôležitých výhod online kurzov je, že rozvrh je zvyčajne dosť flexibilný, čo znamená, že študenti nemusia sledovať prednášku v reálnom čase, ale môžu si pozrieť jej nahranú verziu aj neskôr. 
 
To môže byť celkom atraktívne, pretože študenti si môžu cez deň užívať pekné počasie a venovať sa koníčkom a večer sledovať prednášky. V porovnaní s konvenčnými triedami môže flexibilita online kurzov zlepšiť kvalitu života mnohých ľudí.

Možnosť pozrieť si prednášku opäť 

Študenti sú nielen flexibilní vo svojom rozvrhu, ale majú aj možnosť sledovať hodinu viackrát. Ak má študent napríklad problémy s určitým predmetom a všetkému nerozumel na prvýkrát, môže si prednášku pustiť odznova a pozrieť si určité časti.

Dá sa pripojiť takmer odkiaľkoľvek 

Ďalšou výhodou online vzdelávania je, že študenti sa môžu pripojiť v podstate odkiaľkoľvek na svete, pokiaľ majú prístup na internet. Okrem toho sú niektoré online kurzy na štúdium dostupné 24 hodín denne a 365 dní v roku.

Pohodlie 

Mnoho študentov tiež priznáva, že je oveľa pohodlnejšie navštevovať online kurzy v porovnaní so sedením v preplnených prednáškových sálach.

Prispôsobenie sa technologickej spoločnosti 

Technologický pokrok je pomerne rýchly a svet sa neustále digitalizuje. Online kurzy sú skvelým spôsobom, ako sa naučiť online zručnosti. Tieto zručnosti sú veľmi cenné pre ich budúcu kariéru, pretože pre väčšinu pracovných miest bude potrebná aspoň určitá miera digitálneho porozumenia.

Pozitívny vplyv na životné prostredie 

Mnohé z argumentov v prospech online kurzov implikujú aj určitý pozitívny dopad na naše životné prostredie. Na tlač kníh, učebníc, manuálov, pracovných listov a ďalších sa používa množstvo papiera. E-learning to eliminuje. 
 
Použitím menšieho množstva papiera sa zmierňuje problém odlesňovania, čo môže do určitej miery spomaliť globálne otepľovanie. Keďže s online kurzami je menej potrebné dochádzanie, môžu sa znížiť všetky druhy znečistenia dopravou.

Nízke náklady 

Keď sa vezmú do úvahy cestovné náklady, e-learning je veľmi často lacnejší než online kurzy a štúdium. Netreba tak nikam chodiť a učiť sa môžete v pohodlí domova.

Ideálne pre rodičov 

E-learning je vhodný aj pre rodičov, ktorí sa chcú vzdelávať, no zároveň sa musia starať o svoje deti. Keďže môžu sledovať prednášky a zároveň dávať pozor na svoje deti, e-learning je skvelý spôsob, ako dať rodičom väčšiu flexibilitu pri riadení svojej rodiny a zároveň zlepšiť úroveň ich vzdelania.

Obrovská rozmanitosť tém 

Za posledné roky sa množstvo a rozmanitosť online kurzov výrazne zvýšilo. Takmer v každom študijnom odbore existujú online kurzy, pomocou ktorých si môžete zlepšiť svoje vedomosti. To znamená, že sa môžete vzdelávať v rôznych oblastiach, ktoré vás zaujímajú, ako napríklad jazyky, veda, história alebo dokonca aj to, ako vychovávať deti. Jednoducho povedané, môžete sa učiť, čo chcete.

Nie je potrebné dochádzanie 

Ďalšou výhodou online kurzov je, že nevyžadujú žiadne dochádzanie. Vďaka využívaniu online vzdelávacích platforiem študenti nemusia fyzicky navštevovať školu a namiesto znečisťovania životného prostredia používaním áut, môžu sedieť na gauči a sledovať svoje prednášky doma.

Efektívnejší spôsob učenia 

Keďže študenti sa môžu rozhodnúť, kedy a koľko sa chcú každý deň učiť, sú pravdepodobne viac motivovaní a dokážu využiť svoj čas efektívnejšie v porovnaní so študentmi, ktorí majú pevný rozvrh a musia navštevovať určité hodiny každý deň v konkrétnom čase.

Pomáha tým, ktorí majú zaneprázdnený diár 

Online kurzy sú tiež veľmi výhodné pre ľudí, ktorí pracujú, no zároveň si chcú zlepšiť úroveň vzdelania. Kombinácia práce a štúdia online je pre nich ideálna, pretože si môžu čas aj miesto kurzu prispôsobiť podľa vlastných podmienok.

Multiplatformy 

E-learning je možné poskytovať prostredníctvom laptopov, stolových počítačov, iPadov, ale aj mobilných zariadení.

Individuálne tempo učenia 

Online kurzy tiež umožňujú individuálne tempo učenia. Niektorí študenti sa napríklad učia oveľa rýchlejšie ako iní. Študenti, ktorí potrebujú viac času na učenie sa a porozumenie učebným látkam, by si mohli prednášky pozrieť znova a zlepšiť si svoje znalosti po menších krokoch. 

Pre mnohých to môže byť veľmi motivujúce a zároveň je to aj spôsob, ako sa naučiť hravo nemčinu alebo iné predmety, s ktorými majú problémy.

picture

Photo by Compare Fiber on Unsplash

 
Nevýhody e-learningu 

Nedostatočné sústredenie 

Niekedy môžu slabo motivovaní študenti zaostávať. Pre niektorých ľudí však môže byť ťažké splniť konkrétne úlohy a dodržiavať termíny, ak sa učia online.

Vyžaduje sa vysoká úroveň sebadisciplíny 

Online kurzy si vyžadujú vysokú mieru sebadisciplíny. Doma vás môže rozptýliť toľko rôznych vecí. Možno vám neustále zvoní telefón alebo vám každý deň chodí veľa správ. Možno chcete namiesto učenia pozerať svoju obľúbenú televíznu reláciu. Možno ste len unavení a bez motivácie. 
 
Všetky tieto veci vám môžu brániť v efektívnom učení. Preto, aby ste získali správnu skúsenosť s učením, musíte sa uistiť, že môžete obmedziť rozptýlenie doma.

Menej individuálnej podpory 

Aj keď online kurzy majú niekoľko výhod, problémom online výučby je, že zvyčajne poskytuje menej individuálnej podpory. Napríklad, ak navštevujete kurzy v škole, môžete neustále klásť otázky osobne. Pri online kurzoch možno budete musieť počkať niekoľko dní, kým dostanete odpoveď. To môže do určitej miery obmedziť vašu osobnú skúsenosť s učením a brániť vám v úplnom porozumení vzdelávacích materiálov.

Miera odchodov môže byť vyššia 

Keďže je celkom ľahké stratiť motiváciu pre samoštúdium, miera predčasného ukončenia online kurzov môže byť oveľa vyššia v porovnaní s bežnými hodinami v škole. Je to spôsobené tým, že v škole sa učitelia snažia motivovať svojich študentov, aby dosiahli dobré známky a dokončili kurz. Na rozdiel od toho je oveľa ťažšie udržať si motiváciu doma, keď na vás nikto netlačí a šanca, že nakoniec s online kurzom skončíte, môže byť výrazne vyššia.

Menej interakcií s ostatnými študentmi 

Interakcia s ostatnými študentmi je jedným z hlavných dôvodov, prečo mnohí radi navštevujú školu osobne. Neosobnosť, slabá komunikácia, eliminácia vzájomného učenia sa môže urobiť z elektronického vzdelávania pre niektorých študentov náročnú skúsenosť.

Technické problémy 

Môžu sa vyskytnúť aj technické problémy. Tieto kurzy môžu mať niekedy systémové požiadavky, ktoré nie sú všetci ľudia schopní splniť. Napríklad počítač nemusí mať dostatok pamäte, operačný systém môže byť zastaraný alebo je problém s pripojením sa na internet. Najmä ľudia, ktorí nie sú oboznámení s počítačovou technikou, môžu mať problém s riešením technických problémov.

Niektoré online kurzy môžu byť nekvalifikované 

Aj kurzy sa výrazne líšia svojou kvalitou. Zatiaľ čo niektoré online kurzy sú veľmi kvalitné, mnohé z nich sú často nízkej kvality alebo sú dokonca nekvalifikované. Keďže každý môže vytvoriť a distribuovať online kurz, celková kvalita je zvyčajne oveľa nižšia v porovnaní napríklad s vysokými školami a univerzitami. Ak sa plánujete prihlásiť do online kurzu, pred vstupom si overte reputáciu poskytovateľa.

Nie je k dispozícii pre všetky študijné odbory 

Hoci online kurzy sú ponúkané na množstvo rôznych tém, existuje aj veľa výklenkov, pre ktoré online kurzy ešte neexistujú.

Podčiarknuté, zrátané.. 

Online kurzy môžu byť skvelým spôsobom, ako zlepšiť úroveň vášho vzdelania. E-learning má niekoľko dôležitých výhod, a preto bude v budúcnosti výrazne rásť na popularite. Online kurzy však majú aj svoje nevýhody. Pred vstupom do kurzov by ste si preto mali skontrolovať, čo za svoje peniaze dostanete. Ak sa budete správne informovať, online kurzy by pre vás mohli byť vhodnou alternatívou ku klasickému vzdelávaciemu systému.
 
Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,44
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.