ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark
picture

Pobyt v prírode: Poznáte rôzne štýly kempovania?

31.5.2022 08:32:23 |
Photo by Christopher Jolly on Unsplash | Počet zobrazení: 959x

Kempovanie a stanovačky. Niekto ich miluje, iní si noc v stane vôbec nevedia predstaviť. V priebehu rokov sa však možnosti kempovania rozrástli. S dôkladnou prípravou a dobrým vybavením môžete zažiť dobrodružstvo, na ktoré budete dlho spomínať.
 
Ak aj vy rozmýšľate nad prespaním v prírode, ako inšpiráciu máme pre vás zoznam rôznych možností a štýlov, ktoré môžete vyskúšať.

Čo potrebujete na kempovanie a stanovačku? 

To, čo si so sebou zoberiete bude závisieť najmä od toho, kam sa chystáte, ako dlho budete kempovať, ako aj od vašich preferencií. Čo by vám však nemalo chýbať je:
 
– Stan
– Spací vak
– Nafukovacie matrace, karimatky
– Deky, vankúše
– Svetlo 
– Potrebné náradie (sekera na rúbanie dreva na oheň, kladivo zatĺkanie kolíkov do zem a pod.)
– Pomôcky na varenie, stolovanie, umývanie riadu
– Jedlo a nápoje
– Vhodné oblečenie / outdoorové oblečenie
– Lekárnička a lieky
– Ďalšie veci ako repelent proti hmyzu, kozmetika, hygienické potreby, opaľovací krém, slnečné okuliare, nafukovačky k vode, karty, hry alebo knihy pre chvíle oddychu

Kemping v stane 

Kempovanie v stane je najzákladnejším typom kempingu, o ktorom vie v podstate každý. Ide o výlet do prírody, postavenie stanu a strávenie v ňom pár nocí v prírode. V stane môžete zostať buď v otvorenej prírode, v kempe alebo kdekoľvek inde, dokonca aj na pláži na letnej dovolenke pri mori. Kempovanie skvele zbližuje rodinu a upevňuje priateľstvá. Vychutnať si môžete jedlo pri ohni alebo pozorovanie hviezd.
 
Tip: Viete ako sa pripraviť na kempovanie s deťmi?

Kemping v dodávke alebo karavane 

Týmto spôsobom kempovanie kombinuje potešenie z pobytu za hranicami vlastného domova a zároveň ste bližšie k prírode. Auto vám teda neslúži iba ako dopravný prostriedok, ale aj ako prístrešok. Cestovaním vo vlastnom vozidle ste oveľa mobilnejší a môžete kdekoľvek a kedykoľvek zastaviť. Taktiež ste chránení pred chladom, teplom a aj zlým počasím. No a nehovoriac o tom, že veľa karavanov a dodávok je vybavených sporákmi, chladničkami a kúpeľňami.

Backpacking / s ruksakom na pleciach 

Backpacking alebo kempovanie s batohom je jednou z tých extrémnejších foriem kempovania, no zároveň skvelým spôsobom, ako sa dostať aj na odľahlejšie, neznáme miesta. Backpackeri nosia všetku svoju výbavu počas cestovania prírodou so sebou v batohu. Cesty môžu trvať od jednej noci až po niekoľko mesiacov. Ak sa rozhodnete ísť do prírody iba s batohom, určite vás čaká jedinečný zážitok. Majte však na pamäti, že predtým, ako sa vydáte na cestu, vopred si všetko naplánujte, nebaľte si zbytočnosti, iba to potrebné.

Workemping 

Workemping spája slová „práca“ a „kemping“ a teda je jasné prečo. Počas tohto obdobia vykonávate aj nejakú prácu. Buď na čiastočný úväzok, na plný úväzok, v rámci sebarozvoja alebo ako dobrovoľník.

Kempovanie v hojdacej sieti 

Spať v prírode nemusíte iba v stane. Čoraz viac populárnejšie sa stávajú hamaky, teda hojdacie siete, ktoré si môžete zavesiť medzi dva stromy. Pre ideálny spánok si vezmite zateplené hamaky a pribaľte si aj karimatku, ktorú si do siete vložíte. Spanie v hojdacej sieti má výhodu aj v tom, že oproti stanu váži len zlomok, čo ocení najmä váš chrbát. Ak chcete teda vaše dobrodružstvo v prírode posunúť o úroveň vyššie, stan vynechajte.

Kemping s autom 

Autokemping je perfektným začiatkom ako začať kempovať “vo všeobecnosti”. Všetko, čo potrebujete, je vydať sa na výlet, vyhľadať kemping alebo miestečko, kde je povolené stanovať a rozložiť sa na mieste. Výhodou autokempingov je, že budete mať prístup k sprchám a priestorom, kde sa môžete stretnúť s ľuďmi a dopriať si určitú úroveň pohodlia bez toho, aby ste sa museli vzdať všetkých vašich potrieb. Okrem toho je to skvelá možnosť, ako predstaviť kempovanie vašim deťom a zažiť dobrodružstvo aj v zlom počasí.
 
Prečítajte si: 10 tipov, ako zabaviť deti aj počas upršaných jesenných dní.

picture
 
Kemp vo vlastnej záhrade 

Kempovanie na dvore alebo záhrade je celkom jednoduché. Stačí, ak si postavíte stan, prípadne založíte oheň niekde blízko za domom a zároveň si užijete kempovanie bez akýchkoľvek nákladov na šoférovanie a ubytovanie. Tento druh kempovania je tiež ideálny pre deti, aby zažili niečo nové a zároveň, aby ste aj vy zistili, či je kempovanie niečo pre vás alebo nie.

Kempovanie na bicykloch 

Ak chcete kempovať s minimálnym dopadom na životné prostredie alebo narušením prírody, môže byť cykloturistické kempovanie pre vás tou skvelou voľbou. Tento typ kempingu tiež ponúka možnosť prístupu do oblastí inak neprístupných autom alebo karavanom. Cestovanie na bicykli sa stáva dobrodružstvom, kde môžete uniknúť od reality. Všetko, čo potrebujete je sebestačnosť, ľahká kvalitná výbava a poriadny bicykel.

Luxusné kempovanie 

Glamping, teda kempovanie s trochou luxusu, kombinuje pobyt v prírode, poskytuje dom alebo hotel. K dispozícii po celom svete je mnoho rôznych typov glampingových ubytovaní. Vďaka glampingu nemusia kemperi stavať stany, zakladať oheň alebo rozbaľovať tenké spacie vaky. Môžete sa zobudiť v jurte na vrchole hory, bývať v domčeku na strome alebo sa môžete pokochať panoramatickým výhľadom v ekologickej chatke. Glamping je teda luxusná forma kempingu, kde v podstate nemusíte obetovať žiadne pohodlie.

​​Zimné kempovanie 

Zimné kempovanie určite nie je pre každého. Pre úspešný zimný kemp je potrebné prispôsobiť sa rôznym výzvam, ako sú chladnejšie teploty, nepredvídateľné počasie či zasnežená krajina. Zimné kempovanie si vyžaduje určitú profesionálnu výbavu a zručnosti. Pri správnom plánovaní si však môžete užiť objavovanie prírody alebo sa venovať aj iným aktivitám ako je lyžovanie či snowboarding.

Ďalšie zaujímavé formy kempovania: 

– Kempovanie v kajaku/kanoe - kempingovanie aj na miestach, ktoré nie sú prístupné peším turistom alebo vozidlám
– Primitívne kempovanie - kemping v odľahlých oblastiach bez akéhokoľvek vybavenia, ako sú kúpeľne, tečúca voda alebo elektrina
– Dobrodružný kemping - extrémna forma kempingu, kedy sa jedlo získava lovom a zberom v lese. Tento druh si vyžaduje pokročilé zručnosti v kempingu a prežitia v prírode
– Po stopách histórie - pri tomto štýle sa používa vybavenie a techniky špecifické pre určité historické obdobie (obdobie vojny, stredoveku alebo divokého západu)

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,23
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.