Slovenský výskum svetla prekračuje naše hranice
22.10.2014 09:47:56 | Redakcia portáluMŠVVaŠ SR | Počet zobrazení: 4536x
Až 12 percent elektrickej energie vyrobenej na celom svete, sa spotrebuje na osvetlenie. Svetlo je pre život nenahraditeľné, ovplyvňuje náš biorytmus, kvalitu života aj práce. Jeho vplyv skúmali vo Výskumnom centre svetla a svetelnej techniky a zapojili sa doň i Fyzikálny ústav Slovenskej akadémie vied a Slovenská technická univerzita v Bratislave.
Projekt bol finančne podporený z Európskeho fondu regionálneho rozvoja vo výške 2,2 milióna EUR s cieľom vytvoriť unikátne výskumné centrum v oblasti svetla a svetelných technológií. Realizátorom je spoločnosť OMS spolu s výskumnými partnermi Fyzikálnym ústavom Slovenskej akadémie vied a Slovenskou technickou univerzitou v Bratislave. Výskum prebiehal vo viacerých fázach, od vybudovania Centra svetla a techniky, až po samotný výskum.
Podľa Marka Máchu zo spoločnosti OMS projekt riešil viacero zaujímavých úloh s využiteľnosťou pre priemysel, ale aj pre bežnú prax. Napríklad premenu tepelnej energie na elektrickú. „To znamená použitie termoelektrických generátorov vo svietidlách“, vysvetľuje Mácha.Tento výskum sme prezentovali na výstave vo Frankfurte, kde sme pomocou odpadového tepla, ktoré vzniká pri činnosti LED svetelných zdrojov, nabíjali napríklad mobilné telefóny, dodáva a pokračuje: „Prezentovali sme aj aplikáciu priameho vplyvu svetla na človeka, na jeho biorytmus. Chceme docieliť používanie zdravého svetla, zdravého osvetlenia a ovplyvňovať tým kvalitu práce či už človeka, alebo celej pracovnej skupiny. Pomocou svetla vieme ovplyvniť biorytmus - vieme telo oklamať, ale aj nabudiť, a tak zlepšiť pracovný výkon. Skúmali sme aj zmenu spektrálneho zloženia svetelného zdroja, laicky povedané z modrého svetla vieme spraviť biele svetlo“.
Vedecké centrum si v rámci projektu zaobstaralo aj špeciálne prístroje na meranie svetla. Napríklad jasomer, jasový analyzátor. Rôzne druhy spektrofotometrov, ktoré sú schopné merať spektrum vyžiareného svetla, veľký guľový integrátor na meranie svetelného toku svetelných zdrojov a spektroskopický elipsometer pre výskum v oblasti nanočastíc. Vďaka týmto prístrojom patrí centrum k jedným z najlepšie vybavených v celej strednej Európe.
Projekt bol realizovaný v rokoch 2011 až 2014 prostredníctvom Agentúry Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR pre štrukturálne fondy EÚ. Prenos poznatkov a technológií získaných výskumom a vývojom do praxe v oblasti ako biotechnológie, energie, energetika rieši ďalších 100 projektov zo súkromného sektora za takmer 204 miliónov eur.